Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Doom - Misja 5: Wieża Argentu

Jak przejść zręcznościowe zadanie gry, z dużą ilością skakania przy pomocy rakietowych butów.

W tej misji, choć większe bitwy z demonami zdarzają się także, większy nacisk położono na skakanie. Twoim głównym celem zadania jest co prawda zabicie Olivii Pierce, ale najpierw skupmy się na zdobycie przedmiotu, bez którego stanie się to niemożliwe.

Zdobycie butów odrzutowych

Podążaj przed siebie i zeskocz na niższy poziom, uważając przy tym, aby nie spaść w przepaść. Wejdź przez otwarte wrota do niewielkiego pomieszczenia, w którym czeka cię nieco walki. Po zabiciu wszystkich demonów, przejdź przez podświetlone na zielono drzwi, w których znajduje się szafka, a w niej wspomniane buty.

Od teraz możesz korzystać z podwójnego skoku. Używa się do tego standardowego przycisku od skoku, ale w trakcie trwania pierwszego. Najlepiej nacisnąć skok tuż przed fazą opadania. W ten sposób możesz wykonywać możliwie najdłuższe i najwyższe skoki.

Dotarcie na drugą stronę mostu

Teraz możesz wskoczyć na górny poziom pomieszczenia, w którym się przed chwilą znajdowałeś. Tamtą drogą dotrzesz na zewnątrz, na podwieszony most. Musisz przejść na sam koniec konstrukcji, przeskakując pomiędzy podświetlonymi półkami. Zwróć uwagę, że do większości skoków przyda się już funkcja butów odrzutowych.

Zwracaj uwagę na zielone podświetlenie półek i miejsc, gdzie możliwe jest chwycenie się

Na moście będziesz natrafiał na pojedynczych przeciwników, którzy nie powinni stanowić wyzwania, zwłaszcza, że możesz trzymać ich tu łatwo na dystans. Po dotarciu na koniec mostu i wskoczeniu na jego możliwie najwyższy punkt, zauważysz pękniętą część kładki, pod którą jest bezkresna przepaść. Nie zważaj na nic i użyj podwójnego skoku, aby dostać się na drugą stronę.

Wskocz na górę, a po chwili spotkasz Olivię Pierce. Tym razem jednak będzie nieosiągalna, więc po prostu kontynuuj wędrówkę. Zacznij od otwarcia zaciętych drzwi, za którymi znajdziesz nową broń przy zwłokach, superstrzelbę. Amunicji do niej nigdy nie będzie zbyt dużo, ale jest wspaniałym narzędziem przeciwko największym przeciwnikom na małym dystansie.

Gdy dotrzesz do pomieszczenia z hologramem, otwórz kolejne zacięte drzwi, za którymi czeka na ciebie kilka demonów. Nie jest to najtrudniejsza walka, choć może stanowić niewielkie wyzwanie. Aby ułatwić sobie sprawę, dostań się na górny poziom i zbierz fioletową, świetlistą kulę. Jest to ograniczony czasowo artefakt, który pozwoli ci na zadawanie poczwórnych obrażeń. Po jego aktywowaniu skup się zatem na największych wrogach.

Wspinanie się na wieżę

Kolejnym etapem tego zadania jest stopniowa wspinaczka na szczyt wieży. Gdy dotrzesz do miejsca, gdzie po szynach jeżdżą specyficzne wagony, wyczekaj na odpowiedni moment i przeskocz na drugą stronę i wyższy poziom. Cały czas kieruj się według podświetlonych paneli, aż dotrzesz do włazu w podłodze. Otwórz go, a następnie przejdź na drugą stronę szybu.

Może wygląda jak boss, ale to tak naprawdę standardowy przeciwnik

Natkniesz się po chwili na nowy rodzaj demona. Potwór jest powolny, ale nie podczas skoku. Jest też potężnie uzbrojony i niesamowicie odporny, dlatego nie żałuj na niego swoich najlepszych broni. Najłatwiej będzie go trafić rakietnicą. Przeciwników będzie więcej, dlatego rozejrzyj się za fioletowym artefaktem poczwórnych obrażeń. Podczas walki cały czas pozostawaj w ruchu.

Gdy już uporasz się z niebezpieczeństwem, trzymaj się zewnętrznej strony areny, gdzie znajdziesz komputer z aktywacją filtra ruchu. Wykonaj interakcję, po czym wybiegnij na zewnątrz i wskocz na poruszający się obiekt. Obróć się do ściany, po czym czekaj, aż przedmiot wwiezie cię wyżej i zobaczysz żółty element ramy z święcącym na zielono środkiem. Wskocz tam szybko i trzymaj się kolejnych kładek.

Wskakuj na każdą kolejną podświetloną na zielono półkę, kierując się cały czas do góry. Czasami odległości pomiędzy platformami mogą wydawać się zbyt duże, ale podwójny skok wymierzony w ostatniej chwili naprawdę jest wystarczający. Gdy już dotrzesz na kolejny, większy poziom, czeka cię kolejna walka z większą grupą demonów.

W okolicy jest na szczęście rozrzuconych sporo apteczek, pancerzy i amunicji, więc uporanie się z nieprzyjaciółmi będzie czystą przyjemnością. Najważniejszą kwestią jest oczywiście pozostawanie w ciągłym ruchu. W jednym miejscu na planszy znajduje się też zielona, świetlista kula, która jest czasowym artefaktem nieśmiertelności. Na pewno przyda się podczas walki z najsilniejszymi nieprzyjaciółmi.

Po udanej walce przejdź przez zielone drzwi i kieruj się korytarzem dalej. Na komputerze wykonaj interakcję, dzięki czemu uruchomisz drony. Wyjdź z powrotem, po czym wskocz na przesuwającą się w powietrzu kostkę. Wjedziesz na niej na wyższy poziom, skąd będziesz przeskakiwał wokół pomieszczenia po kolejnych kładkach.

Wydaje się daleko, ale podwójny skok wciąż załatwia sprawę

Przejdź po wysuwanej kładce do środkowej części wieży, robiąc to szybko i wskocz na któreś z ramion konstrukcji. Kontynuuj wędrówkę w kierunku czerwonych wyładowań elektrycznych, walcząc tym samym z niewielką ilością demonów. Ruszaj do góry, aż natrafisz na zielone drzwi, za którymi czeka kolejna porcja przeciwników.

Przejdź schodami do góry, po czym po udanej walce wskocz na wyższy poziom pomiędzy jeżdżącymi wagonikami. Stamtąd kontynuuj wędrówkę jedyną możliwą drogą i kolejnymi schodami. Strzel w cztery czerwone wsporniki windy, po czym przeskocz na drugą stronę szybu. Dotrzesz do pomieszczenia z hologramem, pancerzem, a także uzupełnieniem broni.

Podejdź do włazu i otwórz go, gdzie natrafisz na Olivię Pierce. Po krótkim przerywniku uporaj się z kilkoma silniejszymi przeciwnikami, po czym misja dobiegnie końca.


Następnie: Misja 6: Sanktuarium Kadingir - W płomienie

Powrót do spisu treści: Doom - Poradnik, Solucja

O autorze
Komentarze