Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valheim - narzędzia: jak wytworzyć

Siekiera, młot, motyka, kilof, kultywator.

W Valheim, jak przystało na grę o przetrwaniu, ogromne znaczenie mają narzędzia. Początkowo twoja postać korzystać będzie wyłącznie z gołych rąk do wykonywania prostych prac, jednak już po kilku minutach stworzysz podstawowe narzędzia - jak młot, siekiera czy maczuga, a w trakcie dalszej zabawy kilof czy motykę.


Na tej stronie:


Rodzaje narzędzi

W Valheim dostępne są następujące narzędzia:

  • Topór - służy do wycinki drzew, jest też skuteczną bronią.
  • Młot - wykorzystywany do budowy.
  • Motyka - dzięki niej wyrównasz teren i przygotujesz go pod uprawę.
  • Kilof - pozwoli ci rozbijać skały i wydobywać rudę ze złóż. Z jego pomocą możesz także kopać dziury i tunele.
  • Kultywator - służy do uprawy roli.

Przedmiotów tych nie możesz zdobyć - musisz je własnoręcznie wytworzyć. By odblokować receptury, musisz po prostu zdobyć przynajmniej jeden z wymaganych do stworzenia danego przedmiotu materiałów. Dla przykładu, zdobycie drewna odblokuje zarówno siekierę, jak i młot.

Na początku rozgrywki będziesz mógł wytworzyć wyłącznie najprostsze wersje tych narzędzi - z drewna i kamienia. Wraz z odkrywaniem nowych surowców, odblokowywane będą lepsze - z wykorzystaniem krzemienia, a potem różnych metali (miedzi, żelaza).

Lepsze jakościowo narzędzia są nie tylko wytrzymalsze, lecz także pozwalają na wydobywanie cenniejszych materiałów. Przykładowo, kamienny topór pozwoli ścinać buki, jednak do wycinki dębów potrzebna będzie siekiera żelazna.


Tworzenie narzędzi

By wytworzyć podstawowe narzędzia - jak kamienna siekiera czy młot - wciśnij klawisz Tab. Otworzy to menu tworzenia ekwipunku. Na początku gry na liście (1) znajdziesz tylko 4 pozycje - kolejne przepisy odblokują się w momencie wybudowania warsztatu.

Wybierz dowolne narzędzie i kliknij w przycisk Twórz (2). Po kilku sekundach przedmiot pojawi się (3) w ekwipunku. Czynność te możesz powtarzać wielokrotnie, by tworzyć kolejne narzędzia.

Następnie: Valheim - naprawianie narzędzi

Spis treści: Valheim - poradnik i najlepsze porady

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze