Fallout 4

Zabrakło wystarczającego powiewu świeżości, ale nowa gra Bethesdy - mimo błędów - i tak wciąga jak radioaktywne bagno.

Najważniejsze

Mod do Fallout 4 upodabnia grę do Fallout 76

Niewiele postaci, polujący na gracza wrogowie i bomba atomowa.

Internauta posługujący się pseudonimem SKK50 przygotował dosyć nietypową modyfikację do Fallout 4 - mod upodabnia produkcję do zapowiedzianego niedawno Fallout 76.

Fallout 4 otrzyma następną dużą i ambitną modyfikację - grupa dowodzona przez gracza o pseudonimie IceFlamez ogłosiła, że pracuje nad projektem zatytułowanym Fallout: North Star.

Bethesda tworzy dwie nowe gry

The Elder Scrolls 6?

Ted Price z Insomniac Games przeprowadził wywiad z Toddem Howardem, szefem Bethesda Game Studios. Z rozmowy wynika, że twórcy serii The Elder Scrolls pracują nad niezapowiedzianym projektem, a dodatkowo zespół zajmuje się również innym tytułem, znajdującym się w fazie przedprodukcyjnej.

Fallout 4 za darmo na PC

Do końca weekendu.

Bethesda poinformowała na oficjalnej stronie, że wszyscy gracze będą mogli przez weekend przetestować najnowszą odsłonę serii Fallout na PC. Oferta jest ważna od 1 do 4 lutego.

Fallout: New Vegas na silniku Fallout 4 - trailer moda prezentuje Goodsprings

Twórcy modyfikacji przenoszącej Fallout: New Vegas na silnik gry Fallout 4 opublikowali nowy zwiastun projektu. Nagranie prezentuje fragmenty rozgrywki z wczesnej wersji alpha moda.

Materiał przedstawia sekwencję toczącą się w Goodsprings, czyli początkowej lokacji z oryginalnej produkcji. Pokazano przykładową strzelaninę z napotkanym cywilem, przy czym w walce główny bohater skorzystał ze strzelby.

Film przybliża także kilka podstawowych mechanizmów zabawy. Są między innymi perki, a więc rozwijane przez gracza w trakcie rozgrywki talenty dla prowadzonej postaci.

Czytaj więcej...

„Totalne konwersje” - rozbudowane i ambitne modyfikacje - to niemal codzienność wśród fanów gier Bethesdy. Efekty końcowe są mniej imponujące, lub - najczęściej - wcale ich nie ma. Pozostaje mieć nadzieję, że w przypadku pomysłu na Fallout: New Vegas na silniku Fallout 4 twórcy doprowadzą projekt do końca.

Bethesda opublikowała na PC wersję beta kolejnej aktualizacji gry Fallout 4. Najważniejszym elementem wprowadzanym przez łatkę 1.10 jest tak zwany klub twórczości - ujawniona na E3 usługa oferująca płatne modyfikacje do produkcji.

Autor utworu z trailera Fallout 4 pozywa wydawcę gry

Autor utworu z trailera Fallout 4 pozywa wydawcę gry

Twórcy nie podoba się kontekst.

Amerykański piosenkarz Dion DiMucci pozwał firmę ZeniNax - właściciela Bethesdy - za nieodpowiednie i niewłaściwe wykorzystanie jego utworu w zwiastunie gry Fallout 4.

Chodzi o piosenkę „The Wanderer”, która została użyta w trailerze live-action.

Jak informuje serwis The Wrap, autor utworu uważa, że materiały promocyjne budzą wątpliwości, ponieważ „zawierają wielokrotne sceny morderstw w mrocznym, dystopijnym świecie, w którym przemoc jest gloryfikowana”.

Czytaj więcej...

