Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wolcen - poradnik i najlepsze porady

Kompletny przewodnik po grze.

Witamy w poradniku do Wolcen: Lords of Mayhem. Wyjaśniamy w nim podstawowe i bardziej zaawansowane mechaniki rozgrywki, które pomogą zrozumieć tę dość skomplikowaną produkcję z gatunku hack and slash.

W naszym opracowaniu omawiamy kluczowe elementy zabawy, takie jak zarządzanie mocą i szałem, odblokowywanie i rozwój zdolności aktywnych, drzewko zdolności pasywnych, pozyskiwanie i modyfikowanie wartościowych przedmiotów. Znajdziecie tu również sekcję porad ogólnych oraz wskazówki do walki z trudniejszymi przeciwnikami i bossami.

Wolcen to gra akcji w klimacie dark fantasy, w której twórcy największy nacisk położyli na swobodę rozgrywki i możliwość niemalże dowolnego rozwoju kierowanego bohatera. Do dyspozycji oddano 21 archetypów postaci, działających w oparciu o rozbudowane drzewko umiejętności pasywnych.


Poradnik i wskazówki do Wolcen

W tej części znajdziesz opis kluczowych mechanik, wykorzystywanych w grze Wolcen. Ich zrozumienie w znaczącym stopniu wpłynie na komfort rozgrywki, warto więc zaznajomić się z tą sekcją przed rozpoczęciem przygody.


Ekwipunek i rzemiosło

W tej sekcji znaleźć możesz wszelkie zagadnienia związane z ekwipunkiem, z którego podczas rozgrywki w Wolcen korzysta kierowana przez gracza postać, a także sposoby na modyfikowanie i przekształcanie przedmiotów.


Postać i buildy

W niniejszej sekcji znajdziesz wszelkie informacje dotyczące postaci - omawiamy m.in. punkty zdrowia, a także charakterystykę wszystkich dostępnych w grze archetypów klas postaci. Zamieściliśmy także kilka przykładowych buildów, które ułatwią rozgrywkę.


Pytania i odpowiedzi

Jeśli coś sprawia ci trudność w trakcie rozgrywki, sprawdź poniższe odpowiedzi na najbardziej nurtujące i najczęstsze pytania. Masz problem? Możesz zapytać w komentarzach o podpowiedź.


Wolcen: Lords of Mayhem - porady ogólne

Poniżej prezentujemy kilka kluczowych wskazówek do gry - przydatne dla każdego, kto rozpoczyna przygodę z Wolcen: Lords of Mayhem.

 • Nie przejmuj się początkowym wyborem ekwipunku. W Wolcen nie wpływa to na nic - w dalszym ciągu będziesz w stanie wykorzystywać dowolne zdolności i typy uzbrojenia.
 • W Wolcen nie ma typowych klas postaci. Zamiast tego do dyspozycji gracza oddano 21 archetypów postaci - są to sekcje drzewka umiejętności pasywnych, które dają premię do konkretnych stylów rozgrywki. Dla przykładu, dostępny od początku Żołnierz oferuje ogólne premie do walki wręcz, kolei Bestia Oblężnicza skupia się niemalże wyłącznie na zwiększeniu obrony postaci.
 • Drzewko umiejętności można dowolnie obracać. Dzięki temu tworzyć można nietypowe kombinacje i hybrydowe postacie - wojownika posiłkującego się pistoletem, przywoływacza, który z odległości atakuje przy pomocy zamrażających strzał czy do tworzenia innych egzotycznych kombinacji.
 • Punkty umiejętności i atrybuty w dowolnym momencie można zresetować. Tego dokonuje się z poziomu okna postaci, otwieranego przy pomocy klawisza C. Dzięki temu nie trzeba martwić się o niepoprawnie rozdysponowane punkty. Pamiętać należy jednak, iż resetu dokonać można tylko w mieście.
 • W grze występują dwie waluty - złoto i Pierwotna Więź. Złoto wykorzystywane jest do handlu i modyfikowania przedmiotów, a także przy wznoszeniu każdej budowli w mieście i modyfikowaniu ekspedycji. Pierwotna Więź wykorzystywana jest do ulepszania zdolności, modyfikowania ekspedycji i wznoszenia budowli w mieście. Złoto zdobywa się z pokonanych stworów i ze sprzedaży przedmiotów, Pierwotną Więź poprzez ponowne aktywowanie Enneraktów. Obie waluty zdobywa się także wykonując misje i kończąc ekspedycje.
 • Korzystaj z portalów miejskich. Te domyślnie aktywuje się klawiszem T, a pozwalają na szybkie przeteleportowanie się do miasta, by, na przykład, sprzedać zbędne przedmioty czy zmienić ekwipunek. Co więcej, postać nie musi tutaj przenosić żadnych zwojów do teleportu.
 • Zbieraj przedmioty. Tyczy się to w głównej mierze pierwszych kilkunastu godzin rozgrywki i przedmiotów rzadkich (żółte zabarwienie). Zbieraj wszystkie żółte przedmioty, a następnie sprzedawaj te, których nie będziesz używać. W ten sposób uda ci się regularnie zbierać złoto, które wykorzystywane jest tutaj praktycznie do wszystkiego. W dalszej części gry złoto zbiera się w dużych ilościach, warto więc skupić się na najbardziej wartościowych przedmiotach.
 • Zwracaj uwagę na rangę przedmiotów. Każdy element wyposażenia postaci (broń, pancerz, biżuteria) w Wolcen ma swoją rangę, reprezentowaną przez kolor - przedmioty zwykłe (białe), magiczne (niebieskie), rzadkie (żółte), legendarne (pomarańczowe) i unikalne (fioletowe). Generalnie im wyższa ranga, tym potężniejszy przedmiot. Dodatkowo, w przypadku przedmiotów unikalnych, często oferują one niedostępną nigdzie indziej premię.
 • Niszcz napotkane na mapach pojemniki. Wszelakie beczki, urny, skrzynie i inne rzeczy, które podświetlić można najeżdżając na nie kursorem, po zniszczeniu upuścić mogą złoto - a na wyższych poziomach absurdalne ilości złota. Nigdy nie omijaj ich bez uprzedniego zniszczenia.
 • Odpowiednio dobierz zdolności. Zdolności w grze dzielą się generalnie na dwie grupy - do zadawania obrażeń fizycznych i od poszczególnych żywiołów. Zdolności fizyczne do działania wymagają szału, magiczne mocy.
 • Zdolności odblokowuje się poprzez Ennerakty. Są to specjalne przedmioty, które, po aktywacji, dodają powiązaną z nią zdolność do postaci. Ennerakty zdobyć można z zabijanych stworów, można także kupić je w mieście od Demetry.
 • Wszystkie zdolności w grze można rozwijać. Gdy postać posiada daną umiejętność na pasku zdolności, zabijanie kolejnych stworów nabijać będzie jej punkty doświadczenia, zwiększając poziom. Można też wykorzystać postać Demetry, by wykupić ulepszenia za jedną z walut - Pierwotną Więź. Z czasem dla każdej zdolności odblokowywane są dodatkowe modyfikatory, które zmieniają ich działanie.
 • Postać domyślnie posiada 5 miejsc na zdolności. Aktywuje się je odpowiednio klawiszami 1, 2, 3, 4 i prawym przyciskiem myszy. Lewy przycisk myszy zawsze zarezerwowany jest dla zwykłego ataku. Wraz z rozbudową miasta, postać zyskać może dostęp do dodatkowej zdolności, aktywowanej klawiszem 5.
 • Balansuj pomiędzy mocą i szałem. Tyczy się to szczególnie sytuacji, w której grasz postacią hybrydową, czyli taką, która korzysta ze zdolności do zadawania obrażeń fizycznych i magicznych. Każdy zwykły atak pochłania moc, zwiększając jednocześnie szał. Z kolei zdolności fizyczne zużywają szał, generując moc. Zdolności magiczne do działania wymagają mocy, generując przy tym szał - wszystko to należy odpowiednio balansować, by móc regularnie korzystać ze zdolności.
 • Postać opisana jest 4 atrybutami. Są to Zaciekłość, zwiększająca szansę na zadanie obrażeń krytycznych, Wytrzymałość, która podnosi zdrowie i osłonę, Zwinność wpływająca na szybkość ataku i rzucania zaklęć i Mądrość, która podnosi odporność postaci na dolegliwości. Odpowiednie rozdysponowanie punktów atrybutów pośród nich jest kluczowe, by zbudować sprawnie działającą postać.
 • Walka w grze Wolcen różni się od tej z, na przykład, Diablo 3 czy Path of Exile. Duży nacisk kładziony jest tutaj na uniki - z tego też powodu dodano do gry stosowną mechanikę, pozwalającą postaci odskoczyć na bok, kosztem punktu wytrzymałości. Uniki aktywuje się Spacją, warto regularnie z nich korzystać by odskoczyć od niebezpiecznego przeciwnika czy uniknąć potężnego ataku.
 • Monitorowanie zachowania wrogów to podstawa. Dużo przeciwników, szczególnie bossów, posiada ataki, które są w stanie zabić większość postaci jednym ciosem. Ataki te na szczęście są odpowiednio wcześniej markowane - jak potwór biorący zamach, zaciągający się powietrzem, by wykonać podmuch czy po prostu za pomocą znacznika na podłożu. Ataków tych najlepiej jest po prostu unikać.
 • Postać korzystać może z dwóch mikstur. Te aktywuje się klawiszami Q i W, a w ich miejscu znaleźć mogą się mikstury leczące bądź takie, które zwiększając moc lub szał. Wraz z rozwojem postaci mikstury zwiększa się na bardziej wydajne. Korzystanie z mikstur opiera się o ładunki - każde wykorzystanie zużywa ich część, a te następnie regenerowane są za zabicie stworów.
 • Korzystaj z Form Apokaliptycznych z rozwagą. Jest to swoista „ostateczna technika” postaci, pozwalająca przyjąć jej postać demona. Postać staje się niewrażliwa i zadaje znacznie większe obrażenia, ma też dostęp do nowych zdolności. W grze dostępne są 4 Formy Apokaliptyczne. Aktywuje się je za pomocą klawisza R.

