Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Monster Hunter Rise - poradnik i najlepsze porady

Kompletny przewodnik łowcy potworów - polowanie, walka, wszystkie bronie i przeciwnicy.

Witamy w poradniku do Monster Hunter Rise. W grze wcielamy się w łowcę potworów, który poluje na ogromne bestie. Bez odpowiedniego przygotowania nawet najlepszy wojownik nie poradzi sobie w dzikich odstępach, dlatego pomożemy stawić pierwsze kroki w grze i wyjaśnimy wszystkie zawiłości rozgrywki.

W naszej publikacji znajdziesz wiele przydatnych informacji - od szczegółowych opisów mechanik związanych z rozgrywką, po charakterystykę wszystkich broni, a kończąc na poradach i wskazówkach, które pomogą ci pokonać każdego potwora.

W Monster Hunter Rise odwiedzisz pięć różnorodnych krain, do których wyruszysz z wioski Kamura. To twoja baza wypadowa i spokojny azyl pomiędzy kolejnymi zadaniami. Życzymy przyjemnej lektury i udanych łowów!


Spis treści


Porady na start

Tutaj znajdują się informacje związane z rozgrywką - wyjaśniamy najważniejsze mechaniki gry. Dowiesz się, jak poruszać się po lokacjach, poznasz najważniejsze obiekty w wiosce, a także jak korzystać z przedmiotów i jak zmieniać ekwipunek.

Pytana i odpowiedzi:


Zadania, polowanie i potwory

W tym miejscu znajdziesz informacje na temat zadań i dodatkowych aktywności, jakich można podjąć się w grze. Opiszemy również polowania i wszystkie potwory.

Zadania:

Polowanie na potwory:

Zaawansowane porady:


Postać, wyposażenie i przedmioty

Tworzenie z pozyskanych materiałów nowego wyposażenia to, obok polowania na potwory, nieodłączny element rozgrywki w serii Monster Hunter. W tej sekcji poznasz podstawy tworzenia sprzętu oraz przedmiotów, a także dowiesz się, na czym polega system rozwoju postaci.


Kompani, zasoby i materiały

Kompani, których możesz zabrać na łowy, nie tylko wesprą cię walce, ale również pomogą ci pozyskiwać cenne materiały. W tym rozdziale zatem wyjaśnimy, jak zdobywać cenne zasoby i jak zarządzać towarzyszami.


Walka i broń

Starcia z potworami to istota rozgrywki w Monster Hunter. W tej sekcji poznasz podstawy walki i dowiesz się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Opisujemy również dostępną broń.


Wszystkie potwory

To z nimi zmierzysz się w dzikich odstępach różnorodnych krain, które okalają wioskę Kamurę. Na poszczególnych stronach opisujemy każdą bestią, wskazujemy mocne i słabe strony przeciwnika, a także przedstawiamy wskazówki, które pomogą ci pokonać każdego stwora.

Poziom trudności: 1/10

Poziom trudności: 2/10

Poziom trudności: 3/10

Poziom trudności: 4/10

Poziom trudności: 5/10

Poziom trudności: 6/10

Poziom trudności: 7/10


Interfejs i oznaczenia na ekranie

Na ekranie gry znajduje się wiele informacji. Niektóre z nich są elementami stałymi (nie znikają po jakimś czasie). Pojawia się również komunikaty, które widnieją na ekranie tylko przez jakiś czas.

 1. Zegar - informuje, ile czasu pozostało do wykonania zadania (kiedy biała wskazówka dojdzie do żółtej, wówczas zakończy się czas na wykonanie misji);
 2. Statusy - pozytywne i negatywne efekty oraz plagi - przedstawione w formie symboli (małych ikonek), pojawiają się tylko wtedy, gdy dany efekt (wzmacniający lub szkodliwy) bądź plaga działa na postać;
 3. Pasek zdrowia bohatera - gdy spadnie do 0, bohater zemdleje i trafi do obozu;
 4. Pasek wytrzymałości bohatera - gdy spadnie do 0, bohater nie będzie mógł się poruszać przez chwilę i nie będzie mógł wyprowadzać ataków i biegać/ Należy odczekać chwilę, aby uzupełnić pasek wytrzymałości;
 5. Poziom ostrości broni - gdy broń się stępi, będzie bezużyteczna - należy ją wówczas naostrzyć osełką, aby możliwe było zadawanie pełnych obrażeń;
 6. Ikona ataku specjalnego danej broni - różni się w zależności od wyposażonego oręża. informuje nas, czy możemy skorzystać ze specjalnych zdolności danej broni;
 7. Paski zdrowia koleżkota i kumpsa, naszych towarzyszy;
 8. Cel zadania;
 9. Minimapa;
 10. Pasek kablobaka;
 11. Potwory dostępne w danej lokacji - możemy je zaznaczyć, by ułatwić śledzenie celu;
 12. Komunikaty, które pojawiają się, gdy zbierzemy nowy materiał, zostanie wytworzyny automatycznie nowy przedmiot lub gdy zrealizujemy całe lub część zadania pobocznego lub zlecenia;
 13. Pasek akcji;
 14. Pasek przedmiotów.

