Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wolcen - Ekspedycje: czym są i jak brać w nich udział

Odblokowanie i rozwijanie ekspedycji, potencjalne nagrody.

W momencie ukończenia kampanii głównej - zakończenia 3 aktu - gracz odblokowuje end game, czyli rozgrywkę mającą na celu ciągłe rozwijanie postaci i odblokowywanie nowych wyzwań. Główną mechaniką związaną z tym trybem są właśnie ekspedycje. W niniejszym rozdziale wyjaśniamy, czym są, jak je uruchomić, jak rozwijać i jakie wiążą się z tym nagrody.

Ekspedycje to wyprawy przypominające w dużym stopniu szczeliny z gry Diablo 3, z lekką domieszką map z Path of Exile. By rozpocząć ekspedycję należy udać się do Mapy Ekspedycji (1) i wejść z nią w interakcję.

Otworzy się nowe okno, które podzielone jest na kilka elementów:

  • Wybór poziomu trudności (2) - początkowo dostępny jest tylko poziom Adept, potem odblokowują się kolejno Weteran, Czempion i Archetyp, każdy podzielony na 9 etapów. Poziom trudności określa poziom stworów, jak i upuszczanego ekwipunku.
  • Miejsce na mapę (3) - miejsce, w które wsadzić można mapę (4) bądź kadzidło (5) modyfikujący rozgrywkę. Ekspedycja zmienia się wtedy w krótką strefę, w której do wykonania jest konkretny cel - zabicie bossa czy danej grupy wrogów.
  • Informacje o ekspedycji (6) - znajdziesz tam informacje odnośnie poziomu wroga, mnożnika wydajności i premii do zdobywania magicznych przedmiotów.
  • Modyfikatory strefy (7) - po kliknięciu na ten przycisk można dodać dodatkowe modyfikatory, które utrudniają rozgrywkę, lecz pozwalają zdobyć dodatkowe skarby i wydajność.
  • Przycisk Akceptuj zadanie (8) - przycisk, który służy do rozpoczęcia ekspedycji.

Po zmodyfikowaniu strefy i rozpoczęciu jej, obok Mapy Ekspedycji otworzy się portal, w który należy wejść, by rozpocząć ekspedycję.


Przebieg ekspedycji

Po wejściu przez portal i rozpoczęciu ekspedycji, twoim celem będzie zapełnienie paska postępu widocznego przy prawej krawędzi ekranu (9). Pasek napełnia się poprzez zabijanie stworów - eksterminacja zwykłych wrogów zwiększa go powoli, szybciej w przypadku wrogów magicznych, a o sporą część za zabicie czempionów i Nieskażonych.

Gdy pasek się zapełni, cel ekspedycji ulegnie zmianie - trzeba będzie zabić bossa. Tego znaleźć można najczęściej w przeciwległym krańcu ekspedycji - zostanie on zresztą oznaczony strzałką na mini-mapie. Po dotarciu do bossa (10) trzeba się go, rzecz jasna, pozbyć. Rodzaj bossa jest każdorazowo losowany - raz będzie to przeciwnik podobny do Rzeźnika z Diablo 3, innym razem zbliżony wyglądem do Edrica, bossa 1 aktu w Wolcen.

Zabicie bossa skutkuje otwarciem dwóch portali - jeden prowadzi do miasta (11), co kończy ekspedycję, drugi (12) z kolei na głębszy poziom. Wejście na głębszy poziom sprawia, iż poziom stworów rośnie o 1, gracz dostaje także delikatną premię do znajdywania magicznych przedmiotów.

Podczas ekspedycji trzeba 3 razy oczyścić mapę i zabić finałowego bossa. Gdy to zostanie wykonane, otworzy się już tylko jeden portal, który pozwoli wrócić do miasta i zakończyć ekspedycję poprzez ponowne wejście w interakcję z Mapą Ekspedycji. Gracz otrzyma wtedy krótkie podsumowanie osiągów, wraz z ilością zdobytej wydajności (13).

Każdorazowe przejście wszystkich 3 stref w obrębie jednej ekspedycji odblokuje jej wyższy poziom - jest to jedyny w grze sposób na zwiększanie poziomu ekspedycji. Szczegółowe informacje dotyczące tego zagadnienia opisaliśmy w rozdziale jak zwiększyć poziom ekspedycji.

Dodatkowo, za sprawą opisanych wcześniej modyfikatorów, można zmienić ekspedycję w taki sposób, by była to pojedyncza strefa. Pojawiać będą się tam unikalni wrogowie, Nieskażeni, przeciwnicy nie będą upuszczać żadnych skarbów, a gracz otrzyma nagrodę za ukończenie wypadu. Więcej na temat mechaniki Nieskażonych znaleźć można w rozdziale Nieskażeni: kim są i jak z nimi walczyć.


Ekspedycje - rozwój i porady

Na koniec warto wspomnieć o kilku poradach, które przydadzą się w trakcie ekspedycji, mianowicie:

  • Nie stosuj modyfikatorów, jeśli chcesz zdobyć złoto. Modyfikatory nie wpływają na ilość zdobywanego złota, jedynie na przedmioty, a aktywowanie ich 5 wymaga 12,500 sztuk tej waluty. Jeśli chcesz jak najszybciej zdobyć złoto - szczególnie na niższych poziomach - kończ je „gołe”, bez żadnych modyfikatorów.
  • Ekspedycje z Nieskażonymi to świetne źródło legendarnych przedmiotów. Każdorazowe ukończenie ekspedycji tego typu na poziomie Czempion to gwarancja przynajmniej 1 legendarnego przedmiotu, pod warunkiem, że postać nie zostanie ani razu zabita.
  • Ekspedycje i wyprawy to jedyny sposób na oddanie tury. Tury powiązane są z rozwojem miasta Stormfall - ukończenie każdej z nich przesuwa turę o 1 do przodu, generując przy tym wydajność potrzebna do rozbudowy miasta.
  • Stosuj modyfikatory, gdy aktywujesz mapę bądź kadzidło. Przedmioty te pozwalają na zmianę ekspedycji w strefę, w której zdobyć można sporo cennych skarbów - warto jest więc podbić tą szansę dodatkowo poprzez modyfikatory.

Następnie: Wolcen - czym są Omeny Bogactw

Spis treści: Wolcen - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Wolcen - jak zwiększyć poziom ekspedycji

Komentarze

More On Wolcen: Lords of Mayhem

Najnowsze artykuły