Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Elex - plecak odrzutowy, skradanie się i poruszanie

Chód, bieg i skradanie oraz korzystanie z plecaka odrzutowego.

W Elex - dzięki funkcjonalności plecaka odrzutowego - poruszanie się zostało ciekawie zaprojektowane. Oczywiście nadal mamy do czynienia z ruchem postaci nastawionym na chód, bieg i skradanie, jednak umiejętność wznoszenia się urozmaiciła rozgrywkę, dzięki kilku przyjemnym funkcjom.


Chód, bieg i skradanie

Poruszane się zostało rozwiązanie podobnie jak w innych grach. Chód jest standardowym sposobem poruszania się. Bieg pozwala znacznie szybciej przemieszczać się, ale wyczerpuje poziom witalności, dlatego nie można używać go stale. Gdy witalność zejdzie do zera, należy odczekać kilka sekund, by zielony pasek uzupełnił się.

Skradanie to zdecydowanie najwolniejszy sposób poruszania się. Pozwala jednak zakraść się niepostrzeżenie i zaatakować niczego niespodziewającego się przeciwnika lub wykraść chronione przedmioty. Należy pamiętać, że jeśli postacie niezależne dostrzegą, że korzystamy z trybu skradania, to zwrócą nam uwagę.


Plecak odrzutowy

Oprócz standardowego sposobu poruszania się, w Elex można wzbić się w powietrze za pomocą plecaka odrzutowego, który znajdujemy na początku gry. Jest to bardzo użyteczny przedmiot, spełniający kilka funkcji. Po pierwsze, plecak odrzutowy pozwala dostać się w wyżej położone miejsca, które są niedostępne, gdy będziemy chcieli korzystać ze wspinania się.

Po drugie, możemy ułatwić sobie zejście z wyżej położonych terenów. Używając plecaka odrzutowego, w łatwy sposób można skrócić drogę ze wzgórza. Wznosząc się, możliwe jest przedostanie się na drugą stronę urwiska, przelatując pomiędzy miejscami, które nie są połączone drogą bądź mostem.

Plecak odrzutowy znacznie ułatwia przedostanie się w trudno dostępne miejsca.

Po trzecie, plecak odrzutowy możemy wykorzystać do ucieczki przed przeciwnikami lub jako element taktyki walki. Gdy widzimy, że nie mamy szans w starciu z wrogiem lub pasek życia kurczy się w zastraszającym tempie, można odlecieć do bezpiecznego miejsca, a tam wyleczyć się lub po prostu zbiec.

Posługując się plecakiem odrzutowym należy mieć na uwadze, że korzystanie z niego jest ograniczone, co wyraża niebieski pasek. Gdy zejdzie poniżej czerwonego poziomu (rezerwa), plecak przestanie działać. Dlatego należy rozsądnie się nim posługiwać, by wznoszenie się nie zakończyło się śmiertelnym upadkiem.Oddalenie kamery

Z racji tego, że kamera umieszczona jest za plecami naszego bohatera, możemy zmienić jej wysokość. Na konsolach można ustawić na stałe jedną z trzech predefiniowanych odległości kamery, za pomocą prawej gałki. Na PC można ustawić wysokość kamery, używając scrolla myszki.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze