Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Farming Simulator 22 - początek: jak zacząć krok po kroku

Zaczynasz grę? Zobacz instrukcję, co trzeba zrobić po kolei na początku rozgrywki.

Farming Simulator 22 jest grą skomplikowaną, szczególnie, jeśli jest to twój pierwszy kontakt z tą serią. Na niniejszej stronie przygotowaliśmy garść porad, które pomogą ci się odnaleźć w pierwszych godzinach zabawy i pozwolą na sprawny start twojego gospodarstwa.


Na tej stronie:


Rozegraj samouczek

Nie rezygnuj z samouczka, który możesz uruchomić na początku rozgrywki na mapie Elmcreek (1). Podczas kilkunastominutowego szkolenia poznasz podstawowe mechaniki rozgrywki - nauczysz się przygotowywać pole pod uprawy czy kupować maszyny i nasiona.


Spowolnij czas gry

W prawym rogu ekranu zobaczysz czas gry (2). Domyślnie każda sekunda w grze to sekunda w czasie rzeczywistym. Możesz jednak zmieniać tempo upływu czasu, co opisujemy na stronie czas: przyspieszanie i spowalnianie. Na początku zabawy zmniejsz mnożnik do minimum, czyli 0,5x - da ci to więcej czasu na wykonanie zadań.


Sprawdź poszczególne zakładki w menu gry

Menu gry otworzysz za pomocą klawisza Esc (przyciski Menu i Options dla konsol Xbox i PlayStation). Z tego miejsca masz dostęp do różnych zakładek, takich jak:

  • Mapa (3) - z tej zakładki możesz przeglądać mapę gry, co ułatwi ci nawigację;
  • Aktywni pracownicy (4) - tutaj znajdziesz informacje o najętych pracownikach i zadaniach, które zostały im przydzielone. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie pracownicy: jak nająć pomocnika;
  • Kalendarz rolniczy (5) - to karta, którą musisz przeglądać przed każdym wysiewem i późniejszym zbiorem plonów;
  • Pogoda (6) - w tej zakładce znajdziesz informacje o aktualnej i nadchodzącej pogodzie;
  • Ceny / 1000 L (7) - ta zakłada zawiera informacje o aktualnych cenach rynkowych za poszczególne zboża. Temat ten szczegółowo opisujemy na stronie handel: jak sprawdzić ceny, wahania sezonowe;
  • Podgląd pojazdów (8) - w tej karcie z kolei znajdziesz informacje o aktualnie posiadanych pojazdach. Dowiesz się stąd czy któraś maszyna wymaga naprawy bądź tankowania;
  • Finanse (9) - w tej zakładce znajdziesz wszystkie informacje o dochodach i wydatkach twojego gospodarstwa. Początkowo nie będzie tam zbyt wiele danych, potem jednak karta ta pozwoli ci optymalizować finanse farmy;
  • Kontrakty (10) - za sprawą tej zakładki możesz przyjmować dodatkowe misje od innych rolników, które pozwolą ci zdobyć trochę dodatkowej gotówki.

Wracaj do tych zakładek regularnie, by kontrolować to, co dzieje się na twojej farmie.


Sprawdź kalendarz rolniczy

We wspomnianym wcześniej kalendarzu rolniczym znajdziesz informacje o terminach wysiewu - oznaczonych zielonym (11) kolorem - jak i terminach zbiorów - kolor pomarańczowy (12). Za sprawą tych danych dowiesz się, kiedy wysiewać rośliny by mogły w pełni wyrosnąć.


Obsiej wszystkie swoje pola

Jeśli wystartujesz na mapie Elmcreek (co też zalecamy!), będziesz miał do obsiania kilka pól. Jest to skomplikowany proces, który niestety nie wybacza błędów. Dlatego też przygotowaliśmy specjalne stronę uprawa: jak zacząć, porady na start, gdzie krok po kroku wyjaśniamy poszczególne etapy wysiewu.

Ze wspomnianej strony dowiesz się, kiedy i jak kultywować lub orać pole, w jaki sposób nawozić i wapnować działki i kiedy jest to konieczne czy w końcu poznasz sam proces wysiewu/sadzenia roślin.


Kontrakty - poszukaj dodatkowej pracy

Gdy przygotujesz już pola i je obsiejesz, będziesz miał trochę wolnego czasu przed kolejnymi zbiorami. Warto wtedy podjąć się dodatkowych misji dla rolników, czyli wspomnianych przez nas wcześniej kontraktów. Są to po prostu zlecenia rolnicze - w ich ramach będziesz zbierał plony czy kultywował działki.

Jest to okazja do zarobienia dodatkowej gotówki, a także wypróbowania nowych narzędzi, zanim sam je kupisz. Podejmuj się kontraktów w każdej wolnej chwili - nawet jeśli finalnie ich nie wykonasz, nie poniesiesz z tego tytułu żadnej kary.


Nie kupuj niepotrzebnych maszyn

Sklep w grze oferuje setki różnorakich maszyn i narzędzi do najróżniejszych zadań. Choć zakupy mogą cię kusić, wstrzymaj się z nabywaniem nowych pojazdów - przynajmniej przez kilka pierwszych godzin gry.

Na początku dysponujesz dość ograniczoną ilością gotówki. Staraj się kupować maszyny w ostateczności - a jeśli potrzebujesz ich do prostego zadania, rozważ wypożyczenie, które kosztuje ułamek ceny zakupu.

Ewentualny nadmiar gotówki przeznacz na zakup dodatkowych działek. Dzięki temu zwiększysz swoje przychody - a co za tym idzie będzie cię stać na zakup jeszcze lepszych maszyn w przyszłości.


Zrelaksuj się i powoli naucz gry

Farming Simulator 22 to gra, w której akcja toczy się powoli. Nie próbuj zmieniać tego na siłę i po prostu dostosuj się do rozgrywki. Ucz się nowych mechanik i systematycznie, małymi krokami, rozwijaj swoje gospodarstwo.

Następnie: Farming Simulator 22 - pieniądze: sposoby na gotówkę

Spis treści: Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze