Skip to main content

Fallout 4 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik, opis przejścia, zadania poboczne i mapy.

Witajcie! Przed wami poradnik do Fallout 4, czyli kolejnej odsłony popularnego i niezwykle lubianego cyklu, który zabiera nas do postapokaliptycznego USA.

Ta obszerna publikacja zabierze nas w świat pełen przygód, wyborów, walki i eksploracji. W naszym opracowaniu znajdziesz kompletny opis przejścia wszystkich misji i zadań pobocznych. Znajdą się tutaj także mapy, porady dotyczące rozwoju bohatera, sekrety świata gry i wiele, wiele więcej.

Wierzymy, że poradnik będzie wam towarzyszył przez całą grę. Życzymy więc przeżycia niesamowitych przygód w Fallout 4!


Spis treści poradnika - skocz do sekcji na tej stronie:


Mechanika i rozgrywka

Zaczynamy od podstawowych rzeczy, ale bardzo przydatnych na postapokaliptycznych pustkowiach. Warto zaznajomić się z podstawami, by łatwiej poradzić sobie z napotkanymi przygodami.


Opis przejścia - misje główne

Kampania fabularna w Fallout 4 to szereg misji i zadań w różnych zakątkach świata gry. Oczywiście, przed nami także sporo wyborów i ich konsekwencji.


Frakcje

W grze możesz dołączyć do jednej z czterech frakcji. Poniżej znajdziesz opis każdej z nich oraz zadania, które można wykonać w ramach konkretnej frakcji.

Minutemani - zadania fabularne

Minutemani - zadania poboczne

Bractwo Stali - zadania fabularne

Bractwo Stali - zadania poboczne

Trasa - zadania fabularne

Trasa - zadania poboczne

Instytut - zadania fabularne

Instytut - zadania poboczne


Zadania dodatkowe

Fallout 4 aż kipi od rzeczy, które odwracają naszą uwagę od wątku głównego. Oprócz zadań dla frakcji, jest tu cała masa różnych misji pobocznych - to kwintesencja gry.


Sekrety

Świat gry skrywa wiele sekretów, ale by je odnaleźć trzeba spędzić w grze wiele, wiele godzin. Nasz poradnik przyjdzie tutaj z pomocą - odkryjemy wszystkie tajemnice Fallouta 4!


Mapy

Nasze mapy przedstawiają lokalizację kluczowych miejsc w świecie gry. Świetna ściągawka dla miłośników eksploracji, by nie przeoczyć czegoś interesującego.


Rozszerzenia DLC

Ile jest dodatków i co zawierają.

Opis przejścia rozszerzenia Far Harbor, wybory i dostępne zakończenia.


Interfejs i wskazówki

HUD gry zawiera najważniejsze informacje, a jego kolor może zostać dostosowany w ustawieniach. Nieistotne elementy interfejsu znikają, gdy nie są używane.

  1. Nazwa i zdrowie przeciwnika (czaszka oznacza wroga o znacznie wyższym poziomie niż bohatera)
  2. Pasek wytrzymałości - inaczej, zdrowie
  3. Wskaźnik napromieniowania - czerwony pasek ogranicza maksymalne zdrowie
  4. Kompas i radar - wskazuje pobliskie punkty zainteresowań, oznaczone cele misji i pobliskich wrogów
  5. Punkty akcji - oznacza twoje zmęczenie. Pasek maleje podczas sprintu czy ataków wręcz
  6. Amunicja - górna liczba wskazuje aktualny magazynek, dolna zaś ilość amunicji do używanej broni, którą jeszcze masz w ekwipunku

Wskazówki na start:

- Nie bądź wybredny co do broni: zbieraj różne rodzaje uzbrojenia, dopóki masz problem ze znalezieniem amunicji. Najlepszą alternatywą na początek gry jest korzystanie z broni białych.

- Odblokuj umiejętności Ślusarstwa i Hakerstwa, by od początku móc otwierać zamki i sejfy, aby nie musieć powracać do przeszukanych już lokacji.

- Pociągnij na początku główną linię fabularną, aż dotrzesz do Diamond City i odblokujesz rozwój osady.

