Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fallout 4 - Najczęściej zadawane pytania

Sprawdź, jak rozbierać przedmioty na części, jak ustanowić linię zaopatrzeniową oraz gdzie poznać pierwszych kompanów i zdobyć potężnego kriolatora.

Poniżej prezentujemy jedne z najczęstszych pytań i odpowiedzi związanych ze światem Fallouta 4. Po więcej, bardziej szczegółowych informacji związanych między innymi z tworzeniem postaci, otwieraniem zamków czy włamywaniem się do komputerów, zapraszamy do innych działów naszego poradnika.

Gdybyście mieli jeszcze jakieś pytania, to prosimy korzystać z komentarzy pod tekstem. Oczywiście jeśli macie interesujące spostrzeżenia i informacje, którymi chcecie się podzielić z innymi graczami, to również zachęcamy do korzystania z komentarzy.

Jak rozbierać na części różne przedmioty?

Od razu należy zaznaczyć, że rozbieranie różnych przedmiotów na surowce (np. z zegarka możemy pozyskać złoto i metal, a z opony gumę) może odbywać się tylko w obrębie osad. Kiedy mamy dostęp do stołu warsztatowego, to istnieje możliwość rozłożenia na części pierwsze większości rzeczy znajdujących się w strefie ograniczonej zielonym kolorem.

I chodzi tutaj zarówno o elementy otoczenia (słupy, drzewa, budynki, meble itd.), jak i przedmioty, które znajdują się u nas w ekwipunku. W tym drugim przypadku musimy jednak wyrzucić je z ekwipunku na ziemię i dopiero wtedy rozłożyć na czynniki pierwsze, tak jak inne elementy, czyli przy użyciu komendy (obrazek powyżej). Nie możemy tego uczynić bezpośrednio z poziomu ekwipunku.


Gdzie trafiają surowce z rozebranych przedmiotów?

Automatycznie zostają przenoszone do puli stołu warsztatowego, przy którym dokonaliśmy „rozbiórki" elementu na czynniki pierwsze. W ten sposób powiększamy pulę zasobów osady, w której rozbieramy dane części.

Warto tu zaznaczyć, że pula nie jest wspólna dla wszystkich warsztatów. Jeśli w jednej osadzie nazbieramy 100 części stali, to nie wpłynie to w żaden sposób na zasoby w innej bazie. Można to zmienić na dwa sposoby.

Pierwszy to podniesienie z danego warsztatu wybranych surowców do ekwipunku i manualne przeniesienie ich do warsztatu w innej osadzie. Druga, znacznie efektywniejsza możliwość, to stworzenie systemu karawan (linii zaopatrzeniowych), które automatycznie będą przenosić surowce między warsztatami.


Jak wymieniać surowce między osadami? Ustanowienie linii zaopatrzeniowych.

Aby skorzystać z linii zaopatrzeniowych między osadami musisz rozwinąć profit o nazwie „Burmistrz", który jest dostępny na 6 poziomie charyzmy.

Następnie udaj się do jednej z osad w twoim posiadaniu, przejdź do trybu budowy i podejdź do któregoś z osadników. Na dole pojawi się opcja „Linia zaopatrzeniowa" (obrazek powyżej) - wciśnij znajdujący się przy niej przycisk, a potem wybierz osadę, między którymi dany osadnik ma przenosić surowce.


Gdzie szukać pierwszych towarzyszy? Codsworth i pies Ochłap

Pierwszych sprzymierzeńców możesz spotkać niemal na początku rozgrywki, po opuszczeniu rodzimej krypty. Pierwszą lokację, jaką odwiedzisz będzie osiedle, w którym kiedyś mieszkałeś (późniejsze Sanktuarium). Przy twoim domu spotkasz robota domowego - Codswortha. Po początkowej rozmowie możesz zaproponować mu, aby towarzyszył ci w podróży. Początkowo stanowi cenną pomoc w walce ze słabszymi przeciwnikami, którzy na początku mogą być dla nas zabójczy.

Psa wabiącego się Ochłap spotkasz natomiast na postoju ciężarówek Red Rocket (obrazek powyżej). Jest to lokacja na południowy wschód od krypty, którą możesz mijać w trakcie jednej z pierwszych misji fabularnych. Po dotarciu na miejsce rozejrzyj się nieco, a na pewno szybko zlokalizujesz owczarka. Wejdź z nim w interakcję i jeśli chcesz, to przyłącz go do drużyny. Ochłap może atakować rywali odciągając ich uwagę od ciebie, a w trakcie eksploracji wyszukuje różne przedmioty.

Pamiętaj, że w trakcie podróży może towarzyszyć ci tylko jeden kompan. Drugiego musisz odesłać do wskazanej przez siebie lokacji, gdzie będziesz mógł go przyłączyć z powrotem.


Jak zdobyć potężną broń - kriolator?

Kriolator jest to jedna z lepszych i ciekawszych broni w grze, którą spotykasz w... Krypcie 111! Tej samej, gdzie zaczynasz całą przygodę. Broń jest w gablocie wiszącej na ścianie w jednej lokacji na północnym zachodzie (obrazek poniżej).

Okaże się jednak, że gablota posiada bardzo trudny do otworzenia zamek, za który mógłbyś się zabrać po niemal maksymalnym rozwinięciu talentu „Ślusarz", czyli przynajmniej na 18 poziomie rozwoju postaci. Istnieje jednak inna możliwość zdobycia tej broni.

Udaj się w pobliże gabloty z psem Ochłapem i wydaj mu polecenie szukaj. Po chwili zwierzak powinien pojawić się przed tobą z kriolatorem w zębach. Kiedy rzuci go na ziemię wystarczy podnieść broń, a potem jeszcze przeszukać „ekwipunek" psa, przy którym znajdziesz 200 pocisków.


Jak obniżyć poziom promieniowania?

Przemierzając świat Fallout 4 natkniesz się na wiele miejsc, gdzie główny bohater może zostać napromieniowany. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju radioaktywne odpady, wchodzenie do wody (zbiorniki często są skażone) czy na przykład otrzymanie ran od ghula.

Promieniowanie stopniowo ogranicza nasz pasek zdrowia, co symbolizuje czerwony pasek. Im bardziej jesteśmy napromieniowani, tym mniej punktów zdrowia możemy zregenerować, dlatego należy dbać o to, żeby poziom radioaktywności nie był zbyt duży. Aby pozbyć się napromieniowania należy skorzystać ze środka AntyRad - znajdziesz go w ekwipunku w zakładce „Wspomagacze". Środek ten możesz znaleźć w trakcie eksploracji lub zakupić u niektórych handlarzy.

Środka AntyRad nie należy mylić ze substancją Rad-X, która nie eliminuje objawów skażenia, tylko zapewnia lepszą ochronę przed promieniotwórczością.


Jak włączyć latarkę?

Niektóre obszary w świecie Fallouta 4 są bardzo ciemne, a poruszanie się po nich może sprawiać problemy. Przynajmniej dopóki nie skorzystamy z podręcznej latarki. Aby ją uruchomić wystarczy wcisnąć i nieco przytrzymać klawisz odpowiedzialny za uruchomienie Pip-Boya. W ten sam sposób ją wyłączysz. Pamiętaj, że w ciemnych pomieszczeniach przeciwnicy łatwiej cię wypatrzą, jeśli korzystasz z podręcznego źródła światła.

Powrót do spisu treści: Fallout 4 - Poradnik, Solucja - opis przejścia i sekrety

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze