Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fallout 4 - Początek: Szybka podróż, VATS, Pip-Boy

Szybkie podpowiedzi na początek przygody.

Poniższe porady ułatwią ci przetrwanie w świecie Fallouta 4 oraz zrozumienie mechaniki rządzącej grą. Wskazówki skupiają się na najważniejszych elementach, których poznanie pozwoli ci bardziej cieszyć się przygodą na pustkowiach.

Szybka podróż

W Fallout 4 istnieje system szybkiej podróży, który uruchamia się z poziomu mapy dostępnej w Pip-Boyu. Aby skorzystać z tej możliwości musisz najpierw dotrzeć do danego miejsca i odkryć je. Nie możesz natomiast podróżować błyskawicznie do lokacji, w których jeszcze nie byłeś. Upewnij się także, że wybierając z mapy opcję szybkiej podróży znajdujesz się na zewnątrz.

Okazuje się bowiem, że skorzystanie z tej możliwości w niektórych budynkach (przede wszystkim tych przy wejściu do których uruchamia się ekran ładowania), będzie po prostu niemożliwe. Co ciekawe opcja szybkiej podróży nie będzie dostępna również wtedy, gdy twój bohater dźwiga elementy, których waga przekracza jego maksymalny poziom udźwigu.

Budowanie osad

Przed misją ze stworzeniem pierwszej osady w Sanktuarium warto dokonać ręcznego zapisu gry. W okolicy nie ma bowiem zbyt wiele surowców, a ich złe rozdysponowanie może przyczynić się do braku podstawowych elementów, takich jak pożywienie czy woda, co oczywiście odbije się na samopoczuciu mieszkańców.

Upewnij się, że dokładnie przeszukasz Sanktuarium. Znajdziesz tu bowiem nieco mebli (można z nich skorzystać, jak z wyposażenia zamiast rozbijać na surowce) czy sejfów zawierających przydatne przedmioty.

Korzystanie z V.A.T.S.

V.A.T.S. stanowi skrót od Vault-Tec Assisted Targeting System (System Wspomagania Celowania firmy Vault-Tec) - w praktyce jest to przydatne narzędzie ułatwiające walkę, które może niejednokrotnie uratować nam życie. W trakcie potyczki gracz może w dowolnej chwili aktywować system wciskając odpowiedni klawisz (L1, lewy bumper lub V).

Po przejściu w tryb celowania można sprawdzić słabe punkty przeciwnika oraz wymierzyć w poszczególne elementy ciała. Ponieważ czas wtedy bardzo mocno spowalnia, gracz ma chwilę na zastanowienie się nie tylko nad kolejnym strzałem, ale także dalszymi krokami.

Korzystanie z V.A.T.S. związane jest z punktami akcji (PA), wyświetlanymi w prawym dolnym rogu. Odnawiają się one samoczynnie, ale jeśli posiadamy ich zbyt mało, to nie będziemy mogli efektywnie skorzystać z systemu celowania - bohater po prostu nie będzie w stanie namierzyć celu i oddać strzału.

Stacje rzemieślnicze (pracownia ruszniarska i płatnerska)

Fallout 4 oferuje spore możliwości w ingerowanie w pancerze oraz bronie. Dzięki temu możemy modyfikować i ulepszać te elementy tak, aby jak najlepiej wykorzystać zdolności stworzonej przez nas postaci.

Więcej na temat szczegółów związanych z ulepszeniami znajdziesz w innych działach poradnika. Tutaj zaznaczymy tylko, że jeśli chcesz eksperymentować z majsterkowaniem, to warto mieć na uwadze trzy profity - Armorer, Gun Nut oraz Locksmith.

Pokochaj swojego Pip-Boya

Zanim wyruszysz w niebezpieczny świat poświęć nieco czasu na poznanie swojego Pip-Boya, czyli ręcznego komputera z ważnymi danymi. Dzięki niemu możesz między innymi zapoznać się z celami poszczególnych misji oraz zaznaczyć związane z nimi miejsca na mapie. Ponadto komputer zapewnia ci dostęp do mapy, szybkiej podróży, a także całego ekwipunku.

To właśnie w tym miejscu zmieniasz pancerze, wymieniasz bronie oraz masz możliwość wrzucenia czegoś na ząb, jeśli bohaterowi spadnie poziom życia. Spędzisz tu sporo czasu, więc nie żałuj pięciu minut na zapoznanie się z możliwościami Pip-Boya.

Warto dodać, że przytrzymanie przycisku odpowiedzialnego za aktywację Pip-Boya pozwala włączyć wbudowaną w urządzenie latarkę - przydatne w ciemnych miejscach.

Rozdzielanie surowców

W trakcie tworzenia osady w Sanktuarium zostaniesz zapoznany z warsztatem oraz stołami służącymi do modyfikowania i tworzenia broni i pancerzy. Są to bardzo przydatne narzędzia, jednak wymagające surowców. Te są magazynowane w warsztatach, ale tylko w obrębie danej lokacji.

Jeśli zatem uzbierasz części w warsztacie w Sanktuarium, to będziesz mógł z nich korzystać przy tworzeniu nowych broni i pancerzy w tym regionie. Jednak te same surowce nie będą już dostępne w warsztacie w innej lokacji (np. Red Rocket). Dlatego jeśli chciałbyś stworzyć coś w nowym miejscu, to musisz od nowa zebrać surowce albo ręcznie przenieść je z jednego warsztatu do drugiego.

Następnie: Fallout 4 - Broń, modyfikacje i ulepszenia

Powrót do spisu treści: Fallout 4 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik po grze

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze