Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Doom - premiera, fabuła i najważniejsze informacje

Wszystko, co warto wiedzieć o grze.

Doom to czwarta część kultowej serii strzelanek, w której stajemy naprzeciwko hordy demonów. Twórcy nie zdecydowali się na numer w tytule, przez co grę należy traktować jako restart serii.

Za produkcję odpowiada studio id Software, które pracowało także nad poprzednimi odsłonami. Globalnym wydawcą jest Bethesda Softworks, natomiast polskim dystrybutorem Cenega.

Deweloperzy podczas prac nad grą pełnymi garściami czerpali z dorobku pierwszych dwóch części serii. Dzięki temu rozgrywka jest znacznie szybsza i stawia na bezkompromisowe parcie do przodu przy akompaniamencie licznych wystrzałów.

Nowy Doom pozbawiony został elementów horroru, które były cechą charakterystyczną poprzedniej odsłony, wydanej w 2004 roku.

 • Wersja językowa: polska (dubbing)
 • Producent: id Software
 • Wydawca: Bethesda Softworks
 • Dystrybutor: Cenega

Zobacz także: Doom - Recenzja

Data premiery i platformy

Nowy Doom powstaje z myślą o platformach obecnej generacji - PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Tytuł zadebiutuje na rynku 13 maja 2016 roku.

Dostępne edycje gry, pre-order i cena

Doom jest sprzedawany w dwóch wersjach - standardowej oraz kolekcjonerskiej.

Doom - Standardowa edycja zawiera grę oraz dodatek do trybu sieciowego Demon Multiplayer Pack, o ile złożymy zamówienie przed premierą. Koszt to 179,99 zł (PC) lub 239,99 zł (Xbox One, PlayStation 4).

Doom - Edycja kolekcjonerska oprócz gry zawiera 30-centymetrową figurkę kultowego upiora, wykonaną z plastiku. Podstawka jest oświetlona diodami LED i posiada wewnętrzną, obracającą się turbinę. W zestawie znajduje się również metalowe pudełko. Cena to 569,99 zł (PC, PlayStation 4, Xbox One).

Figurka z wydania kolekcjonerskiego

Fabuła

Doom przenosi nas w bliżej nieokreśloną przyszłość. Ludzkość rozpoczęła kolonizację Układu Słonecznego, zakładając bazy między innymi na Marsie. W jednej z placówek badawczych kontrolowanych przez korporację Union Aerospace Corporation odkryto portal do innego wymiaru, z którego wychodzą demony.

Bestie szybko opanowały posterunek, eksterminując całą załogę. Gracz wciela się w postać elitarnego żołnierza, który został wysłany na Marsa w celu zaprowadzenia porządku. Głównym celem jest zabezpieczenie bazy oraz zamknięcie demonicznego portalu.

Przez większość czasu gracz samotnie przemierza korytarze kompleksu badawczego, walcząc z hordami demonów. Twórcy postawili na wartką akcję i szybkie przemieszczanie się w kolejne miejsca.

Fabułę i historię poznajemy między innymi z dzienników i hologramów należących do martwej załogi.

Przygotujcie się na bliskie spotkania z demonami

Rozgrywka

Doom stawia na intensywne wydarzenia, obserwowane z perspektywy pierwszej osoby. Trzonem rozgrywki jest walka z potworami za pomocą zróżnicowanego uzbrojenia. Można wyróżnić kilka najważniejszych elementów:

 • W grze brakuje systemu osłon. Gracz walczy na otwartym terenie, wykorzystując zwinność postaci do unikania ataków przeciwnika;
 • Główny bohater może korzystać z efektownych finisherów na osłabionych, odpowiednio oznaczonych wrogach;
 • Postać dysponuje podwójnym skokiem i może wspinać się na krawędzie;
 • W grze nie uświadczymy automatycznej regeneracji zdrowia. Można je uzupełnić poprzez zbieranie apteczek. Niewielka ilość odnawia się również po zabiciu przeciwników;
 • Dodatkową ochronę stanowią porozsiewane na mapie punkty pancerza;
 • Nie ma limitu liczby posiadanych jednocześnie broni;

Dostępny w grze arsenał składa się w głównej mierze z broni znanych z poprzednich części. Większość uzbrojenia oferuje alternatywny tryb prowadzenia ognia oraz możliwość modyfikacji, które poprawią np. szybkość przeładowania lub dodadzą efekt eksplozji.

Dostępne uzbrojenie: pistolet, piła łańcuchowa, strzelba, dwururka, karabin plazmowy, działo Gaussa, wyrzutnia rakiet, BFG 9000, działko obrotowe, ciężki karabin szturmowy, granaty odłamkowe.

Doom oferuje też modyfikację pancerza bojowego. Wśród ulepszeń dostępna jest między innymi zwiększona odporność na konkretny rodzaj ataku, szybsza zmiana broni czy też skanowanie otoczenia.

Dwururka najlepszym przyjacielem każdego człowieka (walczącego z bestiami z piekieł)

Ostatnią możliwością ulepszania postaci są specjalne runy, zdobywane w trakcie dedykowanych wyzwań. Demoniczne elementy mogą zwiększać moc przedmiotów, szybkość poruszania się czy wykonywania finisherów.

W marsjańskim kompleksie natkniemy się na przeciwników znanych z poprzednich części serii, jak i zupełnie nowych, zaprojektowanych na potrzeby gry. Mięsem armatnim są opętani żołnierze, inżynierowie i ochrona placówki badawczej. Wśród starych znajomych spotkamy Revenanta, Mancubusa czy Cyberdemona. Do walki wkroczą także Impy, odporny na ciosy Pinky czy Hell Razer.

Tryb sieciowy

Ważnym elementem gry jest tryb sieciowy, będący pomostem pomiędzy klasyczną rozgrywką z Quake III: Arena, a nowoczesnymi rozwiązaniami rodem z Call of Duty.

Podczas potyczek znajdziemy kilka rodzajów wzmocnień (poczwórne obrażenia, niewidzialność), które dadzą nam przewagę nad przeciwnikami.

Ciekawym elementem jest możliwość przemiany w demona po znalezieniu specjalnej runy. Twórcy udostępnili cztery różne bestie, różniące się sposobem ataku i umiejętnościami. Baron of Hell atakuje potężnymi szponami, Revenant może latać za pomocą plecaka odrzutowego, Prowler potrafi daleko skakać i przyklejać się do ścian natomiast Mancubus zadaje obrażenia obszarowe.

Zdobyte punkty doświadczenia służą do personalizacji awatara. Gracze mogą decydować o wyglądzie swojej postaci, dostosowując rodzaj pancerza i malowanie, jak również wybierać spośród dostępnych animacji.

W trakcie rozgrywki skorzystamy też z modułów, które jednorazowo aktywują wybrane umiejętności. Za ich pomocą można - przykładowo - podświetlić na mapie gracza, który nas uśmiercił lub zdobyć informacje na temat rozsianych ulepszeń.

Mancubus to jeden z demonów, w którego można się wcielić

Doom oferuje sześć trybów rozgrywki sieciowej:

 • Soul Harvest - gracze zdobywają punkty za pozyskiwanie dusz przeciwników. Kompani mogą chronić dusze poległych sojuszników, zapobiegając tym samym powiększeniu wyniku wroga;
 • Freeze Tag - gracze mogą zamrażać przeciwników i odmrażać sojuszników. Zwycięża ta drużyna, która zamrozi wszystkich wrogów;
 • Warpath - wariacja na temat króla wzgórza polegająca na kontrolowaniu ciągle poruszającego się obszaru;
 • Clan Arena - każdy gracz posiada jedno życie. Wygrywa drużyna, która jako ostatnia pozostanie na polu bitwy;
 • Domination - kontrola maksymalnie trzech strategicznych punktów na mapie;
 • Team Deathmatch - klasyczna rywalizacja, w której punkty przyznawane są za zabijanie przeciwników;

Początkowo dostępnych będzie dziewięć map:

 • Wykopaliska: Niewielki posterunek górniczy UAC;
 • Piekielne ziemie: Średniej wielkości mapa w piekle, z częścią wewnętrzną i zewnętrzną. Mnóstwo platform, przepaści i teleportów;
 • Rozpadlina: Gigantyczna mapa zabiera graczy głęboko pod lód na Marsie;
 • Wysypisko: Nieduża mapa z centrum przetwarzania odpadów dla kompleksu badawczego i mieszkalnego UAC;
 • Spirala: Tu odbywają się eksperymenty na demonach oraz badania nad zaawansowaną bronią;
 • Wieczne potępienie: Starożytna arena pełna krzyków agonii nieszczęsnych dusz;
 • Świętokradztwo: Mapa znajdująca się w pęknięciu piekielnych odmętów. Zawiera niewiele miejsc do ukrycia;
 • Fala gorąca: Industrialny ośrodek UAC z wypolerowanymi korytarzami;
 • Podziemie: W tej symetrycznej jaskini gromadzona jest piekielna energia, zanim zostanie przesłana na Ziemię;

Unikalnym elementem trybu sieciowego będzie Doom SnapMap. To edytor map, dostępny na wszystkich platformach sprzętowych (PC, PlayStation 4, Xbox One). Cechuje się przejrzystym interfejsem i dużymi możliwościami.

Za pomocą edytora można tworzyć nowe lokacje, modyfikować już istniejące, a także kreować nowe tryby gry za pomocą skryptów.

Trailery i gameplaye

Od momentu pierwszych zapowiedzi wydawca opublikował pokaźny zbiór zwiastunów. Dostępne są również obszerne fragmenty rozgrywki.Powrót do spisu treści: Doom - Poradnik, Solucja

O autorze

Wojciech Onyśków

Contributor

Komentarze