Wskazówki dla zaczynających grę

Przygotowaliśmy porady i wskazówki dla graczy, którzy stawiają pierwsze kroki w Monster Hunter Rise:

 • Aby w pełni wykorzystać potencjał wioski, warto przejść wątek główny. Dzięki temu odblokujesz wszystkie obiekty, a także otrzymasz nowe możliwości ulepszania wyposażenia, w tym tworzenie talizmanów.
 • Zbieraj wszystkie zasoby, które pojawią się na twoje drodze; sprawdzaj mapę w poszukiwaniu zasobów.
 • Zanim wyruszysz w podróż do miejsce zadania, przygotuj się: uzupełnił zapasy, ulepsz lub wykuj nową broń i pancerz. Połowa sukcesu to dobór odpowiedniego sprzętu i maksymalna liczba mikstur leczniczych w ekwipunku.
 • Po rozpoczęciu zadania podejdź do skrzyni z zaopatrzeniem i zabierz zasoby, które przygotowała Gildia. Te przedmioty mogą zostać wykorzystane podczas aktualnej misji (po jej wykonaniu znikają bezpowrotnie), więc nie żałuj ich i w pierwszej kolejności wykorzystaj je.
 • Zwróć uwagę, że skok - nawet z bardzo dużej wysokości - nie zabije bohatera, więc nie martw się, że zginiesz, gdy spadniesz z przepaści. Co więcej, skok w dół umożliwi ci szybsze przedostanie się do obszaru, który zlokalizowany jest w podziemiach.
 • Zaliczaj jak najwięcej opcjonalnych zadań pobocznych - można je realizować podczas wykonywania prawie każdego rodzaju misji. Zapewniają specjalne nagrody i - przed wszystkim - kule pancerza, niezbędne do ulepszania elementów pancerza.
 • Po przybyciu do Kamury dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi obiektami i porozmawiaj z postaciami, nad głowami których widnieją różnokolorowe dymki (mają zazwyczaj do przekazania istotne informacje lub zlecenia). Poświęć czas, aby poznać dokładnie funkcje, które pełni plac kompanów, kuźnia czy kantyna. Wiedza ta pozwoli ci przygotować się do walk z potworami - i nie tylko.
 • Leczyć się można na kilka sposobów. Jednak używając mikstur, pamiętaj, że podczas picia, nie można przerwać tego procesu, gdyż w innym wypadku leczenie będzie nieefektywne. Dlatego, walcząc z potworem, odejdź na bezpieczną odległość lub znajdź osłonę, i dopiero wtedy użyj mikstury.
 • Podczas zadania możesz skorzystać z szybkiej podróży, by wrócić do obozu, aby np. przenieść przedmioty do skrzynki z sakwy polowej, jeśli skończy ci się miejsce. Nie możesz jednak szybko przenieść się do obozowiska w trakcie walki.
 • Gdy pasek zdrowia spadnie do zera, twoja postać zemdleje i wówczas trafisz do obozu, gdzie odnowisz swoje siły. Podczas zadań możesz zostać powalony tylko określoną liczbę razy (zazwyczaj 3). Jeśli przekroczysz tę wartość, to misja zakończy się niepowodzeniem. W z każdym omdleniem, nagroda za wykonanie zadania ulega pomniejszeniu.

Zobacz także oficjalną stronę Monster Hunter Rise.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Monster Hunter Rise

PC, Nintendo Switch

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Guide Editor

Marcin jest koordynatorem działu poradników.
Komentarze