- Podróżuj z kompanem: nie ma żadnych argumentów, które stałyby za tym, aby pozostawić go w kryjówce. Pomoże ci w walce, może nosić za ciebie rzeczy, zaś kluczowi dla fabuły towarzysze nie mogą umrzeć.

- Nie ustalaj żadnego z atrybutów SPECIAL podczas tworzenia postaci na poziom 10. W grze odnajdziesz figurki, które podnoszą każdą ze statystyk o jeden punkt, zaś teoretyczne przekroczenie liczby 10 nie da większych korzyści lub zostanie pominięte przez mechanikę gry.

- Korzystaj ze wspomagaczy: 25% więcej obrażeń lub o tyle poprawiona obrona to niemało. Możesz w ten sposób manipulować także atrybutami, na przykład spożywając odpowiednie leki lub alkohol.

- Rzemiosło, w tym szczególnie ulepszanie broni i pancerzy odgrywa rolę niebagatelną w grze. Warto więc szybko odblokować odpowiednie profity dające dostęp do stołów warsztatowych oraz zbierać różne przedmioty: aluminiowe tacki, stare telefony czy puszki mogą być źródłem cennych materiałów.

- Nie nastawiaj się na początku na używanie broni energetycznych czy ładunków wybuchowych. Nie będą one łatwo dostępne na samym początku gry, dlatego nie musisz oszczędzać amunicji ani rozwijać poświęconych im profitów. Materiały wybuchowe za to sprzedaż za niezłą cenę u handlarzy.

- Warto posiadać przynajmniej jedną broń z tłumikiem: strzały z ukrycia zadają dwukrotnie większe obrażenia i nie raz możesz w taki sposób zabić nawet kilku przeciwników nim reszta dowie się o tobie.

- Strzelanie w kończyny przeciwników może doprowadzić do ich uszkodzenia: wrogów walczących wręcz osłabiaj strzelając im w nogi, by poruszali się wolniej. Tym korzystającym z broni możesz wytrącić ją z ręki lub całkiem uniemożliwić jej trzymanie.

- Poziom przeciwników wzrasta wraz z doświadczeniem bohatera. Stąd ciągle będziesz napotykał nowe wyzwania. Nie należy też zapominać o regularnej wymianie starego ekwipunku na nowy i nabywaniu profitów zwiększających odporność lub obrażenia.


Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem gry

Można powiedzieć, że historia opowiadania w Fallout 4 zatoczyła koło, a w zasadzie nie tyle zatoczyła, co przetoczyła się przez jeszcze okrutniejszą jej alternatywę. Pewnego dnia, a dokładniej w październiku 2077 roku, dochodzi do wybuchu wojny, w której na początku uczestniczą Chiny i Stany Zjednoczone. Bomby atomowe spadają jedna za drugą, niszcząc wszystko to, co spowodowały lata względnego pokoju.

Ale akcja Fallouta rozpoczyna się dopiero sto lat po tej wojnie. W serii wcielamy się (najczęściej!) w osobę opuszczającą schron atomowy. Wydostajemy się na tzw. Pustkowie, gdzie okazuje się, że ludzie, którzy przeżyli wojnę, jakoś poukładali sobie życie. Pustkowie jest jednak bardzo niebezpiecznym miejscem, a wszędzie wokół widać skutki wojny jądrowej. To postapokalipsa, w której musimy się odnaleźć.

Ach, i są też Supermutanty. To zmutowani ludzie, których dotknął wirus FEV. Nie sposób ich zapomnieć: są okrutnie duzi, bardzo silni i zazwyczaj zaskakująco niemili. Pustkowie to dla nich doskonały dom, więc nie dziwmy się, że są odporni na promieniowanie i różne choroby, które dotykają ludzi.

W trakcie naszej przygody napotkamy różnych wrogów, ale też wielu towarzyszy, którzy wyciągną do nas pomocną dłoń: pomogą w walce, zlecą ciekawe zadania, a nawet pomogą tachać przedmioty. Każdy z towarzyszy to nieco inny charakter i wielu graczy preferuję przeprawę przez Pustkowia ze swoim ulubionym kompanem.

Zobacz także