Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valheim - drugi boss, Starzec: jak znaleźć, przywołać, pokonać

Walka z wielkim drzewcem w Czarnym Lesie.

Starzec to drugi boss - po Eikthyrze- w Valheim. Podobnie jak w tamtym przypadku, pokonanie go jest kluczowe, gdyż odblokowuje dostęp do nowych surowców - a co za tym idzie narzędzi, broni, pancerzy i budowli. Z tej strony dowiesz się gdzie go znaleźć, jak przywołać i pokonać.


Na tej stronie:


Przygotowania do walki

Zanim przystąpisz do starcia ze Starcem, wyposaż postać w następujące rzeczy:

  • Zbroja - pełny zestaw ze skóry trolla lub wykonany z brązu. Wybierz pierwszy, jeśli zależy ci na mobilności, drugi z kolei jeżeli cenisz obronę kosztem szybkości ruchu.
  • Łuk kompozytowy - znacznie skuteczniejszy od łuku krótkiego. Ze strony łuk: jak odblokować, rodzaje łuków dowiesz się jak go przygotować.
  • Zapas strzał- do wyboru będziesz miał kilka rodzajów strzał, najlepiej sprawdzą się jednak ogniste, gdyż wróg jest podatny na ten typ obrażeń. Około 80-100 strzał powinno ci wystarczyć.
  • Jedzenie - przed starciem z bossem zjedź lepszej jakości jedzenie, jak pieczone mięsa, by zwiększyć ilość punktów zdrowia i kondycji. Przyda się tutaj przede wszystkim kondycja by unikać wroga.
  • Odpoczynek - jeśli twoja postać wypocznie w komfortowych warunkach, otrzyma dodatkową premię do regeneracji zdrowia i kondycji.

Alternatywnie możesz przygotować broń do walki wręcz (preferowany jest tutaj topór, na który wróg jest podatny) i tarczę, by walczyć z wrogiem w zwarciu i blokować obrażenia. Znacznie prościej jednak pokonać Starca przy pomocy łuku i strzał.


Jak przywołać Starca

Starzec przebywa w Czarnym Lesie. By go przywołać potrzebujesz 3 Starożytne nasiona (1). Przedmiot ten wypada, między innymi, z przeciwników o nazwie Mroczny Karzeł Brutal (2). Mniej więcej 1 na 5 tych wrogów upuści ten przedmiot. Znajdziesz ich wewnątrz Czarnego Lasu, czasami też zaatakują twoją bazę.

Gdy masz to już za sobą, musisz znaleźć ołtarz do przywołania bossa. W tym celu najlepiej wchodzić w interakcję ze wszystkimi znalezionymi w Czarnym Lesie tablicami runicznymi (3). Z jednej z nich poznasz lokalizację ołtarza - stosowny punkt (4) pojawi się na twojej mapie.

Udaj się na miejsce wskazane na mapie, zbliż się do starożytnej misy (5) ustawionej na środku i spal na niej wspomniane wcześniej Starożytne nasiona - poprzez wciśnięcie odpowiedniej cyfry (6) na pasku skrótów.


Starzec - jak pokonać

Po kilkunastu sekundach od spalenia przedmiotów, na arenie pojawi się Starzec (7). Jak w przypadku Eikthyra, na ekranie cały czas widzieć będziesz jego pasek zdrowia. Oto kilka porad, dzięki którym walka będzie znacznie prostsza:

  • Korzystaj z łuku. Staraj się trzymać wroga na dystans. Jest on co prawda powolny, ale zadaje olbrzymie obrażenia - jeden jego cios może wystarczyć, by powalić twoją postać. W przypadku strzał doskonale spisze się wariant ognisty.
  • Wypatruj pnączy (8) przeciwnika. Starzec co jakiś czas przywoła kilkanaście pnączy w miejscu, w którym znajduje się twoja postać. Zadają one dość dotkliwe obrażenia. Możesz je co prawda niszczyć, lepiej jednak po prostu wybiec z ich zasięgu ataku.
  • Uważaj na innych wrogów. Walczycie w Czarnym Lesie i w pobliżu mogą się kręcić karły, szkielety czy nawet troll. Skup uwagę na wrogach, gdyby się pojawili - łatwiej wyeliminować ich w kilka sekund, niż próbować unikać ataków w trakcie walki z bossem.
  • Pozostawaj w ruchu. Jeden z ataków bossa polega na wystrzeleniu wiązki pocisków, które pojedynczo nie zadają dużych obrażeń, ale ich ilość to rekompensuje. Jeśli będziesz cały czas się ruszał, żaden nie powinien cię dosięgnąć.

Nagrody po walce

Gdy pokonasz Starca, z jego ciała wypadną dwa przedmioty. Pierwszym z nich jest jego trofeum, które możesz umieścić na tablicy (9) obok miejsca startowego. Gdy to zrobisz i ponownie wejdziesz w interakcję z obiektem, odblokujesz moc Starca (10). Podczas działania tej zdolności specjalnej, twoja postać będzie szybciej rąbać drzewa.

Drugim przedmiotem jest Klucz do bagna. Dzięki niemu możesz otworzyć specjalne krypty na Bagnach, wewnątrz których znajdziesz rudę żelaza. To z kolei pozwoli ci odblokować przedmioty i narzędzia wytwarzane z tego metalu.

Następnie: Valheim - drewno szlachetne: jak zdobyć

Spis treści: Valheim - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Valheim - pierwszy boss, Eikthyr: jak przywołać, pokonać

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze