Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Far Cry New Dawn - Poradnik, Solucja

Znajdźki i sekrety, opis przejścia, wszystkie misje, porady ogólne i rozwój postaci.

Witamy w solucji i poradniku do Far Cry New Dawn, w którym znajdziesz wskazówki dotyczące mechaniki rozgrywki, fabuły oraz aktywności pobocznych w grze. Dowiesz się, jak rozwijać postać, które talenty warto odblokować na początku gry i jak rozpoczynać nowe misje.

W Far Cry New Dawn walczysz u boku ludności Prosperity, która mierzy się z nieznającymi litości bandytami. Akcja gry toczy się na obszarze znanym z piątej odsłony cyklu, choć wygląd lokacji zmienił się diametralnie. Z naszym poradnikiem poradzisz sobie na tym nieprzyjaznym terenie bez problemu.


Poradnik i wskazówki do Far Cry New Dawn

Poniżej przedstawiamy spis zagadnień poradnika do Far Cry New Dawn. Publikacja podzielona jest na sekcje dotyczące: mechaniki gry, walki z bandytami, dostępnych misji oraz innych aktywności w grze.

Mechanika rozgrywki

  • Far Cry New Dawn - menu kołowe (na dole tej strony)
  • Far Cry New Dawn - mapa i szybka podróż (na dole tej strony)
  • Far Cry New Dawn - skradanie się i ciche działania (na dole tej strony)

Misje główne

Poniżej zamieszczamy kompletny opis przejścia głównego wątku fabularnego w Far Cry New Dawn. Fabuła gry jest podzielona na trzy części.

Prolog:

Część pierwsza:

Część druga:

Część trzecia:


Misje poboczne - spluwy i kły do wynajęcia

Poniżej znajdziesz kompletny opis przejścia zadań związanych z rekrutacją spluw i kłów do wynajęcia. Każda ze zwerbowanych postaci wesprze twoją postać w walce z bandytami.

Inne misje poboczne:


Misje specjalistów

W tej części znajdziesz opis przejścia misji fabularnych związanych ze specjalistami. Rozwój Prosperity zależy od znalezienia i nakłonienia do współpracy ludzi ze specjalnymi umiejętnościami.


Poszukiwanie skarbu

W tym miejscu znajdziesz opis przejścia każdej misji związanej z poszukiwaniem skarbów. Przed rozpoczęciem misji warto zapoznać się z poradami, jak przygotować się do wyprawy do skrytek.


Wyprawy

Wyprawy to misje, których akcja dzieje się poza Hope Country. W Prosperity udaj się do Rogera Cadoreta, który odstawi twoją postać we właściwe miejsce.


Mapy wszystkich regionów

W tym miejscu znajdziesz wykaz map, zawierających lokalizacje legowisk zwierząt, skarbów, ukrytych zapasów i posterunków.


Porady ogólne do Far Cry New Dawn

- Warto zatrudnić spluwę lub kły do wynajęcia przed wyruszeniem z Prosperity. Od początku gry będziesz mieć do dyspozycji sojusznika, który wesprze cię w walce. Jeżeli twoja postać nie będzie mogła walczyć i upadnie, twój towarzysz pomoże jej wstać na nogi. Dotyczy to także upadków z wysokości.

- Twój sojusznik będzie strzelać z broni w trakcie jazdy. Jeżeli grasz w pojedynkę, możesz także oddawać strzały podczas prowadzenia auta.

- Strzelaj w opony pojazdów, jeżeli chcesz je zatrzymać.

- Staraj się oznaczać wrogów celując z broni lub przy pomocy lornetki (talent do odblokowania). W ten sposób uzyskasz informację o liczbie przeciwników i ich drodze przemieszczania, nawet jeżeli dzielą was ściany.

- Zawsze dobrze jest prowadzić tzw. ciche działania. Skradając się i eliminując bezgłośnie wrogów zwiększasz swoje szanse na przetrwanie na wrogim terytorium. Ma to duże znaczenie w trakcie odbijania posterunków. Korzystaj z broni z tłumikiem, łuku albo cichej eliminacji.

- Listy i notatki często zawierają wartościowe informacje, przydatne w realizacji misji. Staraj się czytać wszystko, co znajdziesz na swojej drodze.

- Przeczesuj dokładnie obszar gry - wiele lokacji to miejsca ukrycia zapasów. Po walce przeszukuj ciała przeciwników, żeby uzupełnić amunicję lub w ramach potrzeby wziąć broń.

- Twoja postać może nieść ograniczoną liczbę łupów zwierzęcych, dlatego regularnie wymieniaj je przy stole warsztatowym oraz u Handlarza.

- Jak najszybciej odblokuj talenty „Kotwiczka” oraz „Palnik naprawczy”. Dzięki nim dotrzesz do niedostępnych miejsc, także związanych z misjami oraz otworzysz sejfy.

- Rozmawiaj ze zwiadowcami, jeśli zobaczysz nad ich głowami ikony z wykrzyknikiem. Poinformują cię o miejscu rozpoczęciu misji fabularnej lub pobocznej, a także o przybliżonej lokalizacji skarbów.

- Raz wytworzoną broń możesz przypisać ponownie do koła broni przy stole warsztatowym lub u Handlarza.

