Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wolcen - jak zwiększyć liczbę FPS i płynność

Poprawianie wydajności gry.

Z uwagi na swoje aspekty audiowizualne, Wolcen bez wątpienia jest grą wymagającą odpowiedniego komputera do sprawnego działania - w przeciwnym wypadku czekać będą nas nagłe spadki animacji czy krótkie przycięcia, które doprowadzić mogą do śmierci postaci. Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli twój komputer nie spełnia minimalnych wymagań sprzętowych - sprawdzić je możesz w rozdziale Wymagania na PC - warto zajrzeć do opcji graficznych i je lekko zmodyfikować. Naciśnij klawisz ESC, wejdź w zakładkę Ustawienia i na koniec w Ustawienia Graficzne (1).

Opcji graficznych jest tutaj kilka, warto zainteresować się następującymi:

  • Jakość cieni (2) - parametr najbardziej obciążający kartę graficzną. Zmniejszenie na wartość Niska da olbrzymi wzrost wydajności.
  • Jakość efektów wolumetrycznych (3) - zmniejszenie na wartość Średnią czy Niską powinno poprawić wydajność.
  • Antyaliasing (4) - wygładzanie krawędzi warto ustawić na najniższej wartości. W dalszym ciągu będzie działać, poprawi się jednak płynność.
  • Rozmycie obrazu (5) - rozmycie obrazu powoduje nagłe spadki wydajności, warto z tego więc zrezygnować, wyłączając je kompletnie.
  • Synchronizacja pionowa (6) - jeśli cierpisz na duże spadki ilości klatek na sekundę, warto z tego skorzystać. Najpewniej zmniejszy to maksymalną ilość klatek animacji, ustabilizuje je jednak i umożliwi płynną rozgrywkę.
  • Limit FPS (7) - daje podobny efekt co synchronizacja pionowa, pozwala jednak ustawić ilość klatek na sekundę ręcznie.
  • Rozdzielczość (8) - jeśli wszystkie powyższe opcje zawiodą, można zmienić rozdzielczość, pamiętając, by trzymać się proporcji ekranu (najpewniej 16:9) by zapobiec pojawieniu się czarnych pasków. Da olbrzymi wzrost wydajności, bardzo ucierpi jednak na tym oprawa.

Warto także zainstalować grę na dysku SSD. W Wolcen sporo się dzieje, przez co komputer stale doczytuje tekstury - instalacja na wolnym dysku HDD może poskutkować częstymi i bardzo nieprzyjemnymi przycięciami obrazu.

Spis treści: Wolcen - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Wymagania na PC

Komentarze

More On Wolcen: Lords of Mayhem

Najnowsze artykuły