Skip to main content

Doom - Sekrety: Elitarni Strażnicy

Gdzie odnajdziesz Elitarnych Strażników.

Przy zwłokach poległych, legendarnych żołnierzy znajdują się ulepszenia do twojego pancerza Pretora. Na ten rodzaj sekretu czasami będziesz wpadał zupełnie przypadkowo, bez potrzeby przeczesywania mapy, innym razem wypadałoby zapuścić się nieco głębiej. Właśnie przy okazji drugiego przypadku przygotowaliśmy dla ciebie poniższą pomoc.

Misja 1: UAC - Jesień średniowiecza

 • Po otworzeniu niebieskich drzwi i pokonaniu fali przeciwników, obierz ścieżkę prowadzącą do góry, na której końcu odnajdziesz Elitarnego Strażnika.

Misja 2: Dział zasobów - Poznaj swojego wroga

 • Po zebraniu żółtej karty dostępu wróć do pomieszczenia bezpieczeństwa (tuż przed obszarem z gniazdem juchy), otwórz drzwi i użyj terminalu. Właz w korytarzu pomiędzy tym miejscem, a gniazdem juchy, jest teraz otwarty. Wskocz więc do niego, aby znaleźć strażnika.
 • Po odblokowaniu drzwi w pomieszczeniu bezpieczeństwa, wróć do miejsca, gdzie znalazłeś żółtą kartę. Drzwi po prawej stronie są teraz otwarte. Przejdź przez nie i skręć w lewo, po czym kucnij i przejdź przez otwór w rogu pomieszczenia. Trzymaj się prawej strony, gdzie na końcu znajdziesz strażnika.
 • Gdy już otworzysz drzwi w pomieszczeniu bezpieczeństwa VEGA, wejdź do następnego pomieszczenia i skręć w lewo. Udaj się wzdłuż korytarza, po czym wespnij się na jego końcu, aby znaleźć w strażnika w niewielkim pomieszczeniu.

Misja 3: Odlewnia - Katastrofa

 • Napotykając drona polowego, udaj się korytarzem i przejdź przez drzwi. Skręć dwa razy w prawo, aby natknąć się na uszkodzony most. Zeskocz na niższy poziom, wespnij się po drugiej stronie przejścia, gdzie na końcu znajdziesz pokój ze strażnikiem w środku.
 • Na końcu taśmy nieopodal żółtego przejścia znajduje się zaciemniona wnęka ze skrzyniami. Wespnij się na nie, aby odnaleźć sekretne miejsce.
 • Po walce w pomieszczeniu z dwoma wielkimi wiatrakami, przejdź przez duże drzwi i idź przed siebie do samego końca. Nie sposób przegapić tego strażnika.

Misja 4: Obiekt Argentu - Początek końca

 • Na prawo od niebieskiej barierki w arenie sąsiadującej ze strefą przeładunkową, znajduje się niewielka półka na skalnej ścianie. Wskocz tam, aby odnaleźć strażnika na końcu wnęki.
 • Wychodząc ze strefy przeładunkowej do pomieszczenia chłodzącego zeskocz na niższy poziom po swojej prawej stronie. Podążaj dalej kamienną ścieżką, aż dotrzesz do utwardzonego chodnika. Przejdź na jego koniec, gdzie znajdziesz strażnika.
 • Po zlikwidowaniu gniazda juchy na zewnątrz i przed zniszczeniem trzeciego filtra Argentu, spójrz na okrągły element zabudowania na środku areny. Po jej prawej stronie da się wskoczyć wyżej na półkę, która prowadzić będzie kładką do końca. Po lewej stronie możesz znaleźć strażnika.
 • Po zniszczeniu drugiego gniazda juchy i przejściu dużymi drzwiami po prawej stronie, strażnik znajduje się pod ścianą z lewej strony.

Misja 5: Wieża Argentu

 • Po odtworzeniu przerywnika filmowego, gdy przekroczysz most, skręć w prawo i zeskocz na niższy poziom, gdzie odnajdziesz strażnika.
 • Gdy osiągniesz niższy poziom zakrzywionego korytarza z pojazdami szynowymi, pobiegnij za wagonikiem, przeskocz na drugą stronę i obróć się o 180 stopni. W małej wnęce znajdziesz strażnika.
 • Najłatwiej będzie wytłumaczyć zlokalizowanie tego strażnika, gdy zaczniesz od znalezionej w górnej części wieży wyzwania runy. Obróć się i przeskocz na platformę, na której byłeś wcześniej, a następnie wskocz na wyższą półkę nad jadącym wagonem, skręć w prawo i potem od razu w lewo. Wskocz na dwie kolejne półki i obróć się o 180 stopni, po czym wskocz na kolejną, aby trafić na znalezisko.

Misja 6: Sanktuarium Kadingir - W płomienie

 • Po otwarciu żółtych drzwi, zaraz przed tobą po prawej stronie.
 • Po drugiej stronie zawieszonych w przestrzeni kamiennych platform, znajduje się wejście do jaskini, przy której płonie charakterystyczne ognisko. Wejdź do środka i podążaj ścieżką w górę. Na końcu czeka na ciebie strażnik.
 • Wychodząc na zewnątrz po otwarciu niebieskich drzwi i wielkich wrót, wypatruj świetlistej żółtej wyskoczni. Możesz do niej dotrzeć używając podwójnego skoku, ale nie wchodź w promień jej działania. Po prostu idź dalej, aż natkniesz się na strażnika.
 • Pod koniec poziomu dotrzesz do miejsca, gdzie przeskoczysz przez szczelinę, gdzie demony będą walczyć między sobą. Przejdź nieco w lewo, strażnik jest oparty o jeden z kamieni.