- Po wykonaniu misji „Kiepska passa” możesz kupić mapy wywiadowcze. Za ich pomocą naniesiesz na swoją mapę lokalizacje zwierząt czy ukrytych zapasów.

- Zdobywaj punkty talentów przez wykonywanie wyzwań, uwalnianie zakładników oraz poszukiwanie skarbów. Dzięki punktom odblokujesz przydatne umiejętności.


Menu kołowe

Za pomocą menu kołowego wybierzesz broń i przedmioty. Aby zobaczyć zawartość tego menu, wciśnij klawisz Q. W nowym widoku po lewej stronie masz listę przedmiotów do rzucania (1). Aby wybrać któryś z nich, przewijaj kółkiem myszki lub najedź kursorem na wybrany i kliknij LPM. Jeżeli stworzyć przedmiot do rzucania, najedź na niego kursorem i przytrzymaj PPM. W trakcie walki wciśnij kółko myszki, aby rzucić przedmiotem.

W głównej części okna masz osiem pozycji z bronią i przedmiotami użytkowymi. Na początku gry masz dostępne tylko dwa pierwsze sloty broni. Do odblokowania kolejnych posłużą talenty „Dobre uzbrojenie” oraz „Ciężkie uzbrojenie”. Każdy slot jest oznaczony numerem (3), który jest odpowiednikiem klawisza wywołującego broń. Dzięki temu możesz szybko manewrować arsenałem w trakcie walki.

Niektóre bronie umożliwiają stosowanie więcej niż jednego rodzaju amunicji. Kliknij LPM na wybrany przedmiot - opcjonalnie zobaczysz pole (4) z możliwością wyboru amunicji. Amunicję wybierzesz przez kliknięcie wybranego elementu. W menu kołowym wytworzysz także apteczkę (5), w tym celu wystarczy przytrzymać klawisz E.


Mapa i szybka podróż

Mapa w Far Cry New Dawn to trójwymiarowa prezentacja terenu Hope Country. Na niej zobaczysz lokalizacje Prosperity, wrogich (6) oraz odbitych posterunków (7). Poza nimi na mapie umieszczane są punkty rozpoczęcia misji fabularnych (8) i misji pobocznych (9), a także lokalizacje skarbów (10), miejsca ukrytych łupów (11) oraz legowiska zwierząt (12).

Aby wyznaczyć drogę do wybranego punktu, najedź na niego kursorem i wciśnij PPM. Każdy ze wskaźników na mapie możesz podświetlić i dowiedzieć się o liczbie materiałów rzemieślniczych do odnalezienia na miejscu. W maksymalnym przybliżeniu zobaczysz także lokalizację pojazdów w okolicy. Przy maksymalnym oddaleniu mapy gra wyświetli podsumowanie odnalezionych znajdziek i wykonanych misji.

Na początku gry nie skorzystasz swobodnie z szybkiej podróży. Musisz ją odblokować dzięki ulepszeniom Wypraw w Prosperity. Pierwsze ulepszenie umożliwia podróż do odbitych posterunków. Aby przenieść się do pozostałych odblokowanych lokacji, musisz odblokować drugie ulepszenie w Wyprawach. Aby dotrzeć do celu natychmiast, wystarczy najechać na wybrany obiekt na mapie i wcisnąć klawisz F.


Skradanie się i ciche działania

W Far Cry New Dawn wiele starć może wyglądać zupełnie inaczej, gdy stosujesz w praktyce tzw. ciche działania. Dzięki nim wyeliminujesz wrogów bez wykrycia, co może być przydatne w trakcie np. odbijania posterunków.

Na początku sprawdź swoje wyposażenie. Ciche działania ułatwiają: łuk i wyrzutnia pił (dostępne od pierwszej rangi), broń palna z tłumikiem (dostępna od drugiej rangi) oraz noże do rzucania. Stojących tyłem wrogów zabijesz dzięki cichej eliminacji. Pamiętaj o talencie „Zaawansowane eliminacje”, którymi uśmiercisz wrogów drugiej rangi. Celowanie z broni w głowę zwiększa szansę na zabicie przeciwnika jednym strzałem.

Gdy znajdziesz się w wybranym miejscu, z bezpiecznej odległości oznacz wrogów za pomocą lornetki lub celując z broni. Dzięki temu poznasz pozycje przeciwników i drogę przemieszczania. Skradaj się, żeby zbliżyć się do obserwowanego obiektu lub grupy - w ten sposób utrudnisz wykrycie twojej postaci.

W trakcie skradania się zwróć uwagę na wskaźnik wykrycia, który wskazuje kierunek, z którego patrzy przeciwnik. Jeżeli zaczyna wypełniać się białym kolorem, wróg zaraz może wykryć twojego bohatera. Pamiętaj także o wykorzystywaniu wszelkich osłon - krzewów, skrzyń, beczek czy kryjówek w postaci pomieszczeń. Dzięki nim minimalizujesz ryzyko wykrycia.

Rzuć kamieniem, aby odwrócić uwagę przeciwników i dokonać eliminacji. W pierwszej kolejności pozbądź się wartowników i snajperów, którzy obserwują teren z góry. Pamiętaj także o osamotnionych wrogach, których eliminacja nie wzbudzi podejrzeń innych. W miarę potrzeb przenoś i ukrywaj ciała.

Komentarze