Fallout 4 doczekał się aktualizacji na konsoli PS4 Pro. Łatka znana jako 1.14 lub 1.9 wprowadza natywną rozdzielczość 1440p, rozszerzony zakres rysowania obiektów oraz lepsze efekty promieni słońca. W porównaniu z bazowym PlayStation 4 wyższa jest też płynność działania, choć nadal nie jest to stałe 30 klatek na sekundę. Do tego pewna sztuczka: jeśli nie zainstalujemy łatki i włączymy sam tryb turbo, osiągniemy wydajność wyższą niż ta zapewniana przez oficjalny patch. W takim przypadku tracimy oczywiście inne korzyści związane ze wsparciem PS4 Pro.

Fallout 4 i remaster Skyrim jednak z modami na PS4

Bethesda ogłosiła, że Fallout 4 oraz The Elder Scrolls 5: Skyrim Special Edition jednak pozwolą na instalację modyfikacji graczy na PS4, co miało być niemożliwe.

Jeszcze we wrześniu informowaliśmy, że Sony nie zgodziło się na wprowadzenie wsparcia dla modyfikacji, zapewne ze względu na ograniczenia techniczne.

„Mody pojawią się najpierw w Skyrimie. Ciężko pracowaliśmy z Sony, by to umożliwić” - wyjaśnia teraz Bethesda. Co ważne, gracze nie będą jednak mogli używać żadnych dodatkowych obiektów poza tymi, które znajdują się już w grze.

Czytaj więcej...

Mody dotarły na konsole, opuszczając swoje standardowe środowisko, czyli PC. Eksperyment z projektami graczy na Xbox One trwa jednak w najlepsze, z 800 pozycjami do pobrania: zmiany w grafice, efekty dźwiękowe, a nawet kolejne misje. Posiadacze PlayStation 4 muszą poczekać jeszcze kilka tygodni. Przeniesiono już sporo pomysłów z komputerów - nie bez pewnych kontrowersji - ale w jakim stopniu modyfikacje wpływają na oprawę i płynność działania gry?

Najnowsze DLC do Fallout 4 - Far Harbor - nie działało zbyt płynnie na PlayStation 4, najczęściej w okolicach 20 FPS, ale ze spadkami do 15 klatek na sekundę. Bethesda przygotowała jednak nietypową aktualizację: należy usunąć dodatek z dysku konsoli i pobrać go ponownie. Nasze testy potwierdzają, że nowa wersja znacząco poprawia sytuację - ale nie bez pewnych „skutków ubocznych”.

Posiadacze PlayStation 4 donoszą, że najnowsze DLC do Fallout 4 - Far Harbor - generuje spadki, które nie pojawiają się w głównej kampanii. Bazując na dwóch godzinach testów możemy potwierdzić, że problemy faktycznie występują. Po zainstalowaniu łatki 1.6, wejście do leśnych obszarów to poziom 20 klatek na sekundę - lub mniej. Far Harbor to obecnie jedne z najgorszych wyników na PS4 w tej grze, a Xbox One utrzymuje stabilną przewagę.

Tryb Survival do Fallout 4 już dostępny na PC w wersji beta

Tryb Survival do Fallout 4 już dostępny na PC w wersji beta

Większe obrażenia, brak szybkiej podróży i inne zmiany w rozgrywce.

Deweloperzy z Bethesdy udostępnili na Steamie wczesną wersję trybu Survival w Fallout 4. Betę może pobrać każdy posiadacz pełnej wersji gry.

Jak wskazuje nazwa, nowy tryb znacznie zmieni zasady rozgrywki, czyniąc przygodę bardziej realistyczną i wymagającą. Gracze będą musieli zadbać o różne potrzeby bohatera. Szczegóły ujawniono już jakiś czas temu.

Opcja szybkiej podróży nie będzie dostępna, co zmusi do pieszych wycieczek. Jedyny sposób zapisania stanu gry to sen, a wszyscy - nasza postać i wrogowie - będą zadawać większe obrażenia.

Czytaj więcej...

Fallout 4: Automatron DLC - Recenzja

Automatron nie jest ani największym, ani też najlepszym DLC w historii Bethesdy. Oferuje jednak - jak na w miarę niedrogie rozszerzenie - ciekawy wątek fabularny i powiększa możliwości warsztatu.

Po zainstalowaniu dodatku i ukończeniu jednej z pierwszych nowych misji, otrzymujemy możliwość zbudowania stanowiska do konstruowania oraz modyfikacji robotów. To świetny pomysł, którego wprowadzenie do gry skutkuje w praktyce tym, że możemy tworzyć kompanów dla naszego bohatera.

Zaprojektowanego robota zabierzemy ze sobą na pustkowie, a jeżeli odpowiednio go uzbroimy, może być bardzo przydatny. Trzeba jednak uważać - jeżeli zamontujemy najszersze z dostępnych korpusów, pomocnik może się czasem zaciąć w ciasnym korytarzu. Tak jest, DLC przypomina o technicznych niedociągnięciach gry.

Czytaj więcej...

Patch 1.4 do Fallout 4 trafi na konsole w tym tygodniu

Bethesda poinformowała, że aktualizacja 1.4 do Fallout 4 zadebiutuje na konsolach PlayStation 4 i Xbox One jeszcze w tym tygodniu.

Nie podano dokładnego terminu. Łatka jest już od jakiegoś czasu dostępna na PC, a na urządzeniach Sony i Microsoftu zaoferuje zapewne ten sam zestaw nowości i poprawek.

Główną innowacją jest przygotowanie wsparcia dla planowanych rozszerzeń DLC. Pierwsze z nich - Automatron - ma ukazać się jeszcze w tym miesiącu.

Czytaj więcej...

Fallout 4 grą roku na gali DICE

Wiedźmin 3 z trzema wyróżnieniami.

Wczoraj wieczorem odbyło się dziewiętnaste coroczne wręczenie nagród DICE, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuk i Nauk Interaktywnych.

W informacjach na temat ostatniej aktualizacji Fallout 4, Bethesda pominęła całkowicie wzmiankę o modyfikacji oprawy na PlayStation 4 i Xbox One. Łatka obejmuje 500 MB danych i w zaskakujący sposób poprawia zasięg rysowania obiektów dla geometrii i trawy. W ten sposób udaje się zbliżyć do wysokich ustawień z PC, ale czy kosztem wydajności?

ArtykułFallout 4: Czasopisma - Spluwy i kulki, Żyj i kochaj, Periodyk medyczny Massachusetts

Zobacz, gdzie znaleźć czasopisma podnoszące statystyki głównego bohatera.

Poniżej znajdują się lokalizacje czasopism, które można znaleźć w trakcie eksploracji postunklearnego świata w Fallout 4. Warto rozglądać się za tymi sekretami, ponieważ dzięki nim otrzymujemy dostęp do sporej ilości bonusów - od możliwości wzmocnienia i rozwinięcia bohatera, poprzez zmianę jego wyglądu, kończąc na nowych elementach, jakie możemy postawić w naszych osadach.

Nawet pomimo skromnego rozmiaru na poziomie 512 MB, najnowsza aktualizacja Fallout 4 ma zaskakujący wpływ na wersje konsolowe, przywracając w kilku miejscach 30 FPS - choć w innych obszarach nie ma już zmian. Jak wspominaliśmy we wstępnym spojrzeniu na fabrykę Corvega na PlayStation 4, łatka 1.02 podnosi płynność w najbardziej wymagających sekwencjach. Ale jak sytuacja wygląda w innych lokacjach? Czy podobnie jest na Xbox One?

Wczoraj wieczorem Fallout 4 otrzymał łatkę 1.02 także na PlayStation 4, a obejmująca 512 MB aktualizacja ma na celu rozwiązanie części problemów z produkcją. Ne cel wzięto błędy, usterki i kłopoty z wydajnością - choć posiadacze Xbox One muszą jeszcze poczekać. Z listy zmian i poprawek wynika, że skupiono się na fabryce Corvega, gdzie premierowa wersja gry notowała spadki w okolice 20 klatek na sekundę na PS4. Na szczęście mamy dobre wieści.

Kolejna wersja łatki beta do Fallout 4 usuwa problem z terminalami

Bethesda opublikowała na Steamie kolejną wersję łatki Fallout 4 w wersji beta, wprowadzając kilka pomniejszych poprawek.

Z listy zmian w aktualizacji oznaczonej numerem 1.2.37 znajdujemy wzmianki o „ogólnym usprawnieniu stabilności i zarządzania pamięcią” oraz poprawieniu działania gry na terenie fabryki Corvega.

Do tego dochodzi jeszcze usunięcie błędu powodującego „zacinanie się” postaci podczas korzystania z wszechobecnych w świecie gry terminali komputerowych.

Czytaj więcej...

ArtykułFallout 4 - Zadanie dodatkowe: Stalowy Cień

Dołączamy do Bractwa Stali i poznajemy charyzmatycznego dowódcę ugrupowania.

Zadanie pojawi się w trakcie wykonywania kolejnych misji dla Bractwa Stali oraz tych związanych z główną linią fabularną, a konkretnie po transmisji radiowej, jaką będziesz mógł odebrać po przelocie statku bojowego Bractwa.

ArtykułTydzień z Pip-Boyem na ramieniu

Gadżet z edycji kolekcjonerskiej Fallout 4 w prawdziwym świecie.

Fallout 4 trafił do sklepów na całym świecie, a wśród milionów egzemplarzy znalazły się edycje kolekcjonerskie. Można więc założyć, że przynajmniej jedna osoba przechodzi całą grę z plastikowym Pip-Boyem na przedramieniu. Ale jak sprzęt ten sprawdza się w prawdziwym świecie, podczas codziennej „eksploracji”? Ponieważ jestem zaangażowanym idiotą, postanowiłem to sprawdzić, nosząc Pip-Boya przez tydzień.

Digital Foundry kontra Fallout 4

Digital FoundryDigital Foundry kontra Fallout 4

Analiza trzech wersji sprzętowych.

Fallout 4 to gra sprzeczności: wciągająca, wielka przygoda w otwartym świecie z ogromną liczbą ruchomych elementów, ale miejscami uginająca się pod ciężarem własnej ambicji. Nasze testy wyraźnie wskazują, że wersje PlayStation 4 i Xbox One mają trudne do zignorowania problemy z wydajnością, ale pod względem oprawy są bardzo podobne. Jest jeszcze odsłona PC, oferująca na wyższych ustawieniach interesujące dodatki, wychodzące poza możliwości konsol.

Czym jest Digital Foundry?

Wyspecjalizowana komórka Eurogamer Network. Zajmuje się analizą gier pod kątem technicznym, oprawy graficznej i wydajności. Przygotowuje również testy i opinie na temat sprzętu. Zobacz wszystkie materiały Digital Foundry.

Czytaj więcej...

Microsoft opublikował w tym tygodniu nową wersję systemu operacyjnego Xbox One, wprowadzając nie tylko zmiany w interfejsie, ale także kolejne opcje - w tym kompatybilność wsteczną z X360. Wśród pierwszy 104 wspieranych pozycji znalazł się Fallout 3, rozdawany także za darmo przy zakupie nowe odsłony tej serii. W przyszłości planujemy szerzej przyjrzeć się możliwościom nowej funkcji, ale nie mogliśmy się oprzeć, by Fallout 3 włączyć już teraz - pierwsze wrażenia są pozytywne.

Fallout 4 - Recenzja

Fallout 4 - Recenzja

Znajoma postapokalipsa.

Fallout 4 to lepszy, ciekawszy Fallout 3. Dla milionów graczy z całego świata to z pewnością wystarczająca rekomendacja. Inni mogą jednak zapytać: „to wszystko?!”.

Pod względem fabularnym jest lepiej niż w poprzedniej odsłonie od Bethesdy, lecz prolog i pierwsze chwile w postapokaliptycznym świecie zdają się trochę nie pasować do faktycznej rozgrywki.

