Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Days Gone - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, porady, misje, mechanika, sekrety i znajdźki.

Witamy w poradniku do Days Gone, gdzie znajdziecie wiele przydatnych informacji związanych z ważnymi aspektami gry. Produkcja firmy Bend Studio stanowi nową markę przeznaczoną jedynie na konsolę Sony, czyli PlayStation 4.

Days Gone jest trzecioosobową grą akcji zawierającą w sobie wiele różnych mechanik. Podczas rozgrywki należy mieć na oku wiele elementów - od eksploracji świata i jazdę na motorze, poprzez surwiwal, kończąc na walce z lokalną fauną, świrusami i ludźmi.


Poradnik i wskazówki do Days Gone

Poniżej znajdziesz wskazówki i porady, z którymi dobrze jest się zapoznać przed przystąpieniem do zabawy. Aby przejść do wybranej strony publikacji o Days Gone, wystarczy wybrać odnośnik z poniższego menu.

Podstawy i mechanika


Opis przejścia

W tym miejscu znajdziecie odnośniki do misji głównych i pobocznych, na jakie można natknąć się w trakcie rozgrywki w Days Gone.

Punkty medyczne Nero

W tym miejscu znajdziecie informacje ogólne związane z punktami medycznymi, w których można znaleźć iniektory podnoszące statystyki bohatera, a także nagrania wchodzące w skład znajdziek. Są tu też szczegółowe informacje pozwalające dostać się do każdej tego typu placówki.

Zlecenia


Porady ogólne do Days Gone

- Przeszukuj dokładnie każde odwiedzane miejsce i zbieraj wszystko, co wpadnie w ręce bohatera. Tylko dzięki odpowiedniej ilości składników będziesz w stanie tworzyć nowe przedmioty, pozwalające na przeżycie.

- Podczas jazdy motocyklem stale kontroluj jego stan techniczny oraz poziom paliwa. Nie ma chyba nic gorszego niż zużycie całego paliwa w momencie, gdy bohatera goni horda świrusów.

- Pamiętaj o uzupełnianiu podstawowych zapasów. Chodzi tu przede wszystkim o bandaże i apteczki oraz amunicję.

- Korzystaj z różnych ukryć, jeśli nie chcesz zostać zauważony przez przeciwników. Bohatera znacznie trudniej wypatrzeć w nocy oraz kiedy chowa się na przykład w gęstych zaroślach. Taktyka ta pozwala łatwiej zakradać się do wrogów i eliminować ich po cichu.

- Podczas prowadzenia walki z wrogami korzystającymi z broni palnej koniecznie ukrywaj się za osłonami. Pozostawanie na otwartej przestrzeni sprawia, że bohater staje się bardzo łatwym celem dla wrogów.

- W przypadku walki bezpośredniej zwracaj uwagę na stan broni białej. Ta znajdowana w świecie gry ulega dość szybkiemu zużywaniu, dlatego należy ją naprawiać lub szukać innego oręża. Ostatecznie możesz też korzystać z niezniszczalnego noża, jednak zadaje on mniejsze obrażenia niż inne białe bronie.


Interfejs, oznaczenia na ekranie

Zanim zupełnie zagłębimy się w świat gry Days Gone, warto jest poznać oznaczenia znajdujące się na ekranie. Gra stopniowo odkrywa kolejne elementy, jednak pojawiające się opisy można łatwo zapomnieć, dlatego poniżej znajduje się mała ściąga dla szybkiego przypomnienia..

 1. Aktualna broń - widać, z jakiej broni korzystamy. Jeśli jest to broń palna, to zobaczymy tu również ilość posiadanych pocisków. W przypadku oręża do walki wręcz pokazany zostanie stopień jego zniszczenia.
 2. Wskaźniki kondycji i zdrowia - pierwszy jest zaznaczony na niebiesko, a drugi na zielono. Kondycja pozwala biegać sprintem oraz wykonywać uniki, co powoduje spadek jej poziomu. Aby wróciła do normy należy chwilę odpocząć. Poziom zdrowia spada, gdy bohater otrzymuje obrażenia, a żeby je zregenerować trzeba skorzystać z środków medycznych.
 3. Podstawowy ekwipunek - chodzi o posiadane środki medyczne (A), złom (B) służący m.in. do naprawy motocykla, lornetkę (C) i latarkę (D).
 4. Minimapa - możesz na niej szybko zorientować się w pobliskim terenie i ważnych miejscach. Narzędzie przydaje się też podczas tropienia, zaznacza trasę przejazdu do zaznaczonego punktu oraz pokazuje wrogów oznaczonych przy pomocy lornetki.
 5. Wskaźniki hałasu i widoczności - głośnik informuje o tym, jak głośno się zachowujemy (przekreślenie oznacza, że jesteśmy bardzo cisi), a oko wskazuje, jak bardzo jesteśmy widoczni dla wrogów (im cieńsza źrenica, tym trudniej nas dostrzec).
 6. Stan techniczny i poziom paliwa w baku - ikony te pokazują się tylko podczas jazdy motocyklem. Im ich poziom jest niższy, tym gorzej dla maszyny.

Sterowanie na piechotę i motocyklem

Liczba opcji związanych z rozgrywką w Days Gone jest dość spora i z początku można się w nich nieco pogubić. Dlatego w naszym poradniku możesz szybko sprawdzić do czego służą poszczególne klawisze.

Należy przy tym pamiętać, że mogą one odnosić się do różnych funkcji w zależności od tego czy przemieszczamy się pieszo czy też korzystamy z motocykla.

 • Lewy analog - ruch, wciśnięcie umożliwia bieg sprintem (zużywana jest wtedy kondycja).
 • Prawy analog - ustawianie kamery, wciśnięcie (R3) uruchamia surwiwalowe widzenie.
 • Strzałka w lewo - przytrzymanie sprawi, że bohater skorzysta z posiadanego środka medycznego w celu leczenia (o ile takowy posiadamy).
 • Strzałka w górę - uruchamia lornetkę, jeśli poruszamy się pieszo.
 • Strzałka w prawo - umożliwia skorzystanie z detonatora, jeśli taki posiadamy.
 • Strzałka w dół - uruchamia latarkę, gdy poruszamy się pieszo lub reflektor, jeśli jedziemy motocyklem.
 • Kwadrat - przeładowanie broni lub wejście na motor (przytrzymanie sprawi, że z niego zejdziemy).
 • Trójkąt - przełączanie między broniami (przytrzymanie powoduje wybranie broni specjalnej).
 • Kółko - przykucnięcie bohatera lub wykonanie ślizgu, kiedy biegnie. W przypadku jazdy na motocyklu umożliwia wykonanie driftu i wejścia w zakręt z większą szybkością.
 • X - wspinanie się lub zmiana ramienia, kiedy celujemy zza przeszkody. Podczas jazdy motocyklem przytrzymanie aktywuje nitro, jeśli maszyna jest w nie wyposażona.
 • L1 - przytrzymanie na pieszo rozwija koło przetrwania, a wciśnięcie podczas jazdy motorem zmienia cele, w które możemy strzelać.
 • L2 - celowanie z broni palnej. W przypadku jazdy motocyklem hamowanie lub cofanie.
 • R1 - wykonanie przewrotu, przydatnego podczas walki wręcz (zużywa kondycję). Podczas jazdy strzelanie z broni palnej.
 • R2 - oddanie strzału lub atak bronią białą. W trakcie jazdy przyspieszenie motocykla.
 • Options - pauza i uruchomienie ekranu menu.
 • Touch pad (lewo) - ekran ekwipunku (sprzęt, zaopatrzenie, materiały i tworzenie).
 • Touch pad (góra) - wątki fabularne (aktywne misje, postęp w fabule, znajdźki i trofea).
 • Touch pad (prawo) - mapa.
 • Touch pad (dół) - ekran umiejętności (walka w zwarciu, dystansowa, surwiwal) i poziomu zahartowania (zdrowie, kondycja i skupienie).
O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze