Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valheim - najlepsza broń: którą wybrać, jak stworzyć

Najlepszy miecz, topór, buława, włócznia, atgeir i łuk.

W Valheim wytworzysz setki przedmiotów z najróżniejszych materiałów. Sporą ich część stanowią bronie. W tym rozdziale przedstawiamy najlepsze bronie z poszczególnych kategorii, wraz z wymaganymi do ich stworzenia składnikami.

Uwaga - wszystkie opisane niżej bronie stworzysz w kuźni. Do ich przygotowania potrzebujesz warsztatu na 3-4 poziomie. Zadbaj więc o odpowiednie ulepszenia.


Na tej stronie:


Miecz i topór

Miecze i topory zadają ten sam typ obrażeń (cięte), jednak z tych dwóch grup lepiej korzystać z mieczy. Są one generalnie lżejsze i umożliwiają wyprowadzenie specjalnego ataku (środkowy przycisk myszy), topory zaś nie.

Najlepszy będzie miecz z czarnego metalu (1). Stworzysz go dopiero po pokonaniu czwartego bossa w grze (by móc przetopić czarny metal), jednak broń ta posiada najwyższe bazowe (bez ulepszeń) obrażenia dla broni jednoręcznej. By go wytworzyć, potrzebujesz 2x drewno szlachetne, 5x lniana nić i 20x czarny metal. Lnianą nić wytworzysz przy Kołowrotku, czarny metal przetopisz w Odlewni.

Jeśli dalej chcesz korzystać z broni o wysokich obrażeniach ciętych, a nie chcesz poświęcać na to miejsca w ekwipunku, możesz oczywiście podmienić miecz na topór z czarnego metalu (2) który wykorzystasz także do ścinania drzew. Musisz jednak liczyć się z tym, że broń ta słabiej radzi sobie z blokowaniem ataków i nie posiada ciosu specjalnego.


Włócznia

Włócznia to broń posiadająca największy zasięg - oprócz atgeira - przez co świetnie nadaje się do walk zaczepnych. Dodatkowo, jest to broń jednoręczna, przez co postać w drugiej ręce może dzierżyć tarczę. Kombinacja włócznia + tarcza doskonale sprawdza się w walce z Fulingami na Równinach.

Najlepszym wariantem będzie włócznia z kłem (3). Jest to najtańsza do stworzenia broń ze srebra, okupuje to jednak brakiem obrażeń duchowych. By ją stworzyć, potrzebujesz: 10x antyczna kora, 4x wilczy kieł, 2x skrawki skóry i 2x srebro. Antyczną korę zdobędziesz ścinając drzewa na Bagnach, wilcze kły z wilków i srebro ze złóż w Górach, a skrawki skóry z dzików.


Atgeir

Jeśli szukasz broni o możliwie najwyższych obrażeniach, to atgeir będzie idealny. Jest to dwuręczna broń drzewcowa, przypominająca trochę halabardę. Zadaje najwyższe obrażenia (przebijające) w grze i sprawdzi się w starciu z praktycznie każdym przeciwnikiem - szczególnie z Fulingami na Równinach. Dodatkowo, wciśnięcie środkowego przycisku pozwoli ci wykonać atak dookoła postaci. Pamiętaj jednak, że jest to broń dwuręczna - nie będziesz w stanie korzystać z tarczy.

Najlepszym wariantem jest atgeir z czarnego metalu (4). Po ulepszeniu broń ta jest w stanie zabić większość wrogów jednym ciosem - jedynie przeciwnicy na Równinach wytrzymają kilka uderzeń. Jej największym plusem jest jednak olbrzymi odrzut i zasięg - dzięki temu możesz dźgać wrogów i pozostawać w bezpiecznej odległości.

By stworzyć atgeir z czarnego metalu, potrzebujesz 10x drewno szlachetne, 30x czarny metal i 5x lniana nić. Jest to najdroższa do wykonania i ulepszania broń w grze.


Buława

Buławy zadają obrażenia tępe, przez co świetnie sprawdzają się w walce z przeciwnikami odpornymi na inne typy - jak szkielety czy trujące bloby na Bagnach. Jest to najbardziej wszechstronny rodzaj broni w grze - praktycznie żaden przeciwnik nie ma odporności na obrażenia tępe.

Jeśli chodzi o najlepszy model, do wyboru są dwa. Pierwszym jest Jeżozwierz (5). Ta nabijana kolcami buława zadaje obrażenia tępe i przebijające, co czyni ją bardziej wszechstronną od typowej broni z tej grupy. By ją wytworzyć, potrzebujesz 5x drewno szlachetne, 20x żelazo, 5x igła i 10x lniana nić. Najbardziej problematyczne jest zdobycie igieł - musisz udać się na równiny i zapolować na śmiercionośne komary.

Drugą opcją jest Mroziarz (6). Broń ta łączy 3 typy obrażeń - tępe, mroźne i duchowe. Mroźne obrażenia odbierają przeciwnikom kondycję - po kilku ciosach będą poruszać się bardzo wolno i będą mieć problemy z atakowaniem. Duchowe obrażenia z kolei zadają dodatkowe szkody szkieletom, draugrom i zjawom.

Mroziarz to najbardziej uniwersalna broń w grze - pozwoli ci walczyć skutecznie z każdym typem przeciwnika, za wyjątkiem tych odpornych na mróz (jak drakon czy wilk). Świetnie sprawdzi się na Bagnach jak i na równinach. Jest to także broń posiadająca najwyższy współczynnik odrzutu w grze.

Do stworzenia tej broni potrzebujesz: 10x antyczna kora, 30x srebro, 5x ciało ymira i 5x gruczoł zamrażania. Ciało ymira kupisz od handlarza Haldora, gruczoł zamrażania zbierzesz z drakonów w Górach.


Sztylet

Sztylet to broń dość sytuacyjna. Zadaje niewielkie (względem pozostałych typów) obrażenia cięte i przebijające, jednak posiada absurdalnie wysoki mnożnik obrażeń za cios w plecy. Jeśli wróg się ciebie nie spodziewa (np. jego uwaga jest skupiona na innym graczu) i zaatakujesz go w plecy, zadasz 10-krotnie większe obrażenia. W przypadku większości wrogów zakończy się to ich natychmiastową śmiercią.

Najlepszym modelem jest nóż z czarnego metalu (7). Wytworzysz go z: 4x drewno szlachetne, 10x czarny metal i 5x lniana nić. Jest to najtańsza broń z czarnego metalu jeśli chodzi o wytworzenie i przyszłe ulepszenia.


Łuk i strzały

Łuki to jedyna grupa broni dystansowych - nie licząc włóczni, którą możesz rzucić - w grze. Z ich pomocą wyeliminujesz wrogów z bezpiecznej odległości, musisz jednak liczyć się z tym, że spora część przeciwników - szczególnie tych na Równinach - jest dość odporna na obrażenia przebijające.

W teorii najlepszy jest kieł draugra (8) - zadaje on najwyższe obrażenia i wystrzeliwuje zatrute pociski, cechuje go też najwyższy odrzut. Korzystanie z niego jest jednak problematyczne - przy celowaniu broń zasłania widok przed postacią, przez co trudno jest wymierzyć w przeciwnika. By go przygotować, potrzebujesz: 10x antyczna kora, 20x srebro, 2x skóra jelenia i 10x maź. Maź zdobędziesz z trujących blobów na Bagnach.

Łatwiejszy w obsłudze jest łuk myśliwego (9). Jest on minimalnie słabszy od poprzednio opisanego, znacznie prościej jest jednak z niego strzelać. Różnicę obrażeń bez problemu zniwelujesz tworząc srebrne strzały (ze srebra, które normalnie wykorzystałbyś do kła draugra). Do stworzenia tego łuku potrzebujesz: 10x drewno szlachetne, 20x żelazo, 10x pióro i 2x skóra jelenia.

Jeśli chodzi o strzały, zasada jest tutaj prosta - twórz najlepsze, jakie możesz, gdyż każde kolejne zwiększają po prostu obrażenia. Najskuteczniejsze w grze to strzały z igieł - paczkę 20 sztuk stworzysz z: 4x igła i 2x pióro.

Następnie: Valheim - łuk: jak odblokować, rodzaje łuków

Spis treści: Valheim - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Valheim - wędka: łowienie ryb, przynęty

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze