Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Torment: Tides of Numenera - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, misje główne i poboczne, sekrety oraz mapy.

Witamy w poradniku i solucji do gry Torment: Tides of Numenera. Podobnie, jak w duchowym poprzedniku, grze Planescape: Torment, wcielamy się w postać próbującą odkryć swoją przeszłość. Wszystko obraca się wokół Pana Wcieleń - postaci, której udało się uzyskać nieśmiertelność poprzez wnikanie w ciała innych ludzi.

Porzucone przez Pana Wcieleń byty odradzały się jako nowe, samoistne istoty. Główny bohater, Ostatni Ocalony, jest ostatnią z nich. Jego zadaniem jest dotarcie do nieśmiertelnego oraz rozwiązanie sytuacji z Rozpaczą - starożytnym stworzeniem mającym wyeliminować Pana Wcieleń i stworzonego przez niego istoty w celu zachowania równowagi świata.

W naszym poradniku znajdziecie wszystkie niezbędne informacje związane z mechaniką Torment: Tides of Numenera oraz poszczególnymi misja głównymi i zadaniami dodatkowymi. Na początek polecamy zapoznanie się ze wskazówkami ogólnymi oraz podstawami interfejsu i zarządzania drużyną. W poradniku znajdziecie również wiadomości związane z tworzeniem postaci, a także przykładowe typy bohaterów.

Życzymy udanej zabawy!


Porady ogólne

Poniżej znajdziesz podstrony związane z podstawowymi mechanizmami gry. Możesz się tu zapoznać między innymi z elementami interfejsu, sposobu korzystania z ekwipunku, a także sprawdzić, w jaki sposób wykreować własnego bohatera.


Misje fabularne

Główny wątek związany z bohaterem nazywanym Ostatnim Ocalonym. Skąd wziął się na tym świecie? Jaka jest jego natura oraz przeszłość? Na te oraz wiele innych pytań poznasz odpowiedzi właśnie w trakcie wypełniania misji fabularnych.


Zadania dodatkowe

Oprócz misji fabularnych związanych z postacią Ostatniego Ocalonego świat Tormenta oferuje wiele zadań pobocznych związanych z jego mieszkańcami. Większość można ukończyć na różne sposoby.


Mapy

Podczas gry będziesz przechodził przez wiele różnorodnych krain i lokacji. W większości z nich znajdziesz sporą liczbę rozmówców oraz interesujących miejsc, z którymi warto się zapoznać.


Towarzysze

W trakcie przygody natkniesz się na wiele postaci. Część z nich może dołączyć do drużyny bohatera i wspomóc go swoimi unikalnymi zdolnościami oraz umiejętnościami. Wielu z nich skrywa tajemnice z przeszłości, które mogą zdradzić, jeśli nabiorą zaufania do Ostatniego Porzuconego.


Porady na start

- Uważnie czytaj wyświetlane na ekranie porady. Zwłaszcza, jeśli po raz pierwszy stykasz się z grą. Na początku niemal w każdej nowej sytuacji będą pojawiać się okienka z informacjami objaśniającymi poszczególne mechanizmy rozgrywki. Opisy są szczegółowe i wyczerpujące, dlatego warto poświęcić im chwilę czasu. Pamiętaj także, że zawsze możesz wyłączyć wskazówki w opcjach w menu głównym lub klikając odpowiedni przycisk na wyskakującym okienku.

- Torment jest stworzony w stylu klasycznych gier fabularnych, wyróżniając się przy tym ogromną ilością tekstu. Autorzy skupili się na dokładnym opisie niemal każdego detalu w świecie gry. Nawet z pozoru nieważnym elementom otoczenia często poświęconych jest kilka linijek. Chociaż czytanie pochłania sporo czasu, to warto to robić. Po pierwsze można w ten sposób lepiej wczuć się w klimat gry, a po drugie odpowiednie opcje dialogowe często kryją w sobie nowe rozwiązania różnych sytuacji.

- W trakcie eksploracji świata gry warto korzystać z podświetlenia ważnych obiektów (klawisz Tab). W ten sposób od razu będziesz wiedział z czym możesz wejść w interakcję i nie tracić czasu na jeżdżenie kursorem po całym ekranie.

- Nie spiesz się z tworzeniem głównego bohatera. Przed skorzystaniem z kreatora, który pojawia się pod koniec prologu. Warto dokładnie zapoznać się poszczególnymi typami postaci, umiejętnościami, zdolnościami itd. Pomocny w tym może okazać się nasz dział Tworzenie postaci, a także przykłady stworzonych przez nas bohaterów. Warto dobrze przemyśleć ten krok, ponieważ z postacią spędzisz wiele godzin. Ostatecznie możesz też zasugerować się poradami gry, która wykreuje część postaci na podstawie decyzji podejmowanych w prologu.

- Staraj się często zapisywać grę. Torment przewiduje wiele różnorodnych scenariuszy np. w przypadku rozmów. Czasami możesz kogoś oszukać lub zastraszyć, aby osiągnąć upragniony cel. Jednak każda interakcja, czy to z osobą czy elementem otoczenia, często niesie za sobą ryzyko niepowodzenia. W takim przypadku może dojść do niespodziewanych sytuacji (np. zastraszana osoba przystąpi do ataku). Jeżeli uda ci się z niej wybrnąć bez szwanku, to pół biedy. Gorzej, jeśli zostaniesz zabity, ponieważ może się okazać, że musisz cofnąć się o kilkanaście minut rozgrywki. Dlatego staraj się zapisywać grę przed ważnymi wydarzeniami/rozmowami przez stosowanie zwykłej opcji zapisu lub korzystając z szybkiego zapisu (F5).

Zobacz: Poradniki do gier - darmowe, kompletne solucje

- Chociaż całą grę można obsługiwać myszką, to warto zapoznać się chociaż z niektórymi skrótami klawiszowymi, co znacznie przyspieszy docieranie do wybranych przez nas miejsc. Pełną listę skrótów znajdziesz w menu głównym (opcje - sterowanie). Poniżej przedstawiamy te najbardziej użyteczne:

  • Tab - podświetlenie elementów otoczenia
  • P - pauza
  • F5 - szybki zapis
  • F9 - wczytanie szybkiego zapisu
  • Spacja - koniec tury
  • C - karta postaci
  • I - ekwipunek
  • J - dziennik
  • M - mapaa
  • Escape - menu
O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze