Skip to main content

Fallout 4 - Broń, modyfikacje i ulepszenia

Wszystko, co warto wiedzieć o broni.

Poniżej przedstawiliśmy kilka porad związanych z modyfikowaniem i ulepszaniem broni. Warto zaznajomić się z tymi opcjami, ponieważ umożliwiają stworzenie oręża o lepszych parametrach związanych między innymi z wagą broni, jej celnością, zasięgiem czy wartością.

Należy przy tym pamiętać, że eksperymenty wymagają czasu, odpowiednich zdolności i surowców, dlatego początkowo będziesz miał dostęp jedynie do podstawowych modyfikacji. Najlepsze pojawią się z czasem.

Podstawy

Zanim przystąpisz do konfiguracji broni warto wiedzieć, że są do tego niezbędne materiały. Dlatego warto w trakcie pobytu w Sanktuarium na początku zabawy dokładnie zbadać każdy zakamarek łącznie z drzewami (zapewniającymi drewno) oraz autami (złom) i zebrać znalezione elementy. Warto posiadać spore zapasy materiałów przed przystąpieniem do ulepszania arsenału.

Jeśli chcesz się bawić w ulepszenia na poważnie, to warto rozwinąć dwa PROFITY, o nazwie Zbrojmistrz i Znawca Spluw, pojawiające się na trzecim poziomie rozwoju siły oraz inteligencji. Dzięki nim możesz zwiększyć liczbę możliwych do wprowadzenia zmian związanych z bronią.

Możliwość modyfikowania broni pojawi się po wykonaniu jednej z pierwszych misji fabularnych, w której musisz przyprowadzić do Sanktuarium kilku ocalałych. W ten sposób odblokujesz warsztat, a w nim stoły do modyfikowania broni i pancerzy. Po stworzeniu osady możesz je przenieść w inne miejsce, zapewniające im lepszą obronę.

Stół warsztatowy i ekwipunek

Po uruchomieniu stołu warsztatowego związanego z bronią, zobaczysz ekran z broniami, które posiadasz w ekwipunku. Z tego miejsca możesz dokonywać zmian, rozbierać oręż na części lub zmieniać ich nazwę, co ułatwi identyfikację. Z lewej strony zostaną wyświetlone statystyki broni, natomiast z prawej dostępne modyfikacje.

Miejsca modyfikacji

Miejsca zawierają różne kategorie modyfikacji broni. W naszym przykładzie posłużymy się standardowym pistoletem 10mm, który zdobywasz w jednej z pierwszych misji fabularnych. Poniżej znajdziesz opisy poszczególnych slotów oraz to, do czego one służą.

Komora zamkowa

Komora zamkowa stanowi podstawę broni, a zmiany w nim dokonane mogą drastycznie wpłynąć na sposób korzystania z danego oręża. Przykładowo możesz zamontować w nim Lekką komorę zamkową, ograniczający wagę broni, ale również zmniejszający siłę strzału. Z drugiej strony możesz pójść w drugą stronę i zainstalować Potężną komorę znacząco podnoszący zadawane obrażenia, ale zwiększający także wagę oręża. Oczywiście do wykonania tych modyfikacji niezbędne są materiały, których lista znajduje się z prawej strony.

Lufa

Modyfikacje związane z lufą wpływają przede wszystkim na zasięg oraz celność broni. A już w trakcie pierwszych zadań zauważysz, że utrzymywanie dystansu stanowi kluczowy element przetrwania.

Dobrym przykładem modyfikacji zwiększając celność, zasięg oraz wartość broni jest Długa lekka lufa. Jednak stworzenie dobrego oręża jest sprawą indywidualną zależną między innymi od statystyk postaci, jaką kierujemy. Dlatego zachęcamy do eksperymentów opierających się na statystykach podawanych przy broniach oraz modyfikacjach.

Uchwyt

W pistolecie 10mm możliwości ulepszania uchwytu są dość ograniczone. Głównymi czynnikami są w tym przypadku celność oraz waga. Początkowo warto pomyśleć nad stworzeniem modyfikacji Wygodny uchwyt, przede wszystkim ze względu na ograniczone materiały, które są dostępna na początku zabawy.

Należy przy tym zapamiętać, że nie zawsze istnieje możliwość stworzenia upragnionego elementu i trzeba wtedy korzystać z tego, co jest dostępne.

Magazynek

W przypadku naszego pistoletu 10mm magazynek wpływa jedynie na wagę broni oraz jej wartość. Nie ma przy tym większego znaczenia, które z ulepszeń związanych z magazynkiem zastosujesz.

Celownik

Celowniki nie są dominującą formą ulepszeń u pistoletów, ale dzięki nim możesz zwiększyć celność broni. Na początku możesz mieć problemy z dostępnością odpowiednich materiałów, dlatego dobrze przemyśl, którą z broni chcesz ulepszyć. Jeśli eksperymentujesz tylko dla ciekawości i większego przemyślenia sprawy, to nie zdziw się, jeżeli w kluczowym momencie zabraknie ci surowców na ulepszenia ulubionych broni.

Wylot

Ulepszenia związane z wylotem lufy mogą mieć duży wpływ na sposób prowadzenia rozgrywki. Modyfikacje tego typu wpływają na zasięg, celność oraz wagę broni. Ponadto jeśli zdecydujesz się na przykład na ulepszenie Tłumik, to będziesz w stanie uporać się z trudnymi sytuacjami bez zwracania na siebie niczyjej uwagi. Może ci to zapewnić ogromną przewagę na polu bitwy, nawet jeśli przeciwnik jest znacznie liczniejszy.

Warto przemyśleć, żeby wyposażyć w Tłumik przynajmniej jeden rodzaj broni. W ten sposób zawsze będziesz miał alternatywę w postaci cichego załatwienia sprawy, zamiast stawania do otwartej walki.

Modyfikacje broni wymagają nieco czasu i wprawy. Początkowo możemy popełniać sporo błędów, a efekt końcowy nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Dlatego polecamy przed każdą przeróbką zapisać stan gry, co umożliwi ci cofnięcie niekorzystnych zmian. Jest to tym ważniejsze, że złe decyzję mogą uszczuplić małe zapasy surowców, bez których nie będziesz w stanie dokonywać żadnych ulepszeń.

Następnie: Fallout 4 - Osada, rozbudowa i rozwój

Powrót do spisu treści: Fallout 4 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik po grze

Zobacz także