Misja 7: Obiekt Argentu (zniszczony) - Piekło na Marsie

 • Po wskoczeniu w rozerwane przejście nie podążaj od razu na wprost, ale obróć się, aby zauważyć opartego o skrzynię strażnika.
 • Jest to dość trudne do znalezienia, ale nie niemożliwe. Najłatwiej będzie zacząć od znalezienia wyzwania runy. Patrząc na nią obróć się w prawo i podejdź na skraj urwiska, przed dużymi rurami prowadzącymi na dół. Stań najdalej jak się da, na trójkątnym kawałku skały, obróć się plecami do przepaści i zrób krok w tył. W pewnym momencie zobaczysz okrągłe wejście z dużą apteczką. Szybko wykonaj podwójny skok, aby tam się dostać.
 • Po śluzowaniu się w okolicy żółtych drzwi, trafisz na niewielką arenę. Po walce z demonami użyj błękitnej wyskoczni, aby dostać się na wyżej na platformę pośrodku, gdzie odnajdziesz strażnika.
 • Po zdobyciu żółtego klucza, wskocz do szybu wentylacyjnego, a z dołu dostań się na nieco wyższy poziom. Zrób kilka kroków więcej, gdzie za zakrętem znajdziesz strażnika.

Misja 8: Kompleks Badań - Lepsze jutro

 • Wejdź do toalety dla kobiet jeszcze przed osiągnięciem pierwszego znacznika misji, trzymając się lewej strony korytarzy. Wskocz przez właz u góry i podążaj szybem wentylacyjnym, na końcu którego zeskoczysz do ukrytego pomieszczenia.
 • W pewnym momencie dojdziesz do charakterystycznego skrzyżowania korytarzy w kształcie litery "T". Skręć tam w lewą stronę i jeszcze raz w lewo, aby zauważyć strażnika przy skrzyniach.
 • Po dostaniu się na wyższy poziom poprzez włączony wielki wiatrak w szybie, na pierwszym skrzyżowaniu ścieżek skręć w prawo, po czym w lewo i przejdź przez zielone drzwi. W małym pomieszczeniu odnajdziesz strażnika.

Misja 9: Laboratoria Lazarus

 • Gdy dotrzesz do zakrwawionego wejścia do windy, nie wchodź do niej, ale miń ją z prawej strony i obróć się, aby zauważyć podświetlone na niebiesko wejście do szybu, zaraz za skrzyniami. Wdrap się tam, aby znaleźć sekretne przejście. Zeskocz na niższą areną, wdrap się przez kolejne wejście do szybu (za zielonymi drzwiami). Gdy zobaczysz napis „Sector 5”, obróć się o 180 stopni, wskocz wyżej i tam kontynuuj podróż aż do znalezienia strażnika.
 • Na drugim końcu niewielkiej areny z ogromnymi zwłokami na stole po środku znajduje się po lewej stronie panel otwarcia wielkich wrót. Za nimi znajdziesz strażnika po lewej stronie.
 • Po aktywacji wielkiego kamienia, zejściu schodami na dół, trzymaj się prawej strony, aż dotrzesz do sporej dziury w podłodze. Tam znajdziesz strażnika.
 • Po zamknięciu portalu panelem przy zbiorowym hologramie, obierz pierwsze drzwi po prawej stronie i trzymaj się tej samej strony, gdzie na końcu korytarza skręć nieco w lewo i spójrz do góry - znajdziesz tam wejście do szybu wentylacyjnego. Znajdziesz tam pomieszczenie z runą i strażnikiem.

Misja 10: Kraina Tytanów

 • Po wskoczeniu przez wielką czaszkę na dolną arenę, napotkasz kilka Cacodemonów i Zagubionych dusz. Udaj się kamiennymi schodami w górę, potem w prawo i w lewo, ciągle trzymając się schodów. Po wejściu na arenę z czerwonymi piorunami przy filarach, zeskocz na dolny poziom, gdzie ukryty jest panel z czaszką. Aktywuj go, po czym udaj się w róg pomieszczenia, trzymając się przy tym prawej strony - tam, we wnęce, znajdziesz strażnika.
 • Po zdobyciu żółtej czaszki, mając żółte wrota przed sobą, skręć w lewo i zejdź schodami do pomieszczenia ze żrącym szlamem. Przy jednym z filarów znajduje się tam elitarny strażnik.

Misja 11: Nekropolia - Tygiel

 • Po użyciu niebieskiej czaszki i zeskoczeniu na dolny poziom, przebyciu ścieżki utworzonej z unoszących się w powietrzu kamiennych platformach, wejdź do jedynego możliwego korytarza, gdzie po prawej stronie znajduje się strażnik.
 • Tego Elitarnego Strażnika spotkasz przed jednymi z wrót prowadzących do celu misji po lewej stronie, po walce z dwoma Baronami piekieł.

Misja 12: Centrum przetwarzania VEGI - Jestem VEGA

 • Zaraz po śluzowaniu, wychodząc na zewnątrz, zamiast wskakiwać na czarno-żółtą półkę, skręć w prawo. Przy skrzyniach znajduje się strażnik.
 • Podążając za celem misji, zaraz po przejściu przez drzwi, nad którymi widnieje napis „Sector P Access”.
 • Po walce w podłużnym pomieszczeniu i przedostaniu się do stóp windy, prowadzącej na ukos do góry, stań na platformie i obróć się o 180 stopni. Zaraz po ruszeniu windy zeskocz na niższy poziom i użyj podwójnego skoku, aby dostać się do ukrytego obszaru. Tam znajdziesz ostatniego w grze strażnika. Wydostać się możesz stamtąd przy użyciu drugiej windy, po lewej stronie.

W ostatnim, trzynastym poziomie nie występuje żaden Elitarny Strażnik.


Powrót do spisu treści: Doom - Poradnik, Solucja

Read this next