Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wolcen - miasto Stormfall: funkcja i rozwój

Rozwijanie miasta Stormfall, nowe mechaniki, crafting.

Wraz z przejściem kampanii fabularnej, gracz odblokowuje możliwość rozwoju miasta Stormfall. Jest to bezapelacyjnie mechanika, która wyróżnia grę Wolcen na tle innych produkcji z gatunku hack and slash. Tego, jak rozwijać miasto Stormfall, jakie płyną z tego korzyści i na co zwracać uwagę dowiesz się z niniejszego rozdziału.

W pierwszej kolejności otworzyć należy okno podglądu miasta Stormfall, za pomocą klawisza N. Na nowym ekranie znajdziemy szereg informacji, takich jak:

 • Aktualna wydajność (1) - jest to moc przerobowa miasta. Wpływa na to, w jakim tempie kończone są projekty.
 • Zasoby gracza (2) - tu widnieje informacja o złocie i Pierwotnej Więzi, którą posiada gracz.
 • Aktywne projekty (3) - wszelkie projekty, które są w trakcie realizacji, wraz z postępami prac.
 • Ikony budynków (4) - znajdziemy tutaj kilkanaście budynków, wewnątrz których rozpocząć można różnorakie projekty.

Projekt to nic innego jak zadanie do wykonania. Dzielą się one na te, w ramach których odbudowuje się budynek bądź jego część oraz te, w których zleca się do wykonania jakieś zadanie w obrębie konkretnego budynku. Wszystkie projekty posiadają swoje koszty (5) - w złocie, Pierwotnej Więzi i wydajności.

Wydajność, jak zostało już wspomniane, to moc przerobowa miasta. Wartość widoczna w lewym górnym rogu to ilość wydajności, którą miasto wytworzyć może w obrębie jednej tury. Tura z kolei przemija w momencie, w którym gracz z sukcesem ukończy wyprawę bądź ekspedycję.

Wydajność dla każdego projektu liczona jest oddzielnie, nie jest dzielona - można więc bez problemu wykonywać ich kilka jednocześnie. Jeśli, na przykład, projekt wymaga 1000 punktów wydajności do ukończenia, a miasto produkuje ich 500, potrzeba będzie dwóch tur, by go zakończyć. Informacje dotyczące zwiększania wydajności znaleźć można w rozdziale wydajność: co to jest, jak zwiększyć.


Kluczowe obiekty

W ramach rozwoju miasta Stormfall, gracz ma dostęp do kilkunastu obiektów, jednak kilka z nich szczególnie wartych uwagi. Są to:

 • Archiwa Kartograficzne (6) - wykonanie tego dość kosztownego projektu pozwoli na stałą poprawę cen u kupców.
 • Instytut Pierwotnych (Zachód) (7) - jedno z droższych miejsc do renowacji, które pozwoli odblokować 5 miejsce na umiejętność aktywną.
 • Mroczny Rynek (8) - wewnątrz tego budynku znajdziemy projekty pozwalające zwiększyć jakość i rzadkość przedmiotów, bądź pozyskać reagenty służące do modyfikacji przedmiotów, jak i ich legendarne wersje. Znaleźć tutaj można także Echa Pamięci - projekty, które pozwalają zdobyć unikatowe kadzidła do modyfikowania ekspedycji.
 • Laboratorium Enneraktów (9) - ukończenie tutejszego projektu pozwala odblokować możliwość duplikowania umiejętności. Temat ten opisaliśmy szerzej w rozdziale jak duplikować umiejętności, korzyści.
 • Kuźnia Transmutacji (10) - obiekt, dzięki któremu możemy poddać przedmiot transmutacji. Transmutacja sprawia, iż przedmiot zachowuje swój poziom i rzadkość, lecz przekuty jest w inny - broń może więc stać się pancerzem bądź pierścieniem.

Rozwój miasta - porady

Na koniec garść porad, które przydadzą się podczas rozbudowy miasta Stormfall, mianowicie:

 • Rozbuduj Pałac Stormfall (11). Znajdziesz tam trzy kluczowe projekty - Komitet Planowania I, II i III poziomu. Każdy z nich pozwoli opracowywać jednocześnie większą ilość projektów (odpowiednio 3, 4 i 5), a także odblokuje dostęp do pozostałych placówek w mieście.
 • Regularnie zlecaj nowe projekty - nie dopuść do sytuacji, w której miasto „nudzi się” i nic tam nie jest produkowane.
 • Wykorzystaj możliwość zmiany waluty. Przy pomocy Wykraplacza Energii i Komory Syfonowej (12) masz możliwość zmiany złoto w Pierwotną Więź i na odwrót - jest to świetne rozwiązanie, gdy masz sporo jednej waluty, a brakuje ci drugiej.

Następnie: Wolcen - zmiana trybu gry

Spis treści: Wolcen - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Wolcen - projekty: czym są i jak z nich korzystać

Komentarze

More On Wolcen: Lords of Mayhem

Najnowsze artykuły