Skip to main content

Borderlands 3 - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, mechanika, misje główne i poboczne, sekrety oraz znajdźki.

Witamy w solucji i poradniku Borderlands 3, w którym znajdziecie informacje związane z grą studia Gearbox Software. Oprócz wskazówek i opisu mechaniki, przygotowaliśmy również opis misji głównych i pobocznych.

Podobnie, jak poprzednie części, Borderlands 3 jest pierwszoosobową (FPP) grą akcji, nastawioną przede wszystkim na walkę i eksplorację rozległych obszarów. W trakcie zabawy będziemy korzystać z ogromnego arsenału różnorodnych, generowanych przez komputer broni, a także używać zdolności specjalnych i pojazdów bojowych.


Poradnik i wskazówki do Borderlands 3

Poniżej znajdziecie porady i wskazówki ułatwiające zrozumienie mechanik zastosowanych w grze. Warto się z nimi zapoznać przed przystąpieniem do rozgrywki. Jeśli chcesz przejść do strony o wybranym zagadnieniu w Borderlands 3, kliknij odpowiedni odnośnik z poniższego spisu.

Podstawy i mechanika

 • Interfejs i oznaczenia na ekranie (na dole strony)
 • Ekwipunek i menu gry (na dole strony)

Opis przejścia

Poniżej znajduje się opis przejścia kampanii fabularnej w Borderlands 3. Oprócz misji głównych przygotowaliśmy również opis zadań dodatkowych.

Misje główne

Pandora

Promethea / Athenas

Eden-6

Pandora ponownie / Nekrotafeyo

Misje poboczne

Pandora

Promethea / Athenas

Eden-6

Pandora (Devil's Razor)


Legendary Hunt (Crew Challenge)

Pandora:

Athenas:

Eden-6:

Nekrotafeyo:


Dead Claptrap (Crew Challenge)

Pandora:

Promethea:

Athenas:

Eden-6:

Nekrotafeyo:


Typhon Logs i Typhon Dead Drop (Crew Challenge)

Pandora:

Promethea:

Athenas:

Eden-6:

Nekrotafeyo:


Hijack Target (Crew Challenge)

Pandora:

Promethea:

Eden-6:

Nekrotafeyo:


Crimson Radio - Broadcast Tower (Crew Challenge)

Pandora:

Promethea:

Athenas:

Eden-6:

Nekrotafeyo:


Eridian Writings

Pandora:

Promethea:

Athenas:

Eden-6:

Nekrotafeyo:


Porady ogólne do Borderlands 3

- Często korzystaj z osłon, ponieważ możesz w ten sposób chronić się przed wrogimi atakami. Chociaż tytuł jest mocno nastawiony na akcję, to sterowane postacie są w stanie przyjąć ograniczoną liczbę obrażeń.

- Swoje zdolności defensywne możesz podnieść dzięki zdobywanym tarczom (shields). Do poziomu zdrowia dodają dodatkowy pasek obrony, który regeneruje się, jeśli nie jesteśmy ostrzeliwani. Punkty zdrowia zaczną być tracone dopiero po zniszczeniu tarczy.

- Otwieraj wszystkie dostępne miejsca (skrzynie, szafki itd.) oraz zbieraj dostępne przedmioty. W ten sposób będziesz mógł nie tylko uzupełnić bieżące zapasy, ale również zdobyć nowe, cenne bronie i przedmioty.

- Rozwijaj na bieżąco swoją postać. Pamiętaj, że każdy z bohaterów posiada unikalne zdolności i drzewka rozwoju. Kolejne umiejętności możesz odblokowywać poprzez awansowanie na kolejne poziomy rozwoju.

- Podejmuj się wykonywania zadań dodatkowych. W ten sposób szybciej zdobędziesz punkty doświadczenia, umożliwiające rozwój sterowanej postaci.

- Mierz siły na zamiary. Misje główne, zadania dodatkowe oraz przeciwnicy, są oznaczeni poziomem doświadczenia. Jeżeli jest on zbyt wysoki (już o jakieś 3-4 stopnie) w porównaniu do bohatera, to lepiej wrócić do danej misji lub walki po awansowaniu na wyższy poziom. W innym przypadku rywale mogą okazać się zbyt trudni do pokonania.

- Korzystaj z automatów. Podczas rozgrywki będziesz zdobywał gotówkę, którą możesz wydawać w różnych maszynach. Możesz się w nich zaopatrywać między innymi w nowe tarcze, bronie czy uzupełnić amunicję przed kolejną misją. Pamiętaj jednak, aby wydawać pieniądze z głową.

- Podczas eksploracji rozległych terenów warto wspomagać się pojazdami. Dzięki nim możesz szybko pokonywać spore odległości, a także zwiększyć swoją siłę bojową w walce z przeciwnikami. Podczas zabawy warto też aktywować kolejne punkty szybkiej podróży, dzięki którym będziesz mógł błyskawicznie przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi miejscami na mapie.


Interfejs i oznaczenia na ekranie

Poniżej przedstawiamy opis elementów, jakie pojawiają się na ekranie podczas rozgrywki w Borderlands 3. Dzięki ich znajomości możemy szybko zdobyć informacje przydatne na polu bitwy.

 • 1. Poziom pancerza i zdrowia - na niebiesko zaznaczono poziom naszej tarczy (shield), natomiast na czerwono ilość punktów zdrowia.
 • 2. Wskaźnik doświadczenia - pokazuje nasz obecny poziom doświadczenia, a także ilość punktów niezbędną do awansu na kolejny etap rozwoju.
 • 3. Poziom zdrowia przeciwników - w trakcie ich ostrzeliwania będzie systematycznie spadał.
 • 4. Minimapa i celem misji - w narożniku widać miniaturę mapy, na której zaznaczane są miejsca, przeciwnicy oraz ważne punkty (niebieski romb to wskaźnik bieżącego zadania). Pod mapą znajdują się natomiast informacje na temat bieżącego zadania.
 • 5. Informacje o broni - pokazuje z jakiej broni aktualnie korzystamy, w jakim jest ona trybie oraz ile amunicji do niej posiadamy.
 • 6. Wskaźnik zdolności specjalnej - dzięki niemu łatwo można sprawdzić czy umiejętność jest gotowa albo ile czasu potrzebuje nad odnowienie.
 • 7. Wskaźnik granatów - dw tym miejscu można szybko sprawdzić rodzaj granatów oraz ich ilość w ekwipunku bohatera.

Ekwipunek i menu gry

Poniżej opisujemy poszczególne elementy, jakie można znaleźć w wewnętrznym menu gry, które aktywujemy po wciśnięciu klawisza pauzy.

 • 1. Log (dziennik) - można tu szybko sprawdzić stan bieżących i ukończonych misji głównych i zadań pobocznych, a także sprawdzić odkryte sekrety.
 • 2. Map (mapa) - umożliwia szybkie zorientowanie się w terenie, a także zaznaczanie własnych punktów. Znajdziesz tu również listę odkrytych punktów szybkiej podróży oraz informacje o wyzwaniach (challenges) i znajomych w pobliżu (w grze wieloosobowej).
 • 3. Inventory (ekwipunek) - pokazuje wszystkie przenoszone przedmioty i bronie bohatera. Możesz tu również wymieniać oręż znajdujący się pod ręką oraz ten noszony w plecaku.
 • 4. Skills (zdolności) - w tej zakładce możesz rozwijać umiejętności w poszczególnych drzewkach rozwoju po awansowaniu na kolejne poziomy doświadczenia.
 • 5. Informacje o broni - pokazuje z jakiej broni aktualnie korzystamy, w jakim jest ona trybie oraz ile amunicji do niej posiadamy.
 • 6. Guardian Rank (rangi) - specjalne odznaczenia przyznawane za różne zadania, które są odblokowywane po ukończeniu kampanii fabularnej.

Read this next