Skip to main content

Farming Simulator 25 - świnie: hodowla, kupno, karmienie

Jak zajmować się świniami.

W Farming Simulator 25 możemy hodować również świnie - w poniższym poradniku znajdują się wszystkie niezbędne informacje na ten temat.


Na tej stronie:


Budowa miejsca hodowli

Aby móc hodować świnie, musimy najpierw postawić miejsce hodowli. W tym celu, należy wejść w tryb budowy (na komputerach Shift + P) i otworzyć zakładkę świnie. Możemy postawić następujące budynki:

  • Pastwisko dla świń,
  • Chlew,
  • Szopa z pastwiskiem dla świń,
  • Chlew,
  • Chlew duży.

Stawiając budynki, możemy dostosować wielkość ogrodzenia – im większe, tym więcej świń możemy w nim umieścić. Ogrodzenie musi kończyć się na zielonym słupku (1).

Łąka w przypadku świń nie ma wielkiego znaczenia - doda tylko teksturę.


Dostarczanie wody

W przypadku pastwiska musimy dostarczać świniom wodę. Możemy to zrobić na dwa sposoby – wziąć wodę z rzeki albo ze starego wiatraka ze zbiornikiem na wodę (2). W tym drugim wypadku będziemy musieli jednak zapłacić.

Teraz wystarczy podjechać cysterną do ikonki kropelki wody (3) i nacisnąć odpowiedni klawisz, gdy pojawi się taka opcja.

Pastwisko jest jedynym budynkiem, który wymaga dostarczania wody - w przypadku pozostałych nie ma takiej potrzeby.


Zakup świń

Aby zakupić świnie, musimy podejść do ikonki ze śladem zwierzęcia (4). Stąd możemy zarządzać danym miejscem hodowli.

W prawym dolnym rogu ekranu możemy kupić zwierzęta. Jeśli jednak robimy to w ten sposób, zostanie naliczona opłata dodatkowa (5). Aby jej uniknąć, należy zorganizować zwierzętom własny transport.


Karmienie świń

Świnie należą do zwierząt, w przypadku których proces karmienia jest najbardziej skomplikowany – żywność, którą zjadają, mieści się w czterech kategoriach:

  • Pasza podstawowa - kukurydza lub sorgo,
  • Zboże - pszenica lub jęczmień,
  • Białko - soja, rzepak lub słonecznik,
  • Rośliny okopowe - ziemniaki lub buraki cukrowe.

Świnie muszą mieć dostęp do wszystkich elementów karmy - w pierwszej kolejności do paszy podstawowej, drugiej do zboża, trzeciej do białka, a w czwartej do roślin okopowych. Dzięki dostępowi do wszystkich elementów ich zdrowie wzrośnie do 100% i zaczną się rozmnażać. Ciąża w przypadku świń trwa 4 miesiące.

Uprawianie wszystkich roślin wymaga dużo pracy i jeśli nie chcemy się tym zajmować, możemy w sklepie kupić paszę dla świń - zawiera ona wszystkie elementy w wymaganych proporcjach. Jest to jednak stosunkowo drogie rozwiązanie - za 1000 litrów płacimy 1000 w dowolnej walucie.

Aby nakarmić świnie, należy podjechać do ikonki z jedzeniem (6) i wcisnąć odpowiedni klawisz - w tym wypadku I.


Hodowla świń - sposoby na zysk

Świnie hodujemy głównie w celu sprzedaży. Wraz z upływem czasu i dbaniem o poziom zdrowia świń, ich cena będzie rosła. Maksymalna cena, jaką możemy uzyskać za sprzedaż jednej świni wynosi 2500 - rośnie o 100 za każdy miesiąc.

Oprócz tego, świnie dostarczają gnojówki i obornika. Gnojówka produkowana jest samoczynnie. Jeśli chcemy otrzymać obornik, musimy spełnić pewne warunki. Najpierw trzeba dostarczyć świniom słomy, a potem postawić stertę obornika w pobliżu miejsca hodowli. Obornik zacznie się tam stopniowo gromadzić.

Do dostarczania słomy służą maszyny zwane ścielarkami. Należy wrzucić do nich bele słomy, a potem podjechać w miejsce hodowli i nacisnąć odpowiedni klawisz.

Aby postawić silos, ponownie trzeba przejść w tryb budowy. Możemy go pobrać z silosu, podjeżdżając do ikonki (7). Należy do nich podjechać odpowiednim pojazdem, na przykład rozrzutnikiem obornika.

Aby odebrać gnojówkę, trzeba podjechać do chlewu i stanąć przy ikonce (8). Gnojówkę mogą odbierać odpowiednie cysterny - znajdziemy je pod kategorią transport gnojówki.

Zarówno gnojówką jak i obornikiem można nawozić pola, a także sprzedać lub zawieźć je do biogazowni, aby stały się elementami łańcuchów produkcji.

Spis treści: Farming Simulator 25 - poradnik i najlepsze porady

Zobacz także