Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valheim - stół warsztatowy: jak zbudować, używać

Gdzie ustawić stół do tworzenia przedmiotów i budowy.

W Valheim stworzysz rozmaite przedmioty, lecz tylko niewielką część z nich w oknie standardowego wytwarzania ekwipunku. Do wytworzenia reszty potrzebny będzie, między innymi, stół warsztatowy. W tym rozdziale wyjaśniamy jak go zbudować, jak z niego korzystać i jakie są jego ograniczenia.


Na tej stronie:


Jak stworzyć stół warsztatowy

By stworzyć stół warsztatowy potrzebujesz dwóch surowców. Jednym z nich jest drewno. Możesz je zebrać niszcząc sadzonki buków (1) bądź zbierając gałęzie (2) - za co otrzymasz od 1 do 3 sztuk tego surowca. Gdy uda ci się już stworzyć topór, będziesz mógł wycinać drzewa, by znacząco przyspieszyć pozyskiwanie drewna.

Drugim wymaganym surowcem jest kamień. Przez pierwsze godziny rozgrywki będziesz mógł jedynie zebrać (3) ten surowiec z ziemi, otrzymując jedną sztukę. Potem, gdy zdobędziesz kilof, będziesz w stanie rozbijać skały i zdobywać wielokrotnie więcej.

Ostatni warunek do spełnienia to wytworzenie młotka do budowy. Gdy go zdobędziesz, umieść narzędzie na pasku skrótów 1-8 (4) i wciśnij odpowiednią cyfrę, by młotek znalazł się w ręce postaci. Wciśnij prawy przycisk myszy, przejdź do zakładki Tworzenie (5) i kliknij na Stół warsztatowy (6).

Umieść stół w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu. Zwróć uwagę na widoczne dookoła twojej postaci pole (7). Określa ono zasięg działania stołu - będziesz mógł korzystać z niego wyłącznie w tym obrębie. Na szczęście możesz stworzyć wiele stołów, by je zwiększyć.


Tworzenie przedmiotów - jak korzystać ze stołu

Gdy już uda ci się ustawić stół, musisz odpowiednio go przygotować, by móc z niego korzystać. Każdy stół warsztatowy (8) musi mieć nad sobą dach. Nie ma znaczenia jak wielki i jak wysoko nad ziemią - chodzi o to, by obrys stołu nie wystawał po za zadaszenie. Najprościej jest ustawić ściany (9) dookoła stołu, a następnie rozciągnąć od nich dach (10).

By je stworzyć, wybierz ponowie młotek, kliknij prawy przycisk myszy i przejdź do zakładki Budowanie (11). Znajdziesz tam wiele ścian (12) i dachów (13) do wyboru. Ściany nie są co prawda zawsze wymagane, jednak często wyświetla się komunikat odnośnie nich.

Jeśli nie chcesz tworzyć nowej konstrukcji, możesz ustawić stół warsztatowy w ruinach dowolnego budynku, który znajdziesz na mapie - a często także pod dużym drzewem. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wybudować go wewnątrz kryjówki.

By korzystać ze stołu, zbliż się do niego i wejdź w interakcję za pomocą klawisza E. Na ekranie wyświetli się lista przedmiotów do stworzenia (14), a także zakładka za sprawą której ulepszysz (15) posiadany już ekwipunek. Tutaj także naprawisz zużyte narzędzia (16).

Pamiętaj, by zostawić sobie trochę miejsca w pobliżu stołu warsztatowego. Wraz z przebiegiem rozgrywki odblokujesz kilka dodatkowych obiektów, które służą do ulepszania stołu - i muszą stać bezpośrednio przy nim, by wszystko działało.

Spis treści: Valheim - poradnik i najlepsze porady

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze