Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Elex - misja główna: Big Bang, Śmierć geniusza, Inwazja w Abessie

Bronimy się przed Big Bangiem oraz Albami.

Elex - Misja główna: Big Bang, Śmierć geniusza, Inwazja w Abessie Zadania: Big Bang, Śmierć geniusza, Inwazja w Abessie.

Poniżej zostały opisane kolejne zadania w ramach misji: Plan bitwy Zardoma. Przede wszystkim przyjdzie ci rozwiązywać problem z bombą, która powstaje z Forcie, a także będziesz musiał zmierzyć się z dużą grupą Albów, którzy zamierzają przeprowadzić inwazję na Abessę.


Misja: Big Bang

 • Zlecający: Zardom.
 • Cel: zniszczyć Big Banga.
 • Doświadczenie: 400 (za każdą zebraną część) + 2000 (za dostarczenie wszystkich części Konradowi) + 400 (za dotarcie do kopuły) + 250 (za pokonanie Warsztatu Big Banga) + 2500 (za pokonanie Big Banga) + 2000 (za zakończenie misji).
Mapa misji: Big Bang.

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Zadanie: Bign Bang jest składa się z kilku etapów. Na końcu czeka cię trudna potyczka z bossem, a przed nią nie mniej wymagające cele, które musisz wykonać, by zaliczyć całą misję.

Udaj się do Księcia, Logana (4 na mapie misji: Big Bang), którego znajdziesz w Forcie. Nie będzie chciał z tobą rozmawiać, póki nie wykonasz dla niego zadania. W pierwszej kolejności poszukaj Konrada. W tym celu zejdź po schodach, znajdujących się w pomieszczeniu, w którym rozmawiałeś z Loganem. Ciemnym korytarzem przedostaniesz się do pokoju, w którym przebywa Konrad. Porozmawiaj z nim na temat bomby.

4 - Logan. Strzałką oznaczono zejście, którym dotrzesz do Konrada.

Zebrać części niezbędne do budowy bomby

Konrad zleci ci odnalezienie - Kondensatora Edwardsa, Przewodnika fazowego oraz Koncentryczny zwój cewki krzyżowej - części niezbędnych do ukończenia bomby.

1. Kondensator Edwarda - znajduje się najbliżej Fortu. Miejsca, gdzie znajduje się kondensator, pilnuje kilka przerośniętych pająkowatych stworzeń. Walka z nimi może skończyć się szybką śmiercią, więc lepiej wykraść tę część i szybko uciec. W tym celu stań powyżej zrujnowanej kopuły. Poniżej dostrzeżesz Rozpruwacze. Strzel do nich z broni dystansowej. Pobiegną w twoją stronę, a ty - za pomocą plecaka odrzutowego - przedostań się bliżej Kondensatora. Ukradnij go i szybko ucieknij stamtąd.

Strzałką oznaczono Kondensator Edwarda.

2. Koncentryczny zwój cewki krzyżowej - o ile przy odnalezieniu poprzedniej części, walka z kilkoma Rozpruwaczami była dużym wyzwaniem, to w przypadku cewki, jest to ogromna przeprawa. Lepiej od razu założyć, że tę część należy wykraść i szybko uciec.

Gdy dotrzesz do budynków, dostrzeżesz mnóstwo Rozpruwaczy. Teren wokół budowli jest zaminowany, także uważaj. Cewka znajduje się w budynku: Dostań się tam za pomocą plecaka odrzutowego przez otwór w murze. Zejdź na niższy poziom i wjedź do małego pomieszczania. Szybko zabierz część i wycofaj się, pozostawiając za tobą wciekłe Rozpruwacze.

3. Przewodnik fazowy - najlepiej przedostać się do miejsca, gdzie znajduje się przewodnik od zachodniej strony (od strony Edanu). Będąc na górze, zeskocz, używając przy tym plecaka odrzutowego. Pomieszczenie, gdzie znajduje się część potrzebna Kondradowi, jest napromieniowane, więc należy szybko zabrać przewodnik i uciec. Wybierz miejsce do skoku jak najbliżej znacznika celu misji.

3 - pomieszczenie, w którym znajduje się Przewodnik fazowy. 6 - miejsce, z którego zeskocz.

Gdy zbierzesz wszystkie części, wróć do Konrada, i oddaj mu je. Następnie idź do Logana, który wyślę cię do kopuły (5 na mapie: Big Bang). Idąc tam, po drodze odkryj teleport. Uważaj na liczne mutanty, pilnujące tego miejsca. Gdy dotrzesz na miejsce, obejrzyj film przerywnikowy. Po nim staniesz do walki z Big Bangiem.


Jak pokonać Big Banga

Walka z Big Bangiem składa się z dwóch etapów. W pierwszym należy pokonać Warsztat Big Banga, małe latające urządzenie, które co jakiś czas wylatuje z wnętrza bossa, by zebrać pobliski elex. Wtedy masz możliwość zniszczyć Warsztat z dystansu bądź z bliska. Jest to konieczne zanim zajmiesz się Big Bangiem (drugi etap), gdyż zlikwidujesz pole, które chroni bossa.

Porady ogólne:

 • walczysz bez towarzysza, także jesteś zdany tylko na siebie;
 • pozostawaj cały czas w ruchu, gdyż boss używa ataków dystansowych;
 • chowaj się za zasłonami, ale nie pozostawaj tam zbyt długo, gdyż Big Bang strzela wybuchającymi pociskami, które zadadzą ci obrażeni, mimo że znajdujesz się za osłoną
 • przygotuj się do walki: zaopatrz się w zapasy przedmiotów leczniczych, many i amunicji do broni dystansowej, przyda się dodatkowa ochrona przed ogniem.

I etap - pokonać Warsztat Big Banga - będąc cały czas w ruchu i ukrywając się za osłonami poczekaj, aż Warsztat pojawi się i poleci w stronę elexu. Wtedy zaatakuj go z dystansu lub podbiegnij do niego, i zadaj mu obrażenia w walce wręcz. Po chwili Warsztat wróci do bossa, a ty w tym czasie ukryj się i poczekaj, aż znowu się pojawi, by czynność ataku powtórzyć. Gdy zniszczysz Warsztat Big Banga, możesz zająć się bossem.

II etap - pokonać bossa Big Banga - podbiegając do niego bliżej narazisz się na jego ogniste ataki, które potrafią być zabójcze. Dlatego lepiej jest utrzymywać dystans, unikając ostrzału bossa, atakując go bronią dystansową w dogodnym momencie (zazwyczaj po jego atakach). Świetnie sprawdza Magiczna pięść ognia Berserka.

Po pokonaniu bossa wróć do Fortu i porozmawiaj z Loganem. Misja zakończy się, ale Książe zleci ci kolejną: Śmierć geniusza, której celem będzie zabicie Konrada.

Big Bang w całej okazałości.

Misja: Śmierć geniusza

 • Zlecający: Logan.
 • Cel: zabić Konrada.
 • Doświadczenie: 1000 (za ukończenie misji); nagroda: 3000 Kryształków.

Musisz zdecydować, czy chcesz zabić Konrada, gdyż jego śmierć zmieni losy gry (wpłynie na zakończenie misji towarzyszy: Pamięć swobodnego dostępu).

Jeżeli chcesz wypełnić to zadanie, to znajdziesz Konrada w Horcie, w budynku fabryki. Udaj się w miejsca, gdzie aktualnie przebywa i porozmawiaj z nim. Żadna opcja dialogowa nie poprowadzi cię do rozpoczęcia pojedynku, więc jeśli chcesz go zabić, musisz wyciągnąć broń i zaatakować go. Staraj się zadać mu pierwszy cios, gdy nikt nie patrzy. Po wszystkim wróć do Logana po nagrodę.

Mapa misji: Śmierć geniusza.

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.


Misja: Inwazja w Abessie

 • Zlecający: Zardom.
 • Cel: powstrzymać Albów przed inwazją w Abessie.
 • Doświadczenie: 1000.

Twoim zadaniem będzie zlikwidowanie albskiego patrolu (1 na mapie misji: Inwazja w Abessie) składającego się z piętnastu przeciwników, w tym z czterech Robotów bojowych i jednego Dowódcy Albów. Zadanie łatwe nie jest. Kluczem jest wywabić wrogów pojedynczo, co jest pewnym problem. Najlepiej użyć łuku i wycelować w członka patrolu, który jest najbliżej ciebie. Staraj się wybierać cele, wokół których kręci się jak najmniej przeciwników, gdyż oni zostaną zaalarmowani i ruszą w twoją stronę.

Mapa misji: Inwazja w Abessie.

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.Walka z jednym lub dwoma oponentami - z towarzyszem przy boku - nie powinna stanowić problemu. Jednak, gdy zaatakuje cię większa grupa, to starcie najpewniej zakończy się szybko twoją śmiercią. Uważnie dobieraj cele, obserwując otoczenie. Strzelaj do Albów, by ich zwabić, widząc, że pozostali stoją w oddali.

Wraz z zabiciem ostatniego wroga, misja zakończy się.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze