Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Medium - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, mechanika i wszystkie sekrety gry.

Witamy w poradniku do The Medium. Gra kładzie duży nacisk na eksplorację świata, pozwalając graczowi na płynne przechodzenie między światem żywych i umarłych. Tytuł wydany został na PC i konsole Xbox Series S i X - na chwilę obecną wersja na konsole PS5 nie została zapowiedziana.

W niniejszym przewodniku znajdziesz szczegółowy opis przejścia, wraz ze wskazówkami, które pomogą ci rozwiązać każdą zagadkę. Opisaliśmy również wszystkie kluczowe mechaniki rozgrywki i zamieściliśmy odpowiedzi na pytania, które mogą pojawić się podczas zabawy. Tekst uzupełniają rozdziały poświęcone ukrytym w grze sekretom i znajdźkom.

The Medium to horror polskiego studia Bloober Team. Akcja produkcji rozgrywa się w latach 90., w fikcyjnym, opuszczonym krakowskim hotelu Niwa. W grze wcielamy się w Mariannę, tytułowe medium, by rozwikłać zagadkę śmierci niewinnego dziecka.


Spis treści


Porady ogólne

W tej części zamieściliśmy informacje dotyczące mechanik i podstaw rozgrywki.


Opis przejścia

W tym miejscu znajdziesz kompletną solucję, która przeprowadzi cię przez grę i pomoże rozwiązać wszystkie zagadki.


Sekrety i znajdźki

Ta sekcja poświęcona jest wszystkim znajdźkom i sekretom, które ukryte zostały w grze. Dla wygody przeglądania całość podzielona została na tematyczne rozdziały.


Wskazówki na początek

- Dokładnie sprawdzaj wszystkie pomieszczenia. Dzięki opcji widzenia możesz podświetlać interaktywne obiekty w bezpośredniej odległości od postaci. Przy każdym pobliskim przedmiocie, z którym możesz wejść w interakcję, wyświetli się także specjalna ikonka.

- Twoja postać nie jest nieśmiertelna. Mimo braku bezpośrednich zagrożeń, może ona umrzeć od kontaktu z ćmami bądź gdy zbyt długo przebywasz po za ciałem. Śmierć jest o tyle bolesna, że punkty zapisu są często oddalone od siebie o kilkanaście minut gry - warto wiec planować swoje kroki z wyprzedzeniem.

- Nie ma możliwości samodzielnego zapisania rozgrywki. Gra zapisuje przebieg w ściśle określonych punktach lokacji - wyświetla się wtedy stosowna ikonka na ekranie. Jeśli nie jesteś pewny, czy możesz bezpiecznie wyjść z gry, otwórz menu i sprawdź datę ostatniego zapisu - by potem nie żałować.

- Przy każdej okazji ładuj energię postaci. Jest ona wykorzystywana do aktywacji zdolności specjalnych, w tym tarczy duchowej, która ochroni bohaterkę przed ćmami. Zawsze staraj się mieć ją naładowaną - symbolizują to kolce na ramieniu bohaterki. Im są bardziej wyblakłe, tym bardziej jej moc jest wyczerpana.


Czy gra jest dostępna w Xbox Game Pass?

Tak, The Medium dostępne jest w ramach abonamentu Xbox Game Pass, a dokładniej jego wersji Ultimate. Produkcję uruchomić można zarówno na PC, jak i konsolach Xbox Series X i S. Dla osób nieposiadających jeszcze abonamentu jest to dobra okazja do wypróbowania gry niemal za darmo - pierwszy miesiąc usługi kosztuje bowiem tylko 4 zł.


The Medium - wprowadzenie do fabuły

Gra opowiada historię Marianne, kobiety będącej tytułowym medium, która posiada dar komunikowania się ze zmarłymi i poruszania się pomiędzy dwoma światami - materialnym i duchowym. Główna bohaterka, dręczona snami o mordowanej dziewczynce, podążą śladem tajemniczego Tomasza i trafia do opuszczonego, podkrakowskiego ośrodka wypoczynkowego Niwa, gdzie postanawia wyjaśnić tajemnicę śmierci personelu i gości.

Prosta z początku opowieść ulega gwałtownej rozbudowie o liczne wątki poboczne i zahacza o poważne problemy natury ludzkiej. Wraz z rozwojem historii pojawiają się nowe postacie, które trudno jednoznacznie określić jako dobre bądź złe. Gra pozwala jednak spojrzeć na świat z ich perspektywy, by poznać domniemane motywacje i powody podejmowanych decyzji.

Wykreowany przez twórców świat odgrywa ogromną rolę w opowiadaniu historii. Wszechobecne polskie realia, niezwykle realistyczny, pełny detali świat materialny, a zarazem makabryczny świat duchowy, nawiązujący do serii takich jak Silent Hill. Wszystko to - a także dziesiątki sekretów i przedmiotów do odnalezienia - pozwala poznać wiele szczegółów ze świata, które znacznie ułatwiają zrozumienie wielowarstwowej fabuły gry.

Read this next