Nie chcę zdradzać szczegółów, dlatego powiem tylko, że kwestionujemy przez pewien czas to, jak błyskawicznie nasza postać godzi się ze swoim położeniem i w mgnieniu oka niczym nie różni się od wszystkich, którzy spędzili w powojennym świecie wiele lat.

Czytaj więcej...

Digital FoundryNajlepszy sprzęt PC dla Fallout 4

Karty graficzne, procesory i ustawienia na każdy budżet.

W naszej opinii najlepsze wrażenia podczas grania na PC uzyskujemy poprzez dopasowanie natywnej rozdzielczości i tempa odświeżania obrazu do posiadanego monitora. Obecnie najpopularniejsza konfiguracja wśród graczy to pełne HD i 60 Hz, czyli 1080p60. Na pierwszy rzut oka Fallout 4 od Bethesdy nie jest najbardziej zaawansowaną graficznie produkcją na rynku i dobre rezultaty można osiągnąć przy tym poziomie już na stosunkowo skromnym sprzęcie, ale uzyskanie stabilnego 60 FPS jest jednak większym wyzwaniem.

ArtykułFallout 4 - atomowy dziennik #2

Pozdrowienia z Bostonu.

Kolejny dzień na pustkowiu. W końcu dotarłem do Bostonu, nazywanego tu Diamond City. Zajęło mi to ponad 10 godzin, chociaż misję związaną z dotarciem tam otrzymujemy po 40 minutach od startu przygody... Cóż. Bezcelowa eksploracja wciąga.

Nie żyję. Oczywiście, że nie żyję. Na szczęście niedawno zapisałem stan rozgrywki. Spokojnie biegłem do kolejnego celu, zacząłem handlować z napotkanym kupcem, a po chwili zaatakowały nas agresywne roboty. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Wiem tylko, że były zabójczo skuteczne.

W naszej analizie wydajności Fallout 4 informowaliśmy we wtorek, że PlayStation 4 i Xbox One pod względem płynności rozgrywki celują w 30 klatek na sekundę - z mieszanymi sukcesami. Obie wersje konsolowe mają problemy z osiągnięciem takiego poziomu, ale sprzęt Microsoftu ma dodatkową wadę w postaci zacinania, związanego najpewniej z doczytywaniem danych. Przejście do nowej lokacji to czasami nawet sekundowa przerwa, a kłopoty sprawia niekiedy samo przełączanie broni.

Fallout 4 - Kody: kapsle, nieśmiertelność, walka

Wszystkie kody w jednym miejscu.

Jak każda gra Bethesdy, tak i Fallout 4 oferuje dodatkowe kody i tipsy, które - jeśli zajdzie taka potrzeba! - ułatwią życie na Pustkowiu. Oczywiście, nie musi ich stosować śmiałek pewny swej ręki i oręża, ale jeśli w trakcie przygody zechcecie zmienić płeć lub po prosty być nieśmiertelnym - skorzystajcie z poniższej listy.

Fallout 4 - zestaw filmów z gry

Budowa bazy, unikatowa broń, romans i nie tylko.

Na polską premierę Fallout 4 musimy poczekać do jutra, ale minęło już nałożone przez Bethesdę embargo na materiały z gry, więc w sieci pojawiło się sporo nowych filmów.

Digital FoundryAnaliza wydajności Fallout 4

Wstępne spojrzenie na wersje PC, PlayStation 4 i Xbox One.

Bethesda po czterech latach wychyla głowę ze schronu, oferując oczekiwany przez graczy na całym świecie Fallout 4 i dodając nowe technologie do silnika Creation Engine na PC, PlayStaiton 4 i Xbox One. Wprowadzono między innymi system renderowania bazujący na fizycznych właściwościach powierzchni, a prace rozpoczęto dość nietypowo - od eksperymentalnego przeniesienia Skyrima na Xbox One. Wygląda jednak na to, że proces optymalizacji nie należał do łatwych, a analiza wydajności na obu konsolach uwidacznia raczej mieszane rezultaty.

Fallout 4 - pierwsze recenzje

Świetna gra, z błędami.

Wspaniały, ogromny świat i całkiem spora liczba błędów - tak opisać można chyba wszystkie gry Bethesdy, a Fallout 4 nie jest tutaj wyjątkiem. Oceny wśród krytyków są jednak wysokie, co także nie powinno być chyba niespodzianką.

Auta z Fallout 4 w grze Forza 6

Na początek Ford F100.

Przedstawiciele Turn 10 Studios oraz Bethesdy zapowiedzieli dziś, że Forza Motorsport 6 otrzyma dwa samochody prosto z post-apokaliptycznych pustkowi Fallouta 4.

Garść szczegółów na temat Fallout 4

Osłony, bronie, perki i inne. Są też filmy z rozgrywki.

Choć do premiery Fallouta 4 został jeszcze nieco ponad tydzień, to wybrani szczęśliwcy mają już okazję grać w najnowszą produkcję w Bethesdy, ujawniając przy tym w sieci drobne detale.

Serwis internetowy Exophase, zajmujący się śledzeniem osiągnięć i trofeów do gier, opublikował pełną listę achievementów z Fallout 4. Łącznie jest ich 51 i większość wyjaśnia sama nazwa, ale kilka innych zaprasza do spekulacji i analizy.

Fallout 4 „ozłocony”

Nabywcy wersji PC nie znajdą na płycie wszystkich danych.

Przedstawiciele Bethesdy poinformowali, że Fallout 4 osiągnął już „złoty” status. Tytuł trafił do tłoczni, gotowe są już pierwsze egzemplarze.

Nowe odsłony serii Fallout prezentują akcję w perspektywie pierwszej lub trzeciej osoby, w zależności od upodobań. Nie zawsze tak było - zasłużony cykl gier fabularnych zaczynał od rzutu izometrycznego, traktowanego teraz jako „klasyczny”.

Już za późno na zmiany w Fallout 4

Gra była „niemal skończona” jeszcze przed ogłoszeniem.

Pete Hines, odpowiedzialny za marketing w firmie Bethesda, przyznał w ostatnim wywiadzie, że prace nad Fallout 4 są już niemal skończone, więc sugestie graczy na zmiany będą musiały poczekać.

Dokładniejsze spojrzenie na screeny z trailera Fallout 4

Otrzymaliśmy paczkę screenshotów, pochodzących z debiutanckiego zwiastuna Fallout 4. Zachęcamy do bliższego przyjrzenia się imponującym obrazkom.

Przy okazji prezentujemy też kilka naszych teorii spiskowych na temat oczekiwanej produkcji Bethesdy, zdjęcie po zdjęciu.

Ten pan wygląda jak post-apokaliptyczny Michael Jackson, ale przybliżenie widoku na prawą dłoń sugeruje coś innego - metalowy hak? Mamy więc do czynienia z piratem lub z robotem. Fani spekulują na bazie wyglądu, że jest to dobrze znany z poprzednich odsłon Nieznajomy - The Stranger.

Czytaj więcej...

Pierwszy trailer Fallout 4

Pierwszy trailer Fallout 4

Wizje z przeszłości i wierny pies.

Przedstawiciele Bethesdy opublikowali pierwszy zwiastun Fallout 4, tym samym oficjalnie zapowiadając najnowszą część popularnej serii post-apokaliptycznych gier RPG.

Materiał przedstawia sceny na silniku gry. Widzimy owczarka niemieckiego - trailer sugeruje, że to pies głównego bohatera. Przedstawiono także wiele różnorodnych lokacji - pustkowi oraz miasteczek.

Akcja została osadzona w okolicach Bostonu. Wskazuje na to chociażby obecność monumentu Bunker Hill, budynku Massachusetts State House, czy też placu Scollay Square.

Czytaj więcej...