Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Elex - jak szybko zdobywać doświadczenie i elexit (Kryształki)

Sposoby na uzyskiwanie doświadczenia i elexitu (Kryształków).

Fundamentem świata Elex - podobnie jak w innych grach RPG - jest zdobywanie nowych poziomów doświadczenia, a także coraz to lepszego wyposażenia. W przypadku tego drugiego elementu, jednym ze źródłem uzyskiwania nowego ekwipunku jest waluta gry, w Elex zwana elexitem bądź Kryształkami.


Zdobywanie punktów doświadczenia

Otrzymywanie punktów doświadczenia, dzięki którym rozwijamy naszą postać, jest motywacją do wykonywania czynności, które twórcy gry przygotowali dla nas. Przecież nie ma nic bardziej przyjemniejszego dla fanów PRGów, niż obserwowanie rosnących statystyk i zdobywanie nowych umiejętności.

W Elex otrzymujemy punkty doświadczenia za:

  • wykonywanie różnorakich zadań: głównych, pobocznych, frakcyjnych czy towarzyszy, ale za te pierwsze otrzymujemy największą ilość doświadczenia. Wypełnienie powierzonych nam misji, jest zdecydowanie najlepszym sposobem na pozyskiwanie punktów doświadczenia;
  • pokonywanie przeciwników - nie przynosi tyle doświadczenia, co wypełnianie misji. Mimo tego, wędrując po Magalanie z mieczem w ręku i zabijając zwierzęta, mutanty, Albów czy inne istoty, można wbić kolejny poziom przy odrobinie wytrwałości i cierpliwości;
  • wypicie Małych napojów elexowych (+100 punktów doświadczenia). Napoje elexowe można znaleźć w świecie gry lub można je przygotowywać przy stanowisku rzemieślniczym. Oprócz Małego napoju elexowego, istnieje również Napój elexowy (+2 do punktów atrybutów).

Punkty nauki można zainwestować w umiejętności, które zwiększają ilość dobywanych punktów doświadczenia za wybrane czynności. Tymi zdolnościami są: Doświadczony myśliwy (więcej pkt. doświadczenia za zabijanych wrogów), Mol książkowy (więcej pkt. doświadczenia za czytanie), Wyznawca (więcej pkt. doświadczenia za wykonywanie zadań). Znajdziesz je w kategorii zdolności: postać.

Niestety nie ma złotego środka, który umożliwiałby w bardzo szybki sposób uzyskiwać punkty doświadczenia. Elex to gra, gdzie wbijamy nowe poziomy doświadczenia, dzięki ciężkiej pracy w postaci wykonywania zadań i zabijając istoty zamieszkujące Magalan.

Walka z potężnymi przeciwnikami przynosi sporo punktów doświadczenia.

Zdobywanie elexitu (Kryształków)

Podróżując po Magalanie można zebrać wiele ciekawych przedmiotów, które wykorzystujemy w walce lub jako element ubioru (pierścienie, amulety). Jednak wiele typów broni czy pancerze będą dostępne tylko u kupców od początku gry lub gdy awansujemy w szeregach frakcji, do której się dołączyliśmy.

Chcąc zakupić u handlarzy interesujący nas sprzęt, należy posiadać walutę gry, czyli elexit, zwaną również Kryształkami. Istnieją dwa sposoby jej uzyskiwania.

1. Elexit (Kryształki) zdobywamy za wykonywanie misji. W ramach nagrody zlecający przekazują nam wynagrodzenie za pomyślne dla nich wypełnienie celów zadania.

2. Sprzedaż u handlarzy przedmiotów, które posiadamy w ekwipunku. Źródło ich pochodzenia może być różne:

  • przedmioty zebrane podczas eksploracji świata gry - od śmieci po składniki do craftingu, a kończąc na elementach wyposażenia. Sprzedać można niemal wszystko, jednak najpierw warto zastanowić się, czy dany surowiec lub materiał nie przyda nam się przy wytwarzaniu nowych przedmiotów;
  • trofea - zebrane z ciał przeciwników (głównie zwierząt i mutantów). Dzięki rozwijaniu umiejętności: Trofea zwierzęce zbierzemy więcej skór, futer, zębów i innych podobnych przedmiotów, za które otrzymamy naprawdę sporo elexitu;
  • przedmioty skradzione w wyniku przywłaszczenia rzeczy zabronionych lub kradzieży kieszonkowej - wszystko, co ukradliśmy i nie należało wcześniej do nas, można sprzedać u handlarzy;
  • przedmioty wytworzone w wyniku craftingu - między innymi mikstury, bronie, i wszystko to, co stworzyliśmy przy stanowisku rzemieślniczym - można sprzedać.


Dwupoziomowa umiejętność: Licytator pozwala obniżyć ceny w sklepach. Nie wpływa jednak na zwiększenie cen przedmiotów, które sprzedajemy. Warto pamiętać, iż handlarze posiadają nieograniczoną ilość waluty.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze