Skip to main content

Valheim - jedzenie: jak jeść, rodzaje żywności

Gdzie zdobyć pożywienie, co daje jedzenie, regeneracja zdrowia.

Żywność to jedna z najważniejszych grup surowców w Valheim. Dzięki niej postać regeneruje utracone punkty zdrowia i zwiększa ich pulę, co z kolei pozwala na walkę z mocniejszymi przeciwnikami. Poprawia także wytrzymałość, zwiększając wydajność postaci w trakcie pracy.


Na tej stronie:


Rodzaje jedzenia

Żywność w grze dzieli się na dwie grupy - gotową do spożycia po zebraniu (1) i taką, którą wpierw trzeba przygotować (2). Do pierwszej zaliczają się, na przykład, Maliny, Jagody czy Miód, do drugiej mięsa czy ryby. W większości przypadków - nie licząc miodu - druga jest bardziej wartościowa, bardziej nasyca postać i szybciej regeneruje zdrowie.


Jak zdobyć jedzenie

W zależności od typu żywności, pozyskuje się ją w inny sposób. Najprościej jest z grzybami i owocami - musisz tylko zbliżyć się do rośliny i zebrać jedzenie (3). Po wszystkim możesz natychmiast je zjeść.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku mięs. Najpierw musisz znaleźć odpowiednią zwierzynę - na początku gry najlepszym wyborem będą dziki (4) bądź Niksy. Polowanie na jelenie zostaw sobie na później, gdy zdobędziesz już łuk. Po zabiciu bestii poczekaj, aż z jej ciała wypadnie mięso.

Nie da się jeść surowego mięsa - musisz je wpierw upiec. Do tego potrzebujesz dwie konstrukcje. Wybierz Młot (5), a następnie wciśnij prawy przycisk myszy, by otwórz menu budowania. Jeśli nie wiesz jak stworzyć młot, zajrzyj do rozdziału narzędzia: jak tworzyć. Z okna budowy wybierz małe ognisko (6) i ustaw je w dowolnym miejscu.

Otwórz ponownie ekran budowy, przejdź do zakładki Tworzenie (7) i kliknij na Stanowisko do gotowania (8). To ustaw bezpośrednio nad ogniskiem.

Teraz najedź kursorem na rozstawione stanowisko i wciśnij klawisz E, by umieścić na nim mięso. Na każdym tego typu obiekcie mogą wisieć maksymalnie dwa kawałki mięsa (9). Poczekaj teraz chwilę, aż mięso się upiecze - zmieni delikatnie kolor, czemu towarzyszyć będzie specyficzny dźwięk.

W tym momencie możesz umieścić na rożnie kolejne kawałki mięsa, a te upieczone zjeść. Pamiętaj, by nie trzymać mięsa nad ogniem zbyt długo - w przeciwnym wypadku zmieni się w węgiel!


Jak jeść, efekty jedzenia

Aby zjeść dane pożywienie, wystarczy je po prostu „użyć”, wybierając odpowiednią liczbę na pasku szybkiego wyboru lub otwierając ekwipunek i klikając jedzenie prawym przyciskiem myszy.

Zjedzone przez ciebie jedzenie trafia do specjalnych slotów (10) znajdujących się na lewo od życia. Jak widzisz, znajdują się tam trzy miejsca - to dlatego, że możesz zjeść maksymalnie trzy kawałki jedzenia na raz.

Połknięte jedzenie jest następnie przez ciebie trawione. Kiedy zostanie całkowicie strawione, zniknie i zwolni miejsce w slocie - wtedy możesz zapełnić kwadracik kolejnym jedzeniem.

Jedzenie w Valheim ograniczone jest kilkoma ważnymi zasadami. Oto one:

 • nie możesz zjeść więcej niż trzy kawałki jedzenia na raz
 • nie możesz zjeść więcej niż jeden kawałek tego samego jedzenia (nie zjesz np. dwóch malin, ale już malinę i mięso - tak)
 • kiedy jedzenie jest już prawie strawione, jego ikonka w slocie miga - wtedy możesz już zjeść kolejną porcję
 • każdy typ jedzenia ma swoje własne unikalne statystyki
 • jedzenie natychmiast podnosi tymczasowe maksymalne życie, ale leczy stopniowo, powoli
 • otrzymanie obrażeń nie przerywa efektu leczenia

Kiedy coś zjesz, maksymalna wartość życia podnosi się do poziomu łączącego wszystkie zjedzone potrawy. Symbolizuje to pusta część paska (11), która stopniowo będzie się zapełniać, aż do maksimum - o ile nie otrzymasz obrażeń.

Zwróć uwagę na pasek trawienia (12), oznaczony ikoną widelca. Poszczególne jego elementy odpowiadają zjedzonym przez ciebie potrawom, przy czym kolor elementów paska trawienia zgadza się z kolorem jedzenia oraz jego umiejscowieniem w slotach.

Przyjrzyjmy się powyższemu obrazkowi:

 • Szara część paska trawienia to najniższa możliwa wartość życia (oczywiście nie licząc otrzymywanych obrażeń) - 25
 • Niebieska część to jagody - nie jest zbyt duża, co znaczy, że jagody nie odpowiadają za dużą część paska życia
 • Czerwona część to maliny, sytuacja wygląda tu podobnie jak z jagodami
 • Brązowa część to mięso - jest największa, bo mięso jest sycące i dość mocno zwiększa pasek maksymalnego życia

Każda potrawa opisana jest ważnymi statystykami. Przeanalizujmy przykład jagody:

 • Życie: 15 - to oznacza, że jagody dodają ci 15 punktów maksymalnego życia (powiększają pasek o 15 „pustych” punktów, które uzupełniają się w określonym czasie)
 • Kondycja: 20 - uzyskujesz 20 punktów kondycji
 • Czas trwania: 600 s - jagody leczą cię przez 600 sekund
 • Leczenie: 1 hp/tick - jagody dodają 1 punkt zdrowia co kilka sekund

Różne rodzaje jedzenia oferują różne efekty. Najlepsze jest jedzenie przetworzone, ale świetnie sprawdzi się chociażby miód.

Zdecydowanie najbardziej sycącym pożywieniem są dania wykonane z przepisów. Aby je poznać, zajrzyj na naszą stronę o przepisach na dania i jedzenie.

Spis treści: Valheim - poradnik i najlepsze porady

Zobacz także