Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Star Wars Jedi Ocalały (Survivor) - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, walki z bossami, mechanika, pogłoski, zlecenia, znajdźki i sekrety.

Witajcie! Przed wami poradnik do Star Wars Jedi Ocalały (Survivor), czyli kontynuacji przygód Cala Kestisa, w której przeciwstawiamy się Imperium i walczymy o przetrwanie Jedi.

W niniejszej publikacji znajdziecie kompletny opis przejścia wątku fabularnego, a także dowiecie się, jak znaleźć wszystkie znajdźki i sekrety. Poznacie również podstawy rozgrywki oraz najważniejsze mechaniki, które ułatwią wam starcia z żołnierzami Imperium, bossami i innymi przeciwnikami.

Niech Moc będzie z wami w Star Wars Jedi Ocalały (Suvivor)!


Spis treści poradnika - skocz do sekcji:


Porady i rozgrywka

Tutaj znajdziesz podstawowe informacje dotyczące rozgrywki i mechanik, które należy opanować, by stawić czoła wszystkim przeciwnościom losu.

Podstawy

Postać

Świat

Walka


Opis przejścia

Poniżej zamieściliśmy odnośniki do stron ze wszystkimi zadaniami głównymi, wraz z podziałem na planety. Ukończenie gry zajmuje od 20 do 40 godzin, w zależności, czy skupicie się tylko na wątku głównym, czy zajmiecie się także aktywnościami dodatkowymi.

Coruscant

Koboh

Jedha

Zniszczony księżyc

Nova Garon

Tanalorr


Pogłoski i zlecenia

Ta sekcja obejmuje dodatkowe aktywności, jakie można wykonać w grze. Są to zadania poboczne polegające na udzieleniu pomocy postaciom niezależnym (Pogłoski) oraz zabiciu określonych celów (Zlecenia).

Pogłoski - pozostałe

Pogłoski - komnaty


Znajdźki i sekrety

W grze odwiedzicie wiele różnych planet. Każda z nich składa się z kilku lub kilkunastu lokacji, a w każdej z nich można znaleźć wiele skarbów, skrzyń, baz danych, a także wiele, wiele innych znajdziek, które w grze nazywają się przedmiotami kolekcjonerskimi.

Stym

Esencje

Szczeliny mocy

Pozostałe znajdźki i sekrety


Kwestie techniczne

Poniżej zebraliśmy zagadnienia, które nie są bezpośrednio związane z rozgrywką, a dotyczą problemów technicznych i pytań, jakie mogą się pojawić przed i po zakupie gry.


Interfejs i menu gry

Na ekranie gry pojawia się całkiem dużo oznaczeń, choć nie są one skomplikowane. Warto jednak im się przyjrzeć, by wszystko było zrozumiałe.

  1. Stan amunicji blastera (tylko przy postawie Blaster)
  2. Liczba pozostałych Stymów (apteczek)
  3. Wybrane postawy: lewa i prawa
  4. Pasek życia
  5. Ikona mocy specjalnej. Gdy jest złota, można ją aktywować
  6. Pasek bloku (biały) i pasek Mocy (niebieski)
  7. Przycisk aktywacji mocy specjalnych, np. dezorientacji. Dzięki niemu wydajesz też polecenia kompanom
  8. Pasek zdrowia i nazwa przeciwnika (tylko w okolicy silniejszych wrogów)

Najlepsze porady i wskazówki

- Skok to także rodzaj uniku. Niektóre ataki da się tylko przeskoczyć, bo unik nic ci nie da.

- Zanim zaczniesz grę, włącz w ustawieniach dostępności opcję Wspomaganie nawigacji. Dzięki temu zawsze będziesz wiedział, w którą stroną powinieneś się udać - to ułatwi zarówno kampanię fabularną, jak i szukanie znajdziek (w tym drugim przypadku idź po prostu w stronę przeciwną).

- Gra zapożycza pewne elementy z gatunku metroidvania, co oznacza, że z częścią elementów świata nie możesz początkowo wejść w interakcję. Dopiero po zdobyciu odpowiednich mocy należy do nich wrócić.

- Czerwony element na mapie oznacza, że nie masz mocy, żeby wejść z nim w interakcję. Możesz spokojnie iść dalej.

- Gdy przełamiesz gardę wroga (biały pasek pod życiem), będzie podatny na ataki. Zwykłym wrogom zadajesz obrażenia jeszcze przed przełamaniem gardy.

- Aby przenieść się na inną planetę, musisz najpierw udać się do Modliszki (statku).

- Rozglądanie się za znajdźkami nie jest może konieczne do przejścia gry, ale z pewnością to ułatwi. Niektóre znajdźki są bardzo przydatne i rozwijają bohatera - zapewniają więcej Stymów oraz przedłużają paski zdrowia i Mocy.

- Rozmawiaj z postaciami, które napotykasz - nawet jeśli wydają się nic nieznaczące. Mogą pokazać ci lokalizację Pogłoski, czyli zadania pobocznego.

- Tylko najlżejsi przeciwnicy są podatni na mocne odpychanie i przyciąganie Mocą. Możesz jednak rozwijać Moc Cala, wydając umiejętności na odpowiednim drzewku, co pozwoli manipulować w powietrzu również silniejszymi i cięższymi wrogami.

- Inwestowanie punktów umiejętności w rozwój postaw nie jest tak ważny w początkowych fazach gry - skup się na rozwoju zdrowia, wydajności leczenia i Mocy.

- Znajdź dwie ulubione postawy i inwestuj punkty umiejętności tylko w nie. Pamiętaj, że możliwy jest reset wydanych punktów.

- Gdy odblokujesz skrót (gra poinformuje cię o tym napisem „Odblokowano skrót”), sprawdź, czy nie prowadzi on do punktu medytacji. Zazwyczaj tak jest, co oznacza, że możesz po prostu uzupełnić zdrowie i Stymy, a potem wrócić do tego samego miejsca, w którym byłeś.

- Śmierć wydaje się dotkliwa, ale tak naprawdę to żaden wielki problem. Wróć do wroga, który cię zabił i zadaj mu obrażenia, by odzyskać PD. Nie musisz go zabijać.

- Co jakiś czas zaglądaj do kantyny Saloon Pyloony na Koboh, by porozmawiać z nowymi postaciami - lub posłuchać nowych dialogów znanych ci postaci.

- Jeśli często tracisz życie przez spadnięcie w przepaść, wyłącz obrażenia od upadku w opcjach dostępności. Znacznie uprzyjemnia to sprawdzanie, czy możesz gdzieś doskoczyć, czy nie.

- Atuty mogą mocno wpłynąć na twój styl gry i ułatwić ci walkę. Co jakiś czas przeglądaj je i sprawdzaj, czy nie zdobyłeś jakiegoś mocnego egzemplarza.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze