Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valheim - poradnik i najlepsze porady

Jak grać, by przetrwać - przewodnik do gry.

Witamy w poradniku do Valheim. Gra kładzie duży nacisk na eksplorację losowo generowanego świata, a naszym celem jest zdobycie przychylności bogów, co w rezultacie pozwoli nam trafić do Valhalli.

W niniejszym przewodniku znajdziesz szczegółowe omówienie wszystkich mechanik rządzących rozgrywką. Przygotowaliśmy, między innymi, rozdziały omawiające eksplorację mapy, wytwarzanie i korzystanie z narzędzi, wnoszenie konstrukcji czy zaspokajanie potrzeb postaci. Nie zabrakło także licznych wskazówek, które pomogą ci lepiej zrozumieć tę rozbudowaną produkcję.

Valheim to wieloosobowa gra survivalowa stworzona przez niezależne Iron Gate Studio, osadzona w świecie inspirowanym mitologią nordycką. Tytuł dostępny jest w ramach tzw. wczesnego dostępu na platformie Steam - oznacza to, że cały czas jest w fazie dopracowywania i ulepszania przez twórców.


Spis treści


Porady ogólne i walka z bossami

W tej sekcji zamieściliśmy informacje związane z rozgrywką i wyjaśnienie najważniejszych mechanik gry. Dowiesz się jak zdobywać surowce, walczyć z przeciwnikami - w tym bossami - czy eksplorować mapę. Są tu też kwestie techniczne.


Ekwipunek - narzędzia, broń, mikstury

W tym rozdziale znajdziesz strony poświęcone ekwipunkowi postaci. Wyjaśniamy jak wytwarzać, ulepszać i naprawiać przedmioty, do czego służą konkretne narzędzia i jak odblokować ich nowe typy.


Budowa bazy

Czas na budowę własnej bazy. Tutaj dowiesz się, jak przygotować miejsce pod rozbudowę czy w jaki sposób wznosić budynki, by nic się nie zawaliło.


Postać - umiejętności, potrzeby

Ta sekcja z kolei poświęcona jest zagadnieniom związanym z postacią. Podpowiadamy jak zaspokoić jej potrzeby (głód, zmęczenie) i wyjaśniamy jak działają umiejętności, jak je rozwijać i w jaki sposób wpływają na rozgrywkę.


Interfejs i oznaczenia na ekranie

Poniżej prezentujemy szczegółowy opis wszystkich elementów i ikon, które pojawiają się na ekranie w trakcie rozgrywki w Valheim. Ich zrozumienie powinno znacząco ułatwić ci rozgrywkę.

  1. Pasek skrótów - w tym miejscu znajdziesz gniazda oznaczone cyframi 1-8. Wciśnięcie odpowiedniej cyfry pozwoli ci wyposażyć postać w konkretny przedmiot bądź aktywować go (w przypadku jedzenia i mikstur).
  2. Stan najedzenia postaci - wyświetla się tutaj informacja o tym, jak bardzo najedzona jest postać i jakie typy jedzenia aktualnie na nią oddziałują.
  3. Pasek zdrowia - ilość punktów zdrowia postaci. Gdy spadnie do 0, postać zostanie powalona i odrodzi się w ostatnim punkcie zapisu.
  4. Umiejętności aktywne - w tym miejscu znajdziesz umiejętności aktywne dostępne dla twojej postaci. Przy każdej z nich widnieje informacja o gotowości - bądź czasie potrzebnym do jej odnowienia.
  5. Możliwe do wykonania akcje - znajdziesz tutaj przyciski i kombinacje pozwalające na wykonywanie konkretnych akcji. Ich rodzaj zależy od narzędzia/broni, w które aktualnie wyposażona jest postać.
  6. Aktywne efekty - wszystkie pozytywne i negatywne efekty, które aktualnie oddziałują na postać. Jeśli efekt jest ograniczony czasowo, pod jego nazwą wyświetli się czas do końca.
  7. Mini-mapa - pokazuje pozycję postaci i jej bezpośrednią okolicę. Na mini-mapie wyświetla się wyłącznie teren i postacie innych graczy - nie znajdziesz tam, między innymi, zwierząt czy wrogów.

Valheim - najważniejsze wskazówki

- Zbieraj wszystkie przedmioty. Tyczy się to przede wszystkim pierwszych godzin rozgrywki, gdy nie masz jeszcze zapasu drewna, kamieni i jedzenia. Nigdy nie wiesz, kiedy potrzebne będą ci 2 dodatkowe kamienie.

- Unikaj przeciążenia. Jeśli przekroczysz 300 punktów udźwigu, postać otrzyma karę do szybkości ruchu, nie będzie też mogła skakać. Jeśli dalej będziesz zwiększał obłożenie, postać zacznie tracić punkty kondycji i wreszcie się zatrzyma. Wyrzuć zbędne przedmioty i staraj się trzymać poniżej 300 punktów udźwigu.

- Staraj się nie przemaczać. Gdy wpadniesz do wody, która przykryje postać powyżej kolan, otrzyma ona negatywny efekt przemoczenia. Przez 2 minuty od wyjścia z wody będzie szybciej się męczyć i wolniej regenerować kondycję. Możesz szybciej się wysuszyć stojąc przy ogniu - bądź wchodząc w niego.

- Dbaj o poziom najedzenia postaci. Wpływa on na ilość punktów zdrowia i kondycji postaci - im bardziej będzie ona najedzona, tym punktów tych będzie więcej. Jedzenie pozwala także regenerować utracone zdrowie.

- Pilnuj punktów zdrowia. Gdy spadną do zera, postać zostanie powalona i odrodzi się w ostatnim punkcie zapisu - najpewniej w łóżku, w którym ostatnio spała. Po wszystkim będziesz musiał wrócić na miejsce zgonu by odzyskać przedmioty, co często wiąże się z długą wyprawą.

- Monitoruj stan swoich narzędzi. Zawsze naprawiaj je przed jakąkolwiek większą wyprawą. Nie ma nic gorszego, niż kilof który rozleci się na chwilę przed tym, jak dotrzesz do złoża cennej rudy.

- Ulepszaj narzędzia i broń. W przypadku tych pierwszych zwiększysz ich żywotność, przez co rzadziej trzeba będzie je naprawiać. Broń także zyska dodatkową wytrzymałość, lecz przede wszystkim podniosą się jej statystyki ofensywne.

- Wymieniaj narzędzia na nowe modele. Tyczy się to przede wszystkim siekier. Nie tylko pozwolą ci szybciej ścinać drzewa, lecz także umożliwią wycinkę twardszych odmian - jak dąb.

- Nie wyrzucaj zużytych narzędzi. Do przygotowania sporej ich części wykorzystuje się trudne do zdobycia surowce (jak skóry czy fragmenty kości). Zamiast wyrzucać uszkodzony ekwipunek, napraw go przy stole warsztatowym - nic to nie kosztuje.

- Noś dodatkowe egzemplarze narzędzi. Tyczy się to przede wszystkim kilofów. Zużywają się one bardzo szybko, a złoża rud metali często ukryte są daleko od bazy. Lepiej poświęcić jedno miejsce w ekwipunku na dodatkowy kilof, niż co chwilę wracać do bazy w celu napraw.

- Jak najszybciej stwórz łuk. Przyda ci się on do walki z groźniejszymi przeciwnikami, jak trolle czy szkielety, zanim uda ci się zdobyć lepszej jakości zbroję.

- Twórz nowe rodzaje strzał. Początkowo będziesz miał dostęp wyłącznie do strzał z drewna, szybko jednak odblokujesz ogniste, krzemienne czy później wytwarzane z różnych metali. Strzały wpływają znacząco na zadawane obrażenia, wymieniaj je tak samo, jak każdą inną broń.

- Zwracaj uwagę na broń, z której korzystasz. Niektórzy wrogowie mają odporność na konkretny typ obrażeń. Za przykład niech posłużą szkielety - włócznia czy miecz nie zrobi im zbyt wiele, ale już siekiera czy młot znacząco ich zranią.

- Śpij w nocy. Dzięki temu twoja postać wypocznie, przez co powiększy się jej pula punktów zdrowia i kondycja. Pozwoli ci to także uniknąć starć z przeciwnikami, którzy w nocy chodzą w liczniejszych grupach i są odporniejsi na twoje ataki.

- Chroń konstrukcje z drewna przed deszczem. Jeśli pozostawisz jakikolwiek drewniany obiekt nieosłonięty, deszcz będzie go systematycznie wyniszczał, zużywając punkty wytrzymałości, a także psując jego wygląd. By temu zaradzić, możesz wybudować nad danym obiektem dach.

- Odciągaj wrogów od swojej bazy. Co kilka nocy będziesz atakowany przez grupy wrogów. Postaraj się odciągnąć ich od zabudowy, by nie ryzykować zniszczenia któregoś z budynków - utrata kosztownej stacji do wytwarzania może być bardzo bolesna.


Czy gra jest w Xbox Game Pass?

Nie, gra dostępna jest wyłącznie w ramach tzw. wczesnego dostępu na platformie Steam. Brak jakichkolwiek informacji od twórców, by tytuł miał trafić do usługi abonamentowej Xbox Game Pass.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Valheim

PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze