Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Elex - leczenie, odnawianie many i energii, jedzenie

Wszystko na temat regeneracji zdrowia i many oraz przyrządzanie posiłków.

Regeneracja zdrowia jest szczególnie ważnym elementem gry w Elex, ze względu na częstą utratę punktów życia w wyniku licznych starć z przeciwnikami oraz wysoki poziom trudności walk. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o czerwony pasek, który obrazuje stan punktów zdrowia.

Umiejętności Berserków oraz Kleryków wymagają użycia energii (niebieski pasek), która podobnie jak punkty życia nie regenerują się automatycznie. Istnieje kilka sposobów leczenia ran oraz odnawiania many i energii umysłowej


Regeneracja zdrowia, leczenie ran

Zdrowie (czerwony pasek) regenerujemy na kilka sposobów:

  • odpoczynek - spanie w łóżku lub w śpiworze odnawia do pełnego poziomu pasek zdrowia i many. Szczególnie w miastach i osadach znajduje się wiele miejsc do spania (łóżka). Natomiast w ruinach budynków często można odnaleźć śpiwory;
  • mikstury lecznicze - do znalezienia w świecie gry lub do przyrządzenia przy warsztacie (stanowisku rzemieślniczym). W przypadku ważenia eliksirów wymagana jest znajomość umiejętności: Chemia oraz posiadanie odpowiednich receptur, które można znaleźć eksplorując Magalan lub zakupić u handlarzy. Regeneracja zdrowia następuje szybciej niż w przypadku jedzenia;
  • posiłki i jedzenie - do przygotowania przy ognisku lub do zebrania w świecie gry. Regeneracja zdrowia następuje wolniej niż w przypadku mikstur;
  • rośliny - większość zebranych roślin ma właściwości lecznicze;
  • mana (surowiec) - do znalezienie w świecie gry. Można zdobyć manę, wymieniając Elex w czystej formie u Caldrima (znajduje się on w Goliet, zarządza świątynią many) na ten surowiec;
  • specjalne umiejętności frakcyjne - zaklęcie uzdrawiające (Berserk), dopalacze uzdrawiające (Banita), zdolność wskrzeszająca (Kleryk).
Warsztat w Goliet znajdujący się u Kowala. Stanowiska rzemieślnicze można spotkać również w innych miastach (Fort, Hort).

Podczas walk najlepiej używać mikstur leczniczych, gdyż one odnawiają życie najszybciej. Posiłki też się sprawdzają, ale należy pamiętać, że potrzeba kilka-kilkanaście sekund zanim uleczą rany. W zależności od rodzaju wypitego eliksiru lub typu jedzonego posiłku, ilość punktów odnowionego zdrowia może być różna. Wiadomo, czym lepsza mikstura, tym lepszy efekt.

Aby móc przygotować posiłek lub elksir, należy odnaleźć najpierw recepturę. Przygotowując jedzenie należy podejść do ogniska. Często je znajdziemy w miastach i osadach. Najczęstszym składnikiem posiłków jest surowe mięso, które pozyskamy zabijając stworzenia zamieszkujące Magalan. Jednak nie ze wszystkich istot zbierzemy mięso, na przykład nie pozyskamy go z mutantów (Szakali, Łupieżców, itd.).

Chcąc przyrządzić najprostszy posiłek: Smażone mięso, wystarczy jedna sztuka Surowego mięsa (nie jest wymagana receptura). Do przygotowania pozostałych porcji jedzenia, należy znać przepis, tak jak w przypadku mikstur - które w odróżnienia od posiłku - waży się przy warsztacie.

Umiejętność: Pożeracz (kategoria: Przetrwanie) zwiększa ilość punktów życia, które zostają zregenerowane poprzez jedzenie i posiłki.

Przy ognisku można przygotować posiłek.


Regeneracja many i energii umysłowej

Manę (dla Berserków) i energię umysłową (dla Kleryków) odnawia się w podobny sposób, jak w przypadku regeneracji zdrowia. Jednak przedmiotów oraz umiejętności odnawiających energię jest zdecydowanie mniej niż tych, które przywracają punkty życia. Niebieski pasek energii pozwala uzupełnić odpoczynek w łóżku oraz mikstury (eliksiry many dla Berserków oraz zapasy energii umysłu dla Kleryków).

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze