Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Elex - walka bronią dystansową i ciężką: najlepsze porady

Jak walczyć za pomocą broni dystansowej, ciężkiej i granatów.

Twórcy gry do dyspozycji gracza przekazali wiele narzędzi mordu. Ze względu na połączenie światów fantasy z science-fiction wachlarz uzbrojenia jest imponujący. Od broni białej, poprzez karabiny i strzelby, i kończąc na potężnych wyrzutniach rakiet czy miotaczach ognia.

Broń do walki na dystans, ciężką oraz granaty łączy jednak wspólna cecha - aby zadać obrażenia, nie trzeba zbliżać się do przeciwników. To daje przewagę na polu bitwy. Faktem jest, że każdy zaatakowany wróg będzie chciał, jak najszybciej skrócić dystans, ale do tego czasu możemy uszczuplić jego pasek zdrowia.


Broń dystansowa: łuki, kusze, karabiny, strzelby, harpuny

W tej kategorii znajdziemy broń palną, taką jak karabiny i strzelby, ale także bardziej klasyczne - z punktu widzenia świata fantasy - rozwiązania w kwestii walki dystansowej, czyli łuki i kusze.

Używając tego rodzaju uzbrojenia, należy pamiętać o amunicji, która jest niezbędna do działania broni dystansowej. W przypadku łuków i kuszy są to strzały i bełty, a karabiny i strzelby wymagają stosowania, kolejno, komórek energetycznych i naboi.

Broń palna wymaga przeładowania (klawisz: R na PC lub przycisk: trójkąt na PS4 lub przycisk: Y na XBO). Przy niektórych jej rodzajach można zmienić tryb jej działania (klawisz: F na PC lub przycisk R1 na PS lub RB na XBO). Dzięki temu uzyskujemy nowe możliwości, które możemy wykorzystać podczas walki - na przykład wywołujące efekt krwawienia albo radioaktywny.

Mimo że każda broń posiada swoje własne statystyki, które mają wpływ na zadawane obrażenia, warto pamiętać, że umiejętność: Broń dystansowa ma duże znaczenie w ilości punktów życia, które odbiera się przeciwnikowi podczas wyprowadzanego ataku.

Za pomocą broni dystansowej możemy zaskoczyć przeciwników, rozpoczynając atak, kiedy ci nie będą się tego spodziewać. Strzelając do nich z oddali, zmniejszymy ich pasek zdrowia, co ułatwi walkę wręcz, gdy do niej dojdzie. Broń dystansową można również wykorzystać na silniejszych wrogów. Znajdując bezpieczne miejsce na wzniesieniu, do którego nie dotrą oponenci, można ich ostrzelać, uważając przy tym na ich ataki dystansowej - jeśli takie posiadają.

Łuk - najlepszy przyjaciel Berserka, ale i Banici, i Klerycy mogą z niego korzystać.

Broń ciężka: miotacze ognia, wyrzutnie rakiet, wyrzutnie granatów, kaboom

Broń ciężka może siać niesamowite zniszczenie na polu walki. Korzystając z niej w rozważny sposób, możemy zadawać bardzo duże obrażenia przeciwnikom. Należy przy tym pamiętać, iż tego typu uzbrojenie działa obszarowo. To znaczy, że dobrze wymierzony strzał może zadać obrażenia więcej niż jednemu wrogowi. Właśnie dlatego należy korzystać ostrożnie z broni ciężkiej. W przeciwnym wypadku, źle wystrzelony pocisk odebrać nam sporo punktów życia.

Podobnie jak w przypadku broni dystansowej, broń ciężką należy przeładowywać oraz można korzystać z różnych jej trybów. Wyrzutnie rakiet czy granatów posiadają różne typy amunicja (zmienić je można za pomocą trybu broni). Z racji ciężkości tego typu uzbrojenia, Jax nie może biec ani używać plecaka odrzutowego, co niewątpliwie ma przełożenie podczas potyczek, gdyż zawęża nam się pole manewru, jeśli wrogowie podejdą bliżej. Siła ognia broni ciężkiej ma swoją cenę.

Miotacze ognia czy wyrzutnie rakiet potrafią przewrócić, a nawet odrzucić przeciwników. Można to wykorzystać podczas walki, cofając się z bronią ciężką w rękach, i strzelając do wroga. Ten co chwilę będzie upadał - uniemożliwimy mu w ten sposób, zbliżyć się do Jaxa, a jednocześnie będziemy go ranić.

Oprócz statystyk samej broni, wpływ na zadawane obrażenia ma umiejętność: Broń ciężka.

Za pomocą wyrzutni rakiet można zgotować masakrę przeciwnikom.


Granaty

Granaty to osobna kategoria broni. Nie wymagają przeładowania jak inne bronie dystansowe czy ciężkie. Ilość rzutów granatami uzależniona jest od ich ilości. Podobnie jak wyżej wymienione uzbrojenie, działają obszarowo i w różnych trybach (opóźniony zapłon, wybuch po uderzeniu i wybuch po zbliżeniu się przeciwnika).

Świetnie sprawdzają się rzucone w grupę przeciwników, którzy stoją blisko siebie. Warto ich używać podczas walki z silnymi przeciwnikami, na przykład z kolosami bojowymi. Rozwijając umiejętność Granaty, zwiększymy ich siłę rażenia.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze