Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dragon's Dogma 2 - poradnik i najlepsze porady

Opis najważniejszych mechanik i najtrudniejszych zadań w grze.

Witamy w poradniku do Dragon's Dogma 2. Jest to druga część ciepło przyjętego RPG sprzed ponad dwunastu lat. Jako Arisen ponownie otoczysz się swoimi Pionkami, by zmierzyć się z przeróżnymi bestiami, jak cyklopy, chimery czy smoki.

Gra posiada wiele nietypowych mechanik i niedopowiedzianych samouczków - na kolejnych stronach rozwiewamy wątpliwości dotyczące mechaniki czy zastosowania nietypowych przedmiotów oraz wyjaśniamy kluczowe momenty w najtrudniejszych misjach.

Życzymy wielu ciekawych przygód w Dragon's Dogma 2!


Spis treści poradnika - skocz do sekcji:


Rozgrywka i mechanika

Zbiór informacji o podstawach rozgrywki, klasach postaci oraz mechanik charakterystycznych dla gry:

Świat gry

Klasy postaci

Pionki


Opis przejścia wybranych misji

Zestawienie zadań głównych i pobocznych, które mogą sprawić graczom najwięcej problemów:


Interfejs i wskazówki

Na interfejs użytkownika składa się tylko kilka elementów, dzięki czemu nie przesłania on rozgrywki. Możesz go dostosować w ustawieniach gry, by na przykład ukryć pomoce dotyczące przeznaczenia klawiszy.

  1. Komunikaty: nowe podpowiedzi, informacje o zdobytym doświadczeniu czy znalezionych przedmiotach
  2. Mini-mapa
  3. Komunikaty dla pionków. Przytrzymaj Ctrl, LB/L1 na padzie, by przejść do menu szybkiego dostępu do przedmiotów, jak latarnia czy medykamenty
  4. Górny pasek wskazuje na zdrowie, dolny na wytrzymałość
  5. Aktualne statusy - pozytywne i negatywne - nałożone na gracza. Otwórz menu i wejdź w zakładkę "Status", by poznać ich dokładne znaczenie
  6. Panel umiejętności i skrótów klawiszowych

Wskazówki na start:

- Wybierając swojego głównego sojusznika na początku gry, postaraj się, by był uzupełnieniem twojego bohatera. Jeśli grasz jednostką dystansową (np. łucznik, mag), niech będzie to klasa do walki wręcz (wojownik) - i dwrtonie.

- Wzrost bohatera i waga mają znaczenia: im jest cięższy, tym więcej udźwignie, ale wolniej będzie regenerować wytrzymałość.

- W miarę możliwości rób postoje w karczmie, szczególnie przed opuszczeniem rozgrywki. Gra posiada tylko jeden zapis gry - jeśli wykonasz go w nieodpowiednim momencie dokonując sejwu manualnie, możesz mieć problemy po wczytaniu gry.

- Klasa bohatera i głównego pionka możesz zmieniać w trakcie gry. Warto już na początku przetestowa,ć w której z nich czujesz się najlepiej.

- Zakup podstawowy ekwipunek za swoje pierwsze zarobione złoto. Nie oczekuj, że znajdziesz legendarny miecz w przydrożnej skrzyni - elementy rynsztunku ogólnie należą do rzadkości.

- Odpoczywaj regularnie w zajazdach lub w rozbitym obozowisku. Wraz z odnoszeniem obrażeń spada twój maksymalny poziom zdrowia. Jedynie dobry odpoczynek jest w stanie odnowić go w pełni.

- Przetwarzaj przedmioty: zioła i owoce na leki, materiały wykorzystaj do ulepszania ekwipunku. Nie warto nosić ze sobą zbyt wiele rzeczy na raz, szczególnie jeśli twoja postać nie ma dużego udźwigu.

- Podnieś losowego NPC i zabierz ze sobą. Gdy natkniesz się na wrogów, dołączy on do walki. Ogłuszonych przeciwników możesz podnieść i cisnąć nimi w przepaść lub do wody. Wykorzystuj także otoczenie do rzucania w przeciwników, na przykład kamienie, co jest całkiem efektywne w początkowych etapach gry.

- Mosty linowe możesz zniszczyć, atakując dowolną linę, która go przytrzymuje. Wrogowie zapewne zginą, gdy będą stali na nim w momencie jego zawalenia. Ponadto zerwany most może zostać użyty jak drabina, by wspiąć się na wyższą półkę.

- Ulepszanie ewkipunku jest tanie - zanim uzbierasz pieniądze na wymianę na lepszy sprzęt, dokonuj solidnych modyfikacji aktualnie posiadanego. To pozwoli ci wyraźnie wzmocnić swoją postać.

- Jeśli dwie postaci stojące nieopodal rzucają takie samo zaklęcie, czas inktantacji zostaje skrócony. Z tego tytułu możesz rozważyć posiadanie dwóch magów o podobnych zdolnościach w drużynie.


Czy trzeba znać pierwszą część

Dragon's Dogma 2 jest kontynuacją pierwszej części wydanej dwanaście lat wcześniej. Czerpie ona całymi garściami z budowy świata i mechaniki "jedynki". Pozycja posiada jednak liczne samouczki, które pozwolą ci bez problemu zrozumieć zasady gry.

Choć fabuła DD2 nawiązuje do poprzednika, nie jest wymagana znajomość pierwszej opowieści. Prezentowana historia ma tylko delikatne nawiązania do prequela, zaś świat i postaci niezależne zostały wykreowane na nowo.

Warto jednak zagrać w pierwszą część, ponieważ jest to pozycja, która oczarowała wielu graczy i zyskała mnóstwo pozytywnych recenzji. Może być to jednak trudne z uwagi na to, że jest to gra sprzed dwóch generacji konsol i tak mechanika jak i grafika są dla niektórych nieco przestarzałe. Odświeżona wersja wydana pięć lat po pierwowzorze została przystosowana do konsol ósmej generacji i bez problemu działa na aktualnych wersjach systemów operacyjnych i nowszych komputerach.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Dragon's Dogma 2

PS5, Xbox Series X/S, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Patrick Homa

Patrick Homa

Guide Writer

Specjalizuje się w poradnikach do gier. Po godzinach spędza czas na górskich spacerach, rowerze lub majsterkując.
Komentarze