Interfejs, ekran, ikony

Jak przystało na grę z gatunku hack and slash, gdzie na ekranie dużo się dzieje, wszystkie najważniejsze ikony informacyjne rozrzucone zostały po kątach ekranu, by zaoferować graczowi możliwie dużo miejsca na śledzenie akcji. Warto także mieć na uwadze fakt, iż nie wszystkie - jak osłabienia i wzmocnienia - widoczne są cały czas.

 • 1 - Informacje o postaci - jej imię i poziom.
 • 2 - Informacje o aktualnie namierzonym wrogu - jego imię, poziom i pasek zdrowia.
 • 3 - Mini-mapa pokazująca najbliższą okolicę wokół postaci.
 • 4 - Lista aktualnie posiadanych zadań.
 • 5 - Okno czatu - kliknięcie na nie umożliwi rozmowę z innymi graczami.
 • 6 - Pasek doświadczenia - zapełnienie go sprawi, iż postać awansuje na wyższy poziom.
 • 7 - Zmiana trybu poruszania się.
 • 8 - Pasek zdrowia i osłony - gdy spadnie do 0, postać zostanie zabita.
 • 9 - Pasek wytrzymałości - na nim wyświetlona jest ilość punktów wytrzymałości.
 • 10 - Ikonka atrybutów - kliknięcie na nie otworzy okno postaci, gdzie rozdać można wolne punkty atrybutów.
 • 11 - Mikstury - tutaj znajdują się dostępne mikstury, aktywowane klawiszami Q i W.
 • 12 - Ikona portalu miejskiego - kliknięcie na nią, bądź wciśnięcie klawisza T, teleportuje postać do miasta.
 • 13 - Umiejętności aktywne - kliknięcie na ikonkę otworzy okno umiejętności aktywnych.
 • 14 - Ekwipunek - kliknięcie na ikonkę otworzy ekwipunek postaci.
 • 15 - Karta postaci - kliknięcie na ikonkę otworzy kartę postaci.
 • 16 - Menu gry - kliknięcie rozwinie listę zakładek, takich jak inwentarz, mapa świata czy okno pauzy.
 • 17 - Punkty Formy Apokaliptycznej - pasek przedstawia poziom zapełnienia tych punktów. Od mniej więcej połowy postać jest w stanie aktywować Formę Apokaliptyczną przy pomocy klawisza R.
 • 18 - Pasek mocy postaci - wykorzystuje się go do rzucania zaklęć.
 • 19 - Pasek aktywnych efektów - tu znajdują się informacje o negatywnych i pozytywnych efektach oddziałujących na postać.
 • 20 - Ikonka zdolności pasywnych - kliknięcie na nią otworzy Wrota Przeznaczenia, czyli drzewko umiejętności pasywnych.
 • 21 - Pasek szału postaci - wykorzystuje się go do zdolności fizycznych.
 • 22 - Pasek zdolności aktywnych postaci.

Komentarze