Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Medium - wszystkie znajdźki i sekrety

Opis i rodzaje znajdziek.

W grze The Medium do odkrycia jest kilkadziesiąt znajdziek, podzielonych na kilka grup. Większość z nich opowiada dodatkową historię i pozwala lepiej zrozumieć fabułę polskiego horroru - dlatego też zdecydowanie warto ich poszukać.

Na tej stronie opisujemy wszystkie grupy znajdziek, które możesz zebrać w grze. Odsyłamy stąd także do innych rozdziałów naszego poradnika, w pełni poświęconych konkretnym grupom skarbów. Znajdziesz tam szczegółowe informacje dotyczące miejsca i sposobu zdobycia danego sekretu.

Uwaga - gra nie traktuje licznych zdjęć, wycinków z gazet czy książek jako znajdźki, a jako zwyczajne elementy otoczenia. Przedmioty tego typu nie są niezbędne do zdobycia powiązanych z sekretami osiągnięć, dlatego też nie prezentujemy ich w tym rozdziale.


W grze znajdują się następujące typy znajdziek:

  • Zdjęcia - niektóre z nich wywołasz samodzielnie, inne po prostu zbierzesz podczas eksploracji w świecie materialnym.
  • Pocztówki nadzorcy - kolejna grupa przedmiotów, które zdobędziesz wyłącznie podczas przebywania w świcie materialnym. Nie ma tutaj żadnych dodatkowych czynności do wykonania.
  • Echa przeszłości - nagrania audio, które odtworzysz dokładnie badając przedmiot w trybie widzenia i spoglądając na charakterystyczne pęknięcie. Znajdźki z tej grupy także ukryte są w świecie materialnym.
  • Osobliwe rysunki - jedyna grupa sekretów, która znajduje się w świecie duchowym. Podobnie jak pocztówki nadzorcy, rysunki wystarczy zebrać, by trafiły do ekwipunku.
  • Okruchy wspomnień - najbardziej charakterystyczna grupa znajdziek. W świecie materialnym odnaleźć musisz przedmioty, z którymi postać może wejść w interakcję, by następnie, już w świecie duchowym, ułożyć wzór. W tym przypadku, tak jak z echami przeszłości, nagrodzony zostaniesz nagraniem audio.
  • Dziennik mentora - notatki wchodzące w skład dziennika mentora znajdziesz w świecie materialnym. Tutaj także nie trzeba niczego robić - wystarczy zebrać przedmiot ukryty w świecie gry.
  • Notatki zatroskanego mężczyzny - jeśli chodzi o sposób zdobycia, niczym nie różnią się one od stron z dziennika mentora. Nie trzeba wykonywać tutaj żadnych czynności, wystarczy zebrać notatki w świecie materialnym.
  • Inne - do tej grupy należą znajdźki, które nie zostały skladyfikowane do żadnej innej kategorii.

Spis treści: The Medium - Poradnik, Solucja

Read this next