Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fallout 4 - Hakowanie i otwieranie zamków

Zobacz, jak uzyskać dostęp do zamkniętych lokacji i zabezpieczonych wiadomości.

Otwieranie zamków oraz zdolność włamywania się do komputerów są jednymi z ważniejszych czynności w świecie Fallouta 4. Dzięki nim możesz dotrzeć do wielu niedostępnych z początku miejsc, oferujących często prawdziwe skarby. Hakowanie komputerów zapewnia zresztą nie tylko dostęp do nowych lokacji, ale także do informacji pozwalających lepiej zrozumieć świat gry. Poniżej znajdują się szczegółowe opisy obydwu czynności.

Otwieranie zamków

Kiedy natkniesz się na zamkniętą skrzynię lub drzwi istnieje spora szansa, że uda ci się je otworzyć, jeśli spełnisz dwa warunki - będziesz posiadał spinkę oraz odpowiednie umiejętności. Spinki spełniają w grze rolę wytrychów. Możesz je znaleźć w trakcie eksploracji świata lub kupić u niektórych osób.

Jeśli posiadasz spinkę i trafiłeś na zamknięty zamek, to przy próbie otwarcia rozpocznie się prosta mini gra. W jej trakcie obracaj spinką i próbuj przestawić zamek. Jeśli ustawiłeś spinkę we właściwym miejscu, to zamek z łatwością się obróci i otworzy. Jeżeli natrafisz na opór, to przestaw spinkę i próbuj dalej manipulować zamkiem - im większy luz i możliwość poruszania zamkiem, tym lepiej. W przypadku dużego oporu oznacza to, że spinka jest w zupełnie złym miejscu i należy spróbować przestawić ją w inne.

Uważaj, aby w trakcie obracania zamka nie złamać spinki.

Ważne jest, aby nie przekręcać zamka zbyt długo, jeśli natrafiłeś na opór. Może to bowiem doprowadzić do złamania spinki i będziesz musiał próbę otwierania rozpocząć od nowa (o ile dysponujesz kolejną spinką).

Druga ważna wiadomość dotyczy jakości zamku. Te dzielą się na kilka typów związanych z trudnością otwierania - od łatwych, do bardzo trudnych. Jeśli chcesz otwierać te bardziej zaawansowane, to musisz rozwinąć u bohatera profit „Ślusarz". Na jego pierwszym poziomie możesz otwierać zamki średnie, na drugim trudne, a na trzecim bardzo trudne. Jeśli nie rozwiniesz u bohatera tej zdolności, to nie będziesz w stanie dostać się do lepiej zabezpieczonych miejsc.

Hakowanie

W trakcie eksplorowania świata trafisz na wiele komputerów. Niektóre z nich nie są zabezpieczone - wystarczy z nich skorzystać, aby zdobyć pewne informacje lub otworzyć różnego rodzaju przejścia. Inne posiadają jednak hasła, które musisz złamać, żeby się do nich dostać. Podobnie, jak w przypadku otwierania zamków czeka cię w tym momencie pewna mini gra.

Na ekranie zostaną wyświetlone różnego rodzaju znaki oraz słowa. Kluczowe są właśnie te ostatnie, ponieważ jedno z nich otwiera dostęp do komputera. Na górze są natomiast wyświetlone kwadraty symbolizujące ilość prób, jaką możesz podjąć do odgadnięcia hasła. Na ogół są to cztery próby. Jeśli w ich trakcie nie uda ci się odgadnąć właściwego słowa, to komputer zostanie czasowo zablokowany. Będziesz mógł potem podjąć ponowną próbę hakowania, ale z zupełnie nowym zestawem haseł.

W jaki sposób odgadnąć właściwe słowo? Wybierz jedno z nich na ekranie. Jeśli dopisze ci szczęście, to trafisz za pierwszym razem. W innym przypadku z prawej strony wyświetli się cyfra. Oznacza ona jakie litery i w których miejscach pokrywają się w wybranym słowie z właściwym hasłem.

Może brzmi to nieco skomplikowanie, dlatego posłużmy się przykładem. Powiedzmy, że hasłem odblokowującym komputer jest wyraz „Names". Nie wiemy tego, dlatego z dostępnych słów wybieramy „Empty". Ponieważ w obydwu wyrazach jedna litera nie występuje w tym samym miejscu, dlatego z prawej strony pojawi się cyfra 0. Wybieramy drugi wyraz - „Marks". Z prawej strony wyświetli się cyfra 2, ponieważ pokrywają się litery „A" oraz „S" - w jednym i drugim wyrazie są na tych samych miejscach, czyli na drugim i piątym.

Włamywanie się do komputerów nie jest trudne... jeśli wiemy, jak to robić.

Oczywiście w rzeczywistości nie wiemy, które litery się pokrywają, ponieważ jedyną wskazówką jest cyfra (w tym przypadku „2"). Możemy jednak na tej podstawie wysnuć wniosek, że jest to wyraz zbliżony budową do „Marks", a nie do wybranego wcześniej „Names". Możemy zatem spróbować wybrać wyraz „Names", które w tym przypadku okaże się hasłem.

Warto mieć tu na uwadze, że podpowiedź stanowi również cyfra „0", ponieważ na jej podstawie możemy wysnuć wniosek, że żadna z liter w innych wyrazach nie może zajmować konkretnych miejsc. Trzeba tu zaznaczyć, że jeśli włamujesz się do komputera zaznaczonego na czerwono, to okoliczne osoby mogą zareagować na twoje poczynania na przykład atakując cię.

Przed rozpoczęciem hakowania najlepiej dokładnie przeszukać znaki na ekranie terminalu w poszukiwaniu wszelkich nawiasów otwierających, czyli (, [, { i <. Po zlokalizowaniu znaku warto najechać na nieco kursorem - jeśli podświetli się cały ciąg (jak na screenie obok) razem z nawiasem zamykającym, należy kliknąć. W ten sposób usuwamy jedno błędne hasło z ekranu lub resetujemy dostępną liczbę prób.

Powrót do spisu treści: Fallout 4 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik po grze

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze