Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Elex - interfejs, adjutor i szybkie wybieranie przedmiotów

Wszystko o podstawach interfejsu.

Z interfejsem gry będziemy mieć do czynienia podczas całej przygody w Elex. Trzeba przyznać, że nie jest on skomplikowany, choć niektóre ekrany, jak chociażby mapy czy dziennika, są lekko toporne. Ekran gry zawiera najważniejsze informacje i nie atakuje nas mnogością ikon.

Problematyczna może być interakcja z otoczeniem podczas eksploracji świata. Z racji tego, że nie zbieramy przedmiotów za pomocą kursora, a ustawiamy się pod kątem, by chwycić to co nas interesuje, to czasami może przydarzyć się sytuacja niepożądana.

Mianowicie, zamiast porozmawiać z daną postacią, to weźmiemy przedmiot do niej należący, co spowoduje jej wrogość. Należy zatem uważać no co „klikamy”, zanim wejdziemy w interakcję z NPC lub ze środowiskiem.


Interfejs

Na ekran gry składa się kilka istotnych elementów. Nie zawiera on rozbudowanych wskaźników i wielu ikon rodem z gier MMORPG. Na ekranie gry znajdziemy tylko najważniejsze informacje dotyczące stanu punktów życia bohatera oraz ilości many i witalności. Ponadto, znajdziemy na nim mini mapę oraz koło lub pasek (w zależności czy gramy na PC, czy na konsoli) z wcześniej przypisanymi przedmiotami.

Elementy znajdujące się na ekranie gry:

1. Pasek punktów życia (czerwony).

2. Pasek punktów many (niebieski).

3. Pasek punktów witalności (zielony).

4. Mini mapa.

5. Koło szybkiego wybierania przedmiotów (wersja konsolowa).

6. Pasek szybkiego wybierania przedmiotów (wersja PC).

Po lewej ekran gry w wersji konsolowej, a po prawej - PC.

Adjutor

Adjutor to urządzenie, z którego korzystamy od początku gry. Swoim wyglądem i funkcjami przypomina Pip-Boya z serii gier Fallout. Posiada wyświetlacz, który służy do przełączania się po ekranach menu związanymi z:

  • atrybutami i umiejętnościami naszego bohatera,
  • zarządzaniem ekwipunkiem (broń, pancerze i przedmioty),
  • mapą,
  • dziennikiem misji.

Tym samym za pomocą adjutora możemy szybko sprawdzić opis misji, przejrzeć mapę, założyć nowy pancerz lub zmienić broń, a także awansować na wyższy poziom.


Szybkie wybieranie przedmiotów

Funkcja szybkiego wybierania przedmiotów pozwala na przypisanie ośmiu (na konsolach) lub dziesięciu (na PC) elementów ekwipunku, z których najczęściej używamy. Zazwyczaj będzie to broń, mikstury lecznicze, zaklęcia czy inne przedmioty jednorazowego użytku.

Warto przypisać przedmioty, z których najczęściej korzystamy. Dzięki temu możliwe będzie niemal natychmiastowe przełączenie się pomiędzy broniami - na przykład z broni dystansowej na broń do walki wręcz - czy wypicie mikstury leczniczej, która w porę użyta, może uratować nam życie.

Po lewej koło szybkiego wybierania przedmiotów na konsolach, po prawej pasek szybkiego wybierania przedmiotów na PC.

Nie przypisując przedmiotów do szybkiego wybieramy narażamy się na niebezpieczeństwo. Wybierając elementy ekwipunku bezpośrednio poprzez adjutor, to nie dosyć, że tracimy cenne sekundy, to jesteśmy całkowicie bezbronni, bowiem gra nie zatrzymuje czasu.Chcąc przypisać przedmioty do szybkiego wybierania, należy użyć w tym celu użyć adjutora. W zakładach: Broń, Pancerz i Przedmioty wyszukujemy interesujący nas element ekwipunku, a następnie ustawiamy szybki dostęp za pomocą klawisza: Z (na PC) lub przycisku trójkąta (na PS4) / Y (na Xbox One).

Na konsolach widoczne są pierwsze cztery ikony przedmiotów szybkiego wybierania. Po naciśnięciu: L1 (na PS4) / LB (na Xbox One) pojawią się kolejne cztery pola.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze