Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valheim - grabie: uprawa warzyw, sadzenie roślin

Narzędzie do uprawy roli.

Grabie to jedno z narzędzi w Valheim. Wykorzystasz je do uprawy roli - wysiewania roślin i warzyw, a także sadzenia drzew. Jest nieocenione przy produkcji jedzenia - szczególnie w pierwszych godzinach rozgrywki. Z tej strony dowiesz się jak odblokować to narzędzie, jak je stworzyć i do czego możesz je wykorzystać.


Na tej stronie:


Jak stworzyć grabie

W pierwszej kolejności musisz zdobyć wymagane składniki, czyli 5x miedzi i 10x drewna. Drugim krokiem jest wybudowanie kuźni. Tam wpierw stworzysz brąz - mieszając miedź i cynę - a potem wykonasz także samo narzędzie.

Następnie wejdź w interakcję ze wspomnianą Kuźnią (1) i z listy przedmiotów wybierz Grabie (2). Potwierdź wybór za pomocą przycisku Twórz (3), by przedmiot po kilku sekundach pojawił się w twoim ekwipunku. Pamiętaj, że musisz umieścić go na pasku skrótów (4), jeśli chcesz z niego korzystać.


Grabie - funkcje, jak korzystać

Grabie - w przeciwieństwie do motyki, która wykorzystywana jest do wyrównywania terenu - służą do uprawy roli. Gdy umieścisz je w ręce i wciśniesz prawy przycisk myszy, na ekranie pojawi się okno z funkcjami narzędzia. Są to:

  • Uprawa (5) - funkcja ta pozwala na przygotowanie podłoża pod wysiew.
  • Trawa (6) - dzięki tej funkcji, możesz ponownie stworzyć trawę na wcześniej zrytej / zoranej ziemi.
  • Wysiew warzyw i roślin (7) - początkowo do wyboru będzie wysiew marchwi i buków, jednak gdy zbierzesz inne nasiona lub sadzonki, lista się powiększy.

By wysiać, na przykład, marchew, wybierz funkcję uprawy i wskaż miejsce do zorania (8). Kliknij lewym przyciskiem myszy, by przygotować grunt. Następnie zmień funkcję na wysiew, wybierz roślinę, na której ci zależy (pamiętaj, by mieć nasiona w ekwipunku!) i kliknij na przygotowanym skrawku terenu (9).

Dzięki temu wysiejesz nasiona bądź zasadzisz sadzonkę. Po upływie określonego czasu (innego dla każdego gatunku), roślina dojrzeje - w przypadku warzyw zbierzesz plon, drzewa z kolei wytniesz, by zdobyć drewno.

Następnie: Valheim - łuk: jak odblokować, rodzaje łuków

Spis treści: Valheim - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Valheim - młot: budowa i naprawianie, niszczenie budynków

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze