Skip to main content

Manor Lords - poradnik i najlepsze porady

Mechaniki, strategie rozgrywki i wskazówki.

Witajcie! Przed wami poradnik do Manor Lords - polskiego city-buildera z cechami RTS, od studia Slavic Magic. Wciel się w średniowiecznego właściciela ziemskiego i pokieruj rozwojem swojej osady.

Na kolejnych stronach poznasz zasady gry, użyteczne wskazówki i mechaniki, które pozwolą ci zbudować samodzielnie funkcjonujące miasto i zarządzać jego rozwojem. Dowiesz się jak przeprowadzać podboje nowych regionów i przetrwać okres zimy.

Życzymy dobrej zabawy i dobrej pogody w Manor Lords!


Spis treści poradnika - skocz do sekcji na tej stronie:


Rozgrywka i mechanika

Pomoce i objaśnienia głównych mechanik rządzących światem gry: prowadzenie gospodarki, polityki, zarządzanie rodzinami i prowadzenie wojen.

Podstawy rozgrywki

Populacja i zarządzanie rodzinami

Gospodarka

Armia i walka


Interfejs i wskazówki

Główny ekran rozgrywki zawiera liczne przyciski i wskaźniki. Po najechaniu na ikony kursorem w grze otrzymujesz szczegółowsze informacje na temat danego zagadnienia. Poniżej wyjaśniamy, co oznaczają.

 1. Informacje o rodzinach, kolejno: ilość nieprzydzielonych do pracy, liczba pracujących, ilość mieszkań, ilość rodzin
 2. Informacje o dobrobycie: aprobata mieszkańców, praworządność, zamożność regionu, ilość zwierząt w regionie oraz informacja, na jak długo wystarczy zgromadzonych zasobów opału i żywności
 3. Nazwa miasta i okno rozwoju, które ukazuje się po kliknięciu
 4. Komunikaty
 5. Ilość zgromadzonych dóbr w podziale na kategorie
 6. Przycisk przejścia do widoku trzecio-osobowego, zwiedzanie wioski
 7. Dane dotyczące posiadłości władcy: skarbiec, danina monarsza, wpływy, łaska królewska
 8. Aktualne cele misji
 9. Budowanie dróg
 10. Stawianie konstrukcji
 11. Zarządzanie armią
 12. Mapa świata
 13. Pomoce i samouczki
 14. Opcje gry
 15. Pora doku i miesiąc
 16. Kontrola tempa rozgrywki

Wskazówki na start:

- Manor Lords umożliwia ci rozgrywkę pokojową skupiającą się jedynie na budowie miasta lub grę w trybie walki i podbojów, gdzie wystawisz swoją armię na podbój wrogich regionów.

- Po rozpoczęciu rozgrywki aktywuj pauzę - mieszkańcy nawet gdy nie pracują, nadal zużywają pokarm, którego na początku jest niewiele. Warto dobrze się rozejrzeć, gdzie znajdują się kluczowe surowce i zacząć planować układ wioski już od samego początku.

- Każda rozgrywka odbywa się na losowo wygenerowanej mapie. Każdy region posiada inną ilość kluczowych surowców, dlatego gra wymaga dostosowania się do stylu rozgrywki na konkretnej mapie oraz prowadzenia handlu.

- Zdecyduj się na konkretne specjalizacje i rozwijaj je. Ilość punktów rozwoju przez całą rozgrywkę jest ograniczona i nie będziesz w stanie w czasie jednej rozgrywki efektywnie wykorzystać wszystkich dostępnych technologii. Na przykład w kwestii żywności zamiast odblokowywać nowe, jak pszczelarstwo czy sadownictwo, zainwestuj w pułapki dla myśliwych, jeśli w pobliżu jest sporo zwierzyny.

- Jeśli nie będziesz w stanie zapewnić podstawowych wymagań dla twoich mieszkańców, zaczną opuszczać wioskę.

- Niech każdy dom posiada dobudówkę do generowania żywności. Warzywa czy jajka pozyskasz tylko w ten sposób. Wraz z rozwojem budynków, mieszkańcy będą mieli większe wymagania co do różnorodności pożywienia.

- Budowanie dróg jest wymagane, by pracownicy poruszali się szybciej - tylko wtedy używane będą wózki z magazynu, które przenoszą jednocześnie 10 jednostek towaru. Gdy poruszysz kołem myszy, możesz zmieniać kąt rysowanej ścieżki. Budowa jest bezpłatna.

- Zacznij handel bardzo wcześnie. Możesz na przykład sprzedawać deski. W krótkim czasie będziesz potrzebował sporo zamożności, by awansować budynki na wyższy poziom, wypłacić wynagrodzenie żołnierzom czy wybudować zakłady rzemieślników.

- Nie sugeruj się pojawianiem się krzewów i młodych drzewek samoistnie w miejscach wycięcia lasu. Drzewa nie odrosną samoczynnie bez Chatki leśnika i zatrudnienia tam rodziny.


Jak gra się w Manor Lords

Manor Lords to gra strategiczna osadzona w realiach historycznych, a dokładnie rzecz ujmując – w średniowieczu. Głównym celem rozgrywki jest budowanie miasta. Zaczynamy od niewielkiej osady, po to by przekształcić ją w prężnie działające miasto. Będziemy więc zajmować się budowaniem i rozwojem naszej wioski, uwzględniając wiele czynników takich jak społeczne nastroje, pory roku czy klęski żywiołowe.

Tym, co odróżnia Manor Lords od klasycznych city-builderów, to akcent na element surwiwalowy. Złoża zasobów są ograniczone, a w okresie zimy musimy zapewnić mieszkańcom wystarczającą ilość zapasów. Dobre planowanie i rozsądne zarządzanie dobrami, w tym handel wymienny, są kluczowe, by przetrwać.

Oprócz aspektu ekonomicznego, należy zadbać również o armię, gdyż czynnik taktyczny również jest ważnym elementem rozgrywki. Powszechnym zagrożeniem są bandyci, którzy w przypadku braku armii okradają nasze spichlerze. Jednak gdy zacznie brakować miejsca na rozbudowę, a złoża zostaną wyczerpane, nie pozostaje nic innego, jak walka z sąsiadami o kontrolę zasobów. Nie zabraknie więc wielkoskalowych bitew, choć do dyspozycji gracza dostępne są opcje polityczne: to od nas zależy, które tereny zechcemy przejąć, a kto zostanie naszym sojusznikiem bądź lennikiem.

Read this next