Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Doom - Misja 9: Laboratoria Lazarus

Jak dostać się do pierwszego bossa i pokonać go bez większego uszczerbku na zdrowiu.

Po dojechaniu windą na miejsce, przebijaj się przez kolejne pomieszczenia. Jedyną możliwą drogę będą urozmaicać hologramy, dzięki którym dowiesz się o tym, co działo się w obiekcie przed inwazją demonów. Wskocz przez właz, dzięki czemu dotrzesz do niższych poziomów obiektu. Napotkasz tam niezbyt groźnych wrogów.

Zagrożenie z każdym kolejnym metrem będzie jednak wzrastać, a więc bądź gotowy na wyciągnięcie lepszych pukawek. Wejdź przez umazane krwią drzwi, a następnie uporaj się z przeciwnikami i zniszcz gniazdo juchy, po czym wejdź przez zielone drzwi i wdrap się na półkę podświetloną na czerwono.

Dotarcie do archiwów

Otwórz napotkane drzwi i podążaj przed siebie niebieskim korytarzem. Po chwili odnajdziesz nowy rodzaj granatu, hologram. Jego rzucenie wywoła pojawienie się hologramu żołnierza na kilka sekund. Będzie on skutecznie odciągał uwagę demonów, a także wykonywał skuteczny ostrzał.

Wskocz na otwarty w suficie właz, po czym kieruj się schodami do góry. Dotrzesz do pomieszczenia pełnego krwi i świeczek, gdzie możesz łatwo uzupełnić zapasy. Stamtąd dojdziesz do wielkiego pomieszczenia z ogromnym ciałem rozłożonym na środku. Obecność demonów nie powinna tu nikogo zdziwić.

Aktywowanie kamienia spirali

Po ich zniszczeniu otwórz zblokowane wielkie wrota. Tam również zneutralizuj kolejną porcję nieprzyjaciół i aktywuj panel sterowania. Po uporaniu się z resztką zagrożenia, wejdź do windy i aktywuj ją. W ten sposób dostaniesz się do pozornie bezpiecznie wyglądających archiwów. Przejdź do pomieszczenia z komputerem i hologramem, a następnie aktywuj panel.

Przejdź do głównego pomieszczenia i aktywuj kolejny komputer, z polem ochronnym spirali, a następnie udaj się do pokoju z olbrzymim kamieniem. Tam również skorzystaj z komputera, dzięki czemu aktywujesz kamień spirali.

Arena jest okrągła, co ułatwi ci ewentualną ucieczkę od demonów.

Jak pewnie się już domyśliłeś, to perfekcyjne pomieszczenie do stoczenia walki z hordą przeciwników. Wyjątkowo, bo praktycznie od razu pojawią się najsilniejsi wrogowie, więc wyposaż się w swoje najskuteczniejsze zabawki. Nie używaj jednak na razie BFG, przyda się później.

Teraz zejdź po krętych schodach na dół i podążaj przez czerwone korytarze naprzód. Dotrzesz do komputera, którym włączysz cykl włazu. Wskocz od razu na środkową platformę, skąd aktywujesz windę. Po krótkiej podróży wyskocz przez jedyny możliwy otwór i otwórz żółte drzwi. Przebijaj się przez kolejne grupy przeciwników, aż dotrzesz do pokoju sterującego z kilkoma hologramami. Aktywuj tam komputer.

Wskocz na dolną arenę, zabij przeciwników i stopniowo ruszaj naprzód. Zeskoczysz w końcu do wielkiego, zielonego panelu. Stamtąd dotrzesz do korytarza, na końcu którego przejdziesz przez niebieski teleport. Trafisz tym samym na ciekawą, wielopoziomową arenę, na której zmierzysz się praktycznie z każdym możliwym przeciwnikiem.

Na szczęście znajduje się tu dużo amunicji, apteczek i pancerza, a także artefaktów ułatwiających walkę. Po starciu wskocz na dużą, okrągłą platformę skrywającą się za wielkimi, podświetlonymi na zielono wrotami. Stamtąd dotrzesz do dużych drzwi z małym panelem otwierającym na nich. Aktywuj przycisk.

Walka z bossem - Cyberdemon

To właśnie na tego przyjemniaczka oszczędzałeś amunicję do BFG. Walka z bossem podzielona jest na dwa etapy, dlatego używaj wspomnianej broni dopiero po tym, jak pierwszy pasek energii zniknie znad głowy demona. Demon ma kilka rodzajów ataków. Gdy na ziemi pojawią się świetliste, czerwone kręgi, musisz postarać się o nie przebywanie w nich. Po chwili spadną tam bowiem ładunki wybuchowe.

Od czasu do czasu przeciwnik będzie wypuszczał w ciebie serię rakiet, od których łatwo odskoczyć na bok. Sam jednak również potrafi stosować uniki, jednak dużo szybsze, dlatego początkowo trzymaj go wyraźnie na dystans. Zacznij od osłabiania go karabinem plazmowym i klasycznym, a także wystrzeliwaniem granatów. Cały czas celuj prosto w jego głowę.

Gdy pasek życia spadnie mu o połowę, zyska nowy atak. Najpierw pojawi się wokół niego świetliste koło, a potem laserowe namierzanie. W ostatniej chwili powinieneś odskoczyć na bok, w przeciwnym wypadku dostaniesz obrażenia od groźnej wiązki. Sam również wykorzystuj działko Gaussa, a także mocniejszą strzelbę. Zauważ, że z przeciwnika będą wypadać zdrowie i amunicja. W miarę możliwości uzupełniaj tym samym zapasy.

Gdy osłabisz już go dostatecznie, podbiegnij do jego świecącej się nogi i wykonaj na nim finiszer. Zostaniesz przeniesiony na drugą arenę, a Cyberdemon zyska nowy pasek zdrowia. Ta część walki będzie nieco trudniejsza w teorii. W praktyce jednak, jeśli oszczędzałeś BFG, będzie nieco prostsza.

Na wystrzeliwane z ziemi głazy nie ma metody. Pozostaje się z nimi pogodzić

Teraz Cyberdemon będzie rzucał w ciebie świetlistymi dyskami, od których będziesz musiał albo podskakiwać, albo kucać. Teraz jest doskonały moment, aby wykorzystać BFG. Oddaj z niego strzał, po czym gdy demon jest osłabiony, strzelaj w jego głowę z jakiejś innej, silnej broni. Czynność powtarzaj do momentu, aż zabraknie ci amunicji, czyli przez bardzo krótki czas.

Demon będzie teraz wykonywał także szarże w twoim kierunku oraz wywoływał wielkie głazy z ziemi, ograniczające twoją ruchowość. Wtedy wystrzeliwać będzie salwy z rakiet i rzucać dyskami. Od wszystkiego da się jednak uciec. Po władowaniu w demona wszelkich możliwych zasobów amunicji, gdy pasek jego zdrowia spadnie do zera, podbiegnij do jego podświetlonej części ciała i wykonaj egzekucję.

Po udanej walce wejdź do czerwonego teleportu z pentagramem.


Następnie: Doom - Misja 10: Kraina Tytanów

Powrót do spisu treści: Doom - Poradnik, Solucja

O autorze
Komentarze