DOOM (2016)

W dobie rozbudowanych i realistycznych shooterów, Doom jest ciekawą alternatywą. To dynamiczna i krwawa jazda bez trzymanki.

Najważniejsze

Tegoroczna odsłona serii Doom otrzymała w końcu obiecywane wsparcie dla bibliotek Vulkan. Wydajność rośnie na kartach graficznych obu najpopularniejszych producentów, lecz szczególnie posiadacze sprzętu AMD mogą liczyć na przełomowe korzyści. Nasze wstępne testy sugerują 30-40 procent klatek na sekundę więcej.

Digital Foundry kontra Doom

Digital FoundryDigital Foundry kontra Doom

Technologiczny majstersztyk na wszystkich platformach.

Jakiś czas temu każda premiera nowej gry id Software była głośnym wydarzeniem w świecie gier, a produkty studia redefiniowały całe gatunki, podnosząc poprzeczkę w kwestii oprawy i na stałe rewolucjonizując tryby wieloosobowe. W ostatnich latach okres ten był jednak tylko wspomnieniem. Przeszłością, w której - jak się wydawało - studio pozostało już na dobre. Wszystko zmieniło się w piątek, 13 maja - świat ujrzał nową odsłonę serii Doom, wykraczającą poza raczej stonowane oczekiwania. Eufemizmem byłoby przyznanie, że jesteśmy mile zaskoczeni. Mówiąc wprost, id Software wraca do gry, i to od razu na sam szczyt stawki.

Premiera Doom to także triumfalny powrót do czasów tworzenia zaawansowanych silników graficznych. Połączenie wysokiej wydajności i wirtualnego teksturowania id Tech 5 z zaawansowanym oświetleniem i powierzchniami czyni z id Tech 6 długo oczekiwany powrót do formy. Takie rezultaty nie przychodzą łatwo. Klasyczne wersje silnika to dzieło niemal wyłącznie Johna Carmacka, który przeniósł się już jednak do Oculus. Id Tech 6 jest więc produktem dużej grupy weteranów studia i czołowych inżynierów świata gier, w tym ludzi odpowiedzialnych wcześniej za CryEngine.

Efekty są wybuchowe. Doom zapewnia strzelanie w 60 klatkach na sekundę na konsolach, z jednymi z najbardziej imponujących widoków w tej generacji. W obliczu doniesień na temat PlayStation 4 Neo i pogłosek o aktualizacji sprzętu, debiut Doom i Uncharted 4 w tym samym czasie pokazuje, jak mocne we właściwych rękach są istniejące konsole. Nieważne przecież, ile mamy mocy obliczeniowej - nadal potrzebna jest dobra optymalizacja oraz mądre programowanie i projektowanie.

Czytaj więcej...

ArtykułDoom i esencja strzelanek

Gra id Software przypomina, co jest najważniejsze w shooterach.

Pierwsze sceny nowego Dooma są zaskakujące, bo za broń chwytamy niezwykle szybko. Bez zbędnych scenek, filmów przerywnikowych i przydługich wstępów. To szalenie odświeżające podejście.

LIVE: Gramy w Doom

Startujemy o 20:00.

Po latach przerwy seria Doom powraca - na szczęście w świetnym stylu. Deweloperzy zmienili podejście i postanowili wrócić do korzeni, zamiast powielać schematy trzeciej części cyklu.

Doom - Kody na PC

Nieśmiertelność, god-mode, nieskończona amunicja.

Doom z 2016 roku to klasyczna strzelanka w każdym calu. Czerpie ze staroszkolnych gier pełnymi garściami, zarówno pod względem złożonych poziomów, ale i ciekawego arsenału oraz oryginalnych przeciwników. Przede wszystkim jednak daje naprawdę ogromne pokłady wspaniałej i satysfakcjonującej rozgrywki. Momentami także trudnej.

Doom - Recenzja

RekomendacjaDoom - Recenzja

Do piekła i z powrotem.

Najnowsza cześć serii Doom z powodzeniem wskrzesza ducha klasycznej strzelanki. Choć stworzona dla współczesnego gracza, nie traci siły przyciągania i świetnego klimatu. Pozytywny odbiór psuje tylko tryb dla wielu graczy, o którym lepiej zapomnieć.

Przyszłość. Rozwój technologii doprowadził do eksperymentów międzywymiarowych. Jeden z nich przywiódł ludzkość do bram piekielnych. Artefakty pozyskane w diabelskim wymiarze stały się kolejnym motorem postępu. Igranie z demonami szybko wymknęło się spod kontroli, co zaowocowało zniszczeniem placówki badawczej na Marsie. Wrota między dwoma światami zostały otwarte, a naszym zadaniem jest je z hukiem zamknąć.

Mimo drobnej zmiany fabuły, mamy do czynienia z odtworzeniem historii z oryginału z 1993 roku. Sednem jest oczywiście rozgrywka. Przemierzamy zakrwawione korytarze, po drodze strzelając do wszystkiego, co się rusza.

Czytaj więcej...

Oryginalny Doom opowiadał o samotnym żołnierzu na planecie opanowanej przez piekielne stwory. W tle cały czas przygrywała dynamiczna muzyczka, a my kroczyliśmy po labiryntach, zbierając kolorowe karty otwierające drzwi i szatkowaliśmy kolejne zastępy wrogów. Było szybko, krwawo i emocjonująco.

Doom w wersji PC w pełnej krasie - nowy gameplay

Twórcy gry Doom pojawili się kilka dni temu na konferencji zapowiadającej karty graficzne GTX 1070 i GTX 1080, prezentując zabawę przy odblokowanym liczniku FPS, dochodzącym nawet do 200 klatek na sekundę.

Był to interesujący pokaz możliwości gry i biblioteki Vulkan, lecz zarejestrowany w niskiej jakości, jako nagranie ekranu. Teraz zdecydowano się opublikować film w „standardowej” formie, oferując niecałe sześć minut rozgrywki z wersji PC na maksymalnych ustawieniach.

- Bardzo ucieszyło nas przyjęcie nagrania, które zarejestrował jeden z uczestników imprezy, ale wiemy też, że chcielibyście wideo w pełnej jakości - przyznaje producent wykonawczy Marty Stratton.

Czytaj więcej...

Szersze spojrzenie na kampanię Doom

Sporo broni, brak ładowania.

W obliczu krytyki trybu wieloosobowego strzelanki Doom to właśnie kampania fabularna z eksterminacją demonów może zainteresować większą liczbę graczy. Twórcy pokazali ten element produkcji podczas niedawnej transmisji na żywo.

Nowa odsłona serii Doom doczekała się kilku wersji beta w ostatnich miesiącach, z łatkami i aktualizacjami wraz ze zbliżaniem się do premiery, zaplanowanej na 13 maja. Twórcy z id Software celują w ambitne 60 klatek na sekundę w kampanii i w trybie sieciowym, a taka wartość wydaje się być kluczowa w przypadku dynamicznej strzelanki.

Nowy trailer Doom prezentuje opcje zmiany wyglądu postaci

Wygląda na to, że Doom będzie kolejną współczesną strzelanką podążającą za modą na skórki i bogate możliwości zmiany wyglądu postaci.

Jak pokazuje poniższy materiał wideo, wraz ze zdobywaniem kolejnych poziomów doświadczenia w trybie sieciowym odblokujemy przeróżne przedmioty, które zaaplikujemy następnie na pancerz oraz broń.

Mowa jednak nie tylko o kolorach czy wzorach malowania, ale także o dźwiękowych szyderstwach, aktywowanych zapewne po zabiciu przeciwnika.

Czytaj więcej...

Otwarta beta strzelanki Doom wystartuje 15 kwietnia

Przedstawiciele Bethesdy poinformowali, że 15 kwietnia rozpoczną się otwarte testy nowego Dooma, które zorganizowane zostaną na PC oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4.

Beta potrwa do 18 kwietnia. Aby wziąć w niej udział, nie trzeba będzie posiadać żadnego kodu - wystarczy zalogować się na Steama, Xbox Live lub PlayStation Network oraz pobrać klienta strzelanki.

Tak jak w zakończonych niedawno zamkniętych testach, do dyspozycji graczy oddane zostaną dwa tryby rozgrywki (zespołowy deathmatch) oraz wojenna ścieżka) oraz dwie mapy (Fala gorąca i Piekielne ziemie).

Czytaj więcej...

Krótki trailer Dooma prezentuje sześć trybów multiplayer

Deweloperzy z id Software opublikowali kolejny, krótki zwiastun strzelanki Doom. Tym razem w niecałą minutę zaprezentowano sześć trybów wieloosobowych.

Obok tradycyjnego Deathmatchu drużynowego czy Dominacji, gracze zmierzą się także - między innymi - w trybie Freeze Tag wzorowanym na popularnych modach do klasycznych shooterów w stylu Quake'a 3.

Zamiast umrzeć, zawodnik zostaje zamrożony. Towarzysz może go jednak odmrozić, jeżeli uda mu się stanąć przy koledze i odczekać trzy sekundy. Żeby wygrać, trzeba zamrozić wszystkich wrogów.

Czytaj więcej...

Zamknięta beta strzelanki Doom rozpocznie się 31 marca

Zamknięta beta strzelanki Doom rozpocznie się 31 marca

Jest też nowy zwiastun trybu wieloosobowego.

Deweloperzy z id Software i przedstawiciele Bethesdy poinformowali, że 31 marca rozpoczną się zamknięte testy sieciowego trybu strzelanki Doom.

Beta potrwa do 3 kwietnia. Mają się do niej dostać wszyscy, którzy zarejestrowali się na stronie gry używając specjalnego kodu dołączanego do Wolfenstein: The New Order.

Testy pozwolą sprawdzić dwa tryby rozgrywki - Team Deathmatch i Warpath. Udostępnione zostaną także dwie mapy: Heatwave oraz Infernal.

Czytaj więcej...

Fani wybierają alternatywną okładkę Doom

Głosowanie trwa do 7 marca.

Ujawniona niedawno grafika zdobiąca przednią stronę pudełka kolejnego Dooma nie wszystkim fanom przypadła do gustu. Bethesda postanowiła więc przygotować alternatywną wersję, w której ilustrację mogą wybrać sami gracze.

Doom - premiera 13 maja

Nowy zwiastun prezentujący kampanię.

Przedstawiciele Bethesdy i studia id Software poinformowali dziś, że strzelanka Doom - restart popularnego cyklu - zadebiutuje 13 maja na PC, PS4 i Xbox One.

Mocny shotgun w trailerze Doom na Xbox One

Nowy zwiastun gry Doom ponownie przenosi nas na brutalne areny walki. Tym razem przyglądamy się, co można zrobić z brzydkim wrogiem porządną dubeltówką.

Kolejna odsłona kultowej serii ukaże się wiosną 2016 roku na PC, PS4 i Xbox One.

Deweloperzy z id Software postawili na dynamiczny i brutalny styl. Bohater nie chowa się za osłonami, może wykonywać podwójny skok. W grze nie występuje automatyczna regeneracja zdrowia - by się uleczyć, należy zbierać apteczki.

Czytaj więcej...

Nowy Doom zadebiutuje wiosną 2016 roku

Kilkanaście minut rozgrywki.

Na konferencji Bethesdy w Los Angeles poinformowano, że nowa odsłona cyklu Doom zadebiutuje wiosną przyszłego roku. Gra trafi na PC, PS4 i Xbox One. Opublikowano pierwsze fragmenty rozgrywki.

Teaser Dooma zapowiada pierwszy pokaz rozgrywki

Gameplay zostanie zaprezentowany 15 czerwca.

Przedstawiciele Bethesdy opublikowali krótki materiał wideo zapowiadający, że pierwszy otwarty pokaz rozgrywki z nowej odsłony cyklu Doom odbędzie się 15 czerwca. Konferencja firmy rozpocznie się od 3:30.

Beta Doom tylko na PC, PS4 i Xbox One

Beta Doom tylko na PC, PS4 i Xbox One

Nadal nie podano daty startu.

Bethesda sprecyzowała, że testowa wersja nowej odsłony strzelanki Doom dostępna będzie wyłącznie na PC, PlayStation 4 i Xbox One.

Jedynym sposobem na przystąpienie do testów jest obecnie przedpremierowe zamówienie Wolfenstein: The New Order - ta strzelanka ukaże się także na PlayStation 3 i X360.

W przypadku zakupu edycji na starszą konsolę, otrzymamy dostęp do bety na odpowiednim urządzeniu nowej generacji. Posiadacze PS3 na PS4, a użytkownicy X360 - na Xbox One.

Czytaj więcej...

Pierwsza wersja Doom 4 „nie miała duszy”

Pete Hines z Bethesdy: „Nie chcę, by graczom wydawało się, że nadal znajdują się w latach 90.”

Twórcy serii Doom i Quake, studio id Software po raz pierwszy od dłuższego czasu wypowiedziało się na temat Doom 4, tłumacząc przyczyny rezygnacji z pierwszej wersji projektu.