Skip to main content

Elex - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, nauczyciele, teleporty, wszystkie misje główne i poboczne, mapy, zadania frakcji.

Witamy w poradniku i solucji do Elex, najnowszej gry studia Piranha Bytes. Studio odpowiedzialne jest za kultową serię gier Gothic. Publikacja zawiera kompletny opis przejścia i ukończenia gry dla każdej z trzech frakcji.

Zostały w niej ujęte misje główne, jak i poboczne. Znajdziesz tu opis wszystkich zadań związanych z trzema frakcjami dostępnymi w Elex, do których możemy przyłączyć się w trakcie gry, a także misje związane z towarzyszami.

Wielbiciele poprzednich gier studia znajdą tu dobrze znane mechaniki gry i rozgrywkę podobną do tej, z której twórcy gry są rozpoznawalni. Nowi gracze mogą liczyć na ciekawą fabułę i przygodę, która kryje się w ogromnym świecie na planecie Magalan.

Część z poradami zawiera informacje dotyczące mechanik rozgrywki, a także listę wszystkich umiejętności i atrybutów. Dowiesz się, jak przeżyć na początku gry, jak rozwijać swoją postać w Elex i gdzie szukać nauczycieli, którzy pomogą w szkoleniu konkretnych umiejętności. Zostanie opisany szczegółowo system walki oraz jak przetrwać pierwsze godziny rozgrywki.

Życzymy przyjemnej zabawy i miłej lektury!


Początek gry

Tutaj zapoznasz się z podstawami dotyczącymi mechaniki gry i rozgrywki. Dowiesz się o rozwoju postaci, ekwipunku i wielu innych aspektach, z którymi spotkasz się zaraz po włączeniu gry. Podpowiadamy także jak skutecznie walczyć i nie dać się zabić.


Opis przejścia - misje główne

Znajdziesz tu dokładną pomoc dotyczącą przejścia głównej kampanii fabularnej. Niektóre z zadań podzielone są także na mniejsze misje, stąd często natkniesz się na podwójne tytuły.

Frakcja Berserków

W tym miejscu podpowiemy ci, jak przyłączyć się do frakcji Berserków oraz wykonać dla nich najważniejsze misje.

Frakcja Kleryków

W tym miejscu podpowiadamy, jak dołączyć do frakcji Kleryków oraz wykonać dla nich najważniejsze zadania.

Frakcja Banitów

W tym miejscu podpowiemy ci, jak dołączyć do frakcji Banitów oraz wykonać dla nich kluczowe misje.


Zadania towarzyszy

Znajdziesz tu opis misji związanych z towarzyszami oraz informacje, gdzie ich znaleźć i co należy wykonać, by zwerbować kompana. Warto poświęcić czas tym zadaniom, gdyż towarzystwo w grze daje wiele korzyści.


Mapy, znajdźki i sekrety

W tym miejscu możesz zapoznać się z przydatnymi podczas rozgrywki mapami, a także informacjami o cennych przedmiotach. Z czasem znajdziesz tutaj także mapy skarbów i miejsca, gdzie można odnaleźć historyczne zdjęcia.


Zadania poboczne

Znajdziesz tu opis misji pobocznych, które nie są bezpośrednio związane z wątkiem głównym oraz frakcjami.


Porady ogólne

- Podejmij - w miarę szybko - decyzję o przyłączeniu się do jednej z trzech fakcji: Berserków, Kleryków lub Banitów. Dzięki temu będziesz mógł korzystać ze specjalnego ekwipunku i zdolności, które dana grupa oferuje. Uchylanie się od tej decyzji, nie pozwoli ci rozwijać się i pchnąć fabułę do przodu.

- Twoje decyzje i odpowiedzi w dialogach mają wpływ na NPC. Uważaj na to, co mówisz. Nie bądź zbyt oziębły - może to doprowadzić do niechęci danej postaci do twojego bohatera, a przez to utrudnisz sobie konwersację. Decyzje podjęte podczas wykonywania zadań mają przełożenie na rozwój świata oraz zachowanie innych NPC.

- Staraj się rozmawiać z każdą napotkaną postacią. Często dostarczą ci one informacji o świecie, ale także zlecą ci zadania, za które otrzymasz doświadczenie i nagrody.

- Walka na początku gry może sprawiać problem. Dlatego nie walcz z każdą napotkaną postacią bądź kreaturą. Lepiej ominąć przeciwnika, niż wdawać się w potyczkę, której nie będziesz mógł wygrać. Szczególnie wystrzegaj się wrogów, który oznaczeni są trupią czaszką - zadasz im mało obrażeń, a one potrafią zabić cię jednym, dwoma ciosami.

- Nie zniechęcaj się po porażkach. Poziom trudności gry jest bardzo wysoki, a większość sztuczek znanych z serii Gothic w tym przypadku nie działa. Jeśli docierasz do jakiejś nowej lokacji, gdzie zauważysz wiele osób nieprzychylnie do ciebie nastawionych i giniesz od razu, po prostu trafiłeś na zabezpieczenie przed zbyt szybkim dotarciem w daną lokację. Wrócisz tam silniejszy, w dalszej fazie rozgrywki.

- W grze można zwerbować towarzysza, który umili ci podróż, a także - co najważniejsze - ułatwi ci walkę z przeciwnikami. Do wyboru jest kilku kompanów, ale przyłączyć można maksymalnie jednego. Pierwszym towarzyszem, którego spotkasz na swojej drodze, jest Duras.

- Zapisuj często stan gry. Nie ma nic bardziej frustrującego, niż wracanie do zapisu sprzed kilkunastu minut. W grze dostępny jest automatyczny zapis, ręczny zapis oraz szybki zapis, dostępny także na konsolach z poziomu menu. Przed ważną rozmową warto wykonać ręczny zapis, aby wrócić do stanu gry, w razie niepożądanego zakończenia konwersacji.

- Eksploruj i zaglądaj w każdy możliwy kącik. Gry i tak nie da się skończyć zbyt szybko, więc czas w niej spędzony warto poświęcić na badanie terenu. Nigdy nie wiesz, w jakim miejscu możesz znaleźć przydatny przedmiot.

- Jeśli irytuje cię poziom trudności walk na początku gry, inwestuj wszystkie punkty atrybutów w Siłę i Budowę, a punkty nauki w umiejętność Walki wręcz i Pancerz. To pozwoli ci - w miarę szybko - zbudować postać, która będzie zadawała stosunkowo duże obrażenia i potrafi bronić się przed uderzeniami przeciwników. Broń, którą dzierżysz oraz elementy pancerza, który nosisz, też ma znaczenie. Dlatego nie oszczędzaj Kryształków (elexitu) na ekwipunek.

- Walka bronią jednoręczną oraz tarczą jest lepsza niż dzierżenie broni dwuręcznej. Mimo że jednoręczny oręż nie zadaje tak dużych obrażeń jak dwuręczny, to możliwość osłony za pomocą tarczy jest dużym plusem - odbija większość ciosów przeciwników.

- Odkrywaj teleporty. Znacznie ułatwia to eksplorację terenu i przyspiesza podróż po Magalanie. Nie ma nic bardziej frustrującego niż pokonywanie tej samej drogi drugi raz, w przypadku gdy zginiesz w trakcie podróży. Mapę teleportów w Elex znajdziesz po kliknięciu w link.

- Przemyśl dokładnie rozwój swojej postaci. Na początku skup się na umiejętnościach związanych z walką, dzięki czemu będzie ci łatwiej toczyć pojedynki z przeciwnikami. Zdolności, których będziesz używać, dobierz pod swój styl gry oraz frakcji, do której dołączysz.

- Plecak odrzutowy to nie tylko ciekawy dodatek, ale również funkcjonalny przedmiot, dzięki któremu będziesz mógł przedostać się w miejsca trudno dostępne. Warto wykorzystać go również jako element taktyki w walce, gdyż umożliwia odfrunięcie w bezpieczne miejsce przed atakującymi przeciwnikami.

- Staraj się złupić wszystko, co można zebrać. Twoja postać może unieść niezliczoną ilość przedmiotów (brak statystyki udźwigu), zatem nie musisz przejmować się, że będzie przeciążona. Zbieraj nawet przedmioty, których wiesz, że nie będziesz potrzebował - zawsze możesz je sprzedać.

- Użycie niektórych przedmiotów wymaga posiadania danego poziomu doświadczenia czy wyuczenia konkretnej umiejętności. Zazwyczaj nie są one dostępne od razu. Takich przedmiotów również się nie pozbywaj, gdyż na pewno przydadzą ci się już niebawem.

Zobacz także