Skip to main content

Doom - Misja 13: Argent D'Nur - Studnia

Jak zamknąć studnię, dać ukojenie duszom i pokonać finałowego bossa.

W poprzednim zadaniu zniszczyłeś centrum VEGA, tym samym dostałeś się nigdzie indziej, a do centrum piekła. Być może brzmi strasznie i spodziewasz się najtrudniejszego wyzwania, lecz nie jest to do końca zgodne z prawdą. Owszem, podobnie jak w poprzednich misjach, tak samo tutaj polega ona głównie na neutralizowaniu kolejnych grup przeciwników.

Nie powinni być w żadnym stopniu zaskakujący, ale na pewno grupy będą bardzo liczebne. Cały czas więc pozostawaj w ruchu, ale też uważaj, by przy tym nie runąć w przepaść, których będzie tu całkiem sporo. Największe wyzwanie znajdziesz na końcu zadania, bowiem czeka cię walką z Olivią Pierce. Nie uprzedzajmy jednak faktów.

Dostanie się do Katedry Studni

Podążaj przed siebie, po czym przeskocz na drugą stronę przepaści, na skalną półkę osadzoną niżej. Przed upadkiem wykonaj skok, aby nie zranić się lub zginąć. Uporaj się z pierwszymi przeciwnikami. W walce na arenie pomoże na pewno artefakt szału, a także teleporty służące do szybkiego przemieszczania się pomiędzy kilkoma miejscami.

Arena jest dość rozległa, a obecność teleportów ułatwia ewakuację od demonów

Ukojenie trzech dusz

Twoim obecnym zadaniem jest przyniesienie ukojenia trzem zaklętym duszom. Zanim jednak tego dostąpisz, trafisz do intrygującej lokacji z płonącą czerwoną kulą w oddali. Zabij tu kilkanaście średnio-wymagających demonów, po czym trzymaj się prawej strony, gdzie znajdziesz panel z czaszką do wciśnięcia. Wciąż trzymaj się prawej strony.

Twoją drogę będą wyznaczać teraz zielonkawe świeczki. Czeka cię więc sporo skakania pomiędzy platformami z kamienia, a także zeskakiwania na niższe poziomy. W międzyczasie możesz natykać się na pojedyncze demony. Podczas walki i skakania uważaj przede wszystkim na to, aby nie runąć w przepaść.

W końcu dotrzesz do wąwozu, z którego dostaniesz się na kolejną arenę, na której środku znajdziesz artefakt poczwórnych obrażeń. Zanim go jednak zbierzesz, poczekaj aż pojawią się naprawdę silni przeciwnicy. Po udanej walce wejdź na górę schodami, obok których mienią się tajemnicze, zielone symbole.

Aby ukoić duszę, po prostu podejdź do niej i wykonaj interakcję

Po ukojeniu pierwszej duszy ruszaj przez przejście w wielkiej czaszce. Dotrzesz tym samym do kolejnej areny, tym razem nieco ciaśniejszej, co może być problematyczne. Nie radzimy używania BFG, choć może się wydawać, że taka potrzeba będzie zachodzić. Lepiej zostawić tę broń na walkę z bossem. Po neutralizacji demonów wejdź po bliźniaczych do poprzednich schodach i ukój kolejną duszę.

Ponownie przejdź przez wielką czaszkę, aby dotrzeć do następnej areny. Walka będzie tu bardzo przypominać dwie poprzednie, a ułatwi ci ją na pewno fioletowy artefakt poczwórnych obrażeń. Po udanej walce i ukojeniu ostatniej duszy, wskocz w przepaść, celując przy tym w czerwony okrąg z tajemniczymi symbolami.

Walka z bossem - Władczyni pająków

Po krótkiej scence wprowadzającej Olivia Pierce zamieni się w ogromnego robota z demonicznym pyskiem i mózgiem na wierzchu. Organ ten będzie kluczowy dla całej walki, jest to słaby punkt przeciwnika.

Nic dziwnego, że Olivia Pierce najbardziej cierpi po serii wymierzonej prosto w jej mózg

Bardzo szybko okaże się, że przeciwnik stosuje błyskawiczne uniki w boki. Przygotuj się zatem na to, że stracisz nieco amunicji. Bądź na to uczulony głównie wtedy, gdy zechcesz wykorzystać BFG. Standardowymi atakami bossa będą wypluwanie ognistych kul i wiązki lasera, nad którymi trzeba przeskakiwać lub kucać przed nimi.

Na arenie będą wyrastały charakterystyczne podwyższenia, które mogą służyć za osłonę przed atakami lub jako podest, z którego łatwiej będzie ci strzelać w mózg przeciwnika. Olivia będzie je jednak niszczyła. Na ich miejscu po pewnym czasie wyrosną nowe.

Nie oszczędzaj swoich broni. Już od samego początku wykorzystuj te najmocniejsze. Gdy pasek życia wroga spadnie do 2/3, poznasz nowe ataki, na przykład rozrzucanie min z opóźnionym zapłonem lub strzały z odwłoka jedną, ale bardzo silną wiązką lasera. Gdy zobaczysz fioletową poświatę na ziemi, błyskawicznie wskocz na któryś z podestów.

Zwróć także uwagę, że od czasu do czasu demon będzie wywracał się do góry nogami, przez co mózg znajdował się będzie na dole, a nie jak do tej pory. Niech nie umknie ci ten moment, gdyż szkoda będzie amunicji wystrzeliwanej wciąż w górne części ciała robota.

Gdy pasek energii Władczyni pająków zmniejszy się do zera, a maska na głowie zacznie się świecić, szybko podbiegnij do przeciwnika i wykonaj interakcję. Twój bohater otworzy wówczas pysk potwora i wsadzi do niego BFG, oddając przy tym finalny strzał. Możesz teraz obejrzeć końcową animację, po której misja dobiegnie końca.

Gratulujemy, ukończyłeś grę Doom!


Następnie: Doom - Sekrety: Klasyczne poziomy

Powrót do spisu treści: Doom - Poradnik, Solucja

Zobacz także