Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valheim - węgiel: skąd wziąć, jak zdobyć

Tworzenie węgla w piecu na węgiel, palenie żywności.

Węgiel jest jednym z materiałów w Valheim. Wykorzystywany jest do budowy sporej części obiektów, przy wytwarzaniu niektórych przedmiotów, a także przy przetapianiu rud metali na sztabki. Na tej stronie wyjaśniamy jak go zdobyć, czy można go produkować samemu i jaka jest najwydajniejsza metoda.


Na tej stronie:


Zdobywanie węgla - palenie żywności

Najprostszą i dostępną od samego początku gry metodą zdobywania węgla jest palenie żywności. Wykorzystaj młotek by ustawić małe ognisko, a nad nim zainstaluj stanowisko do gotowania (1), tak jak w przypadku normalnego pieczenia mięsa.

Wrzuć teraz na ruszt dowolne mięso i poczekaj. Nie zbieraj go, gdy się upiecze tylko daj mu jeszcze dodatkowe 20-30 sekund. Po wszystkim mięso zmieni się w czarną bryłkę, czyli węgiel (2). W ten sposób szybko pozyskasz dowolną ilość węgla - tak długo jak masz mięso.


Piec na węgiel drzewny - spalanie drewna

Drugą, znacznie wydajniejszą metodą jest spalanie drewna w Piecu na węgiel drzewny (3). By go stworzyć, wyposaż postać w młotek, otwórz menu budowy (prawym przyciskiem) i znajdź go w zakładce Tworzenie (4).

By się tam jednak pojawił - i możliwe było jego stworzenie - musisz wpierw zebrać rdzenie surtlinga (5). Jest to surowiec, który zdobędziesz w sarkofagach, w czarnym lesie. Gdy już spełnisz warunki, postaw piec w dowolnym miejscu - najlepiej nie pod zadaszeniem, by nie ryzykować zaczadzenia postaci.

Umieść w ekwipunku dowolne drzewo (najlepiej zwyczajne, by nie marnować odmiany rdzeniowej ani szlachetnej) zbliż się do pieca i kliknij na dziurę (6) z jego przodu, by umieścić tam drewno. Po kilkunastu sekundach deska zostanie przepalona, a z pieca wypadnie kulka węgla. Jest to najwydajniejsza w grze metoda pozyskiwania tego surowca, gdyż bardzo łatwo pozyskać duże ilości drewna do spalania.


Zdobywanie węgla z potworów

Trzecim źródłem węgla są potwory. Niektóre z nich - jak Draugi czy Surtlingi, które spotkasz na Bagnach - mają niewielką szansę na upuszczenie węgla w momencie śmierci. Nie jest to jednak metoda, którą warto brać w ogóle pod uwagę - przeciwników tych spotkasz po wielu godzinach gry, gdy już dawno wybudujesz Piec na węgiel drzewny.

Spis treści: Valheim - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Valheim - drewno rdzeniowe: gdzie znaleźć, jak zdobyć

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze