Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dead Space Remake - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, misje poboczne, sekrety i znajdźki.

Witajcie! Przed wami poradnik do Dead Space Remake, a więc przygotowanego od nowa tytułu opowiadającego historię Isaaca Clarke'a, z którą gracze mogli zapoznać się po raz pierwszy kilkanaście lat temu. Akcja gry rozgrywa się na statku kosmicznym USG Ishimura.

W naszej publikacji znajdziecie kompletny opis przejścia gry, wyjaśnimy, jak działają wszystkie mechaniki, a także odnajdziecie wszystkie dzienniki, bronie i schematy.

Życzymy przyjemnej lektury i pełnej wrażeń przygody w Dead Space Remake!


Spis treści poradnika - skocz do sekcji:


Porady i mechanika

W tej sekcji poznasz wszystkie najważniejsze mechaniki, a także najważniejsze informacje dotyczące rozgrywki.


Zadania główne - opis przejścia

W tym dziale przygotowaliśmy cały opis przejścia gry - czyli wszystkie misje związane z głównym wątkiem fabularnym. Solucja została przygotowana w oparciu o rozdziały i poszczególne cele każdego z nich.


Zadania poboczne

W grze możesz wykonać kilka misji dodatkowych, dzięki którym zdobędziesz cenne zasoby, ale przede wszystkim poszerzysz wiedzę o ważnych postaciach i lepiej zrozumiesz to, co wydarzyło się na Ishimurze.


Znajdźki i sekrety

Podczas rozgrywki natkniesz się na wiele dzienników, które dostarczają nowych wiadomości o świecie gry, więc warto je zebrać.


Interfejs i najlepsze porady

Na samym początku przygody warto zapoznać się z podstawami gry takimi jak interfejs oraz elementy widoczne na ekranie. Przygotowaliśmy też kilka przydatnych wskazówek na start.

Interfejs i oznaczenia na ekranie

Dead Space korzysta z tak zwanego interfejsu diegetycznego. Oznacza to, że wszelkie informacje wyświetlane na ekranie - w tym pasek zdrowia czy menu ekwipunku - stanowią część świata gry. Nie zmienia to jednak faktu, że najpotrzebniejsze dane mamy cały czas przed oczami.

  1. Wskaźnik zdrowia - pionowa linia na plecach informuje o stanie zdrowia Isaaca.
  2. Wskaźnik naładowania stazy - informuje o liczbie dostępnych ładunków stazy.
  3. Licznik amunicji - pokazuje, ile nabojów zostało w magazynku. Wskaźnik widoczny jest wyłącznie podczas celowania.
  4. Informacja o podnoszonym przedmiocie - gdy postać zbliży się do przedmiotu, jego nazwa oraz podgląd wyświetlą się na ekranie.
  5. Okienko połączenia lub odtwarzania - pojawia się, gdy ktoś dzwoni do Isaaca lub podczas odsłuchiwania dzienników audio.

Najlepsze porady i wskazówki

- Nie strzelaj przeciwnikom w głowy. Najlepszą taktyką jest rozczłonkowanie i unieruchomienie, dlatego zawsze staraj się celować w kończyny wrogów. Nekromorfy są bardzo szybkie, dlatego warto zacząć od spowolnienia ich przez odstrzelenie nóg (o ile mają nogi).

- Piła plazmowa to jedna z najlepszych broni w grze. Zdobywasz ją jeszcze przed pierwszą walką z nekromorfem, amunicji jest mnóstwo i jest ona tania, a regularne ulepszanie przy stołach warsztatowych pozwoli osiągnąć zadowalającą siłę ognia nawet w końcowych etapach gry. Zawsze warto mieć tę broń przy sobie.

- Pamiętaj, aby ulepszać swój RIG, czyli pancerz. Podczas gry natrafisz na kilka ulepszeń - niektóre dostępne będą w sklepach, inne znajdziesz w formie schematów, które dopiero trzeba wgrać do oprogramowania sklepu. Ulepszanie pancerza zapewnia większą ochronę przed obrażeniami oraz poszerza liczbę slotów w ekwipunku.

- Wykorzystuj stoły warsztatowe do uzupełnienia zdrowia i zapasów. Gdy ulepszasz pojemność magazynka broni, otrzymujesz pełny magazynek, więc staraj się montować rdzenie ulepszeń, gdy skończy się amunicja. To samo dotyczy poziomu zdrowia - ulepszenie PZ pancerza na stole warsztatowym całkowicie i za darmo wyleczy Isaaca.

- Nie musisz zabijać wszystkich wrogów. Gra bardzo rzadko blokuje progres przez nałożenie kwarantanny na dane pomieszczenie. Zazwyczaj możesz spowolnić przeciwnika, odcinając mu kończyny, a następnie ominąć go i uciec, by oszczędzić amunicję. Wrogowie mają też problem z przechodzeniem przez drzwi.

- Przedmioty, które wypadają z zabitych wrogów, generowane są losowo, ale dostosowują się do posiadanego ekwipunku. Przeważnie znajdziesz więc amunicję do aktualnie noszonej broni lub przedmioty lecznicze, jeśli kondycja Isaaca nie jest najlepsza i nie masz przy sobie apteczek.

- Gra potrafi być bardzo trudna, dlatego nawet na normalnym poziomie trudności pamiętaj o częstym wykonywaniu ręcznych zapisów w przeznaczonych do tego stacjach montowanych na ścianach. Poziom trudności można w każdej chwili zmienić w opcjach rozgrywki i nie ma to wpływu na fabułę.

- Zawsze zbieraj płytki półprzewodników, gdy tylko nadarzy się taka okazja. Przedmioty te można sprzedać za bardzo dobrą cenę. Nie mają innego zastosowania.

- Dead Space posiada bogate i rozbudowane uniwersum, które warte jest poznania. Oprócz dzienników audio i tekstowych, jakie znajdziesz w grze, możesz też obejrzeć dwa filmy animowane „Dead Space: Downfall” (prequel do wydarzeń pierwszej części gry) oraz „Dead Space: Aftermath” (pomost fabularny między pierwszą a drugą częścią gry).

- Jeżeli zechcesz poznać dalszą część historii Isaaca po ukończeniu gry, to sequele można kupić na PC oraz konsolach PS3, Xbox360, Xbox One i Xbox Series X/S. Można je także pobrać w ramach subskrypcji EA Play oraz Xbox Game Pass Ultimate. Dead Space 2 i Dead Space 3 nadal trzymają się bardzo dobrze pod wzgledem grafiki i mechaniki, a na Xbox Series X/S wspierają funkcję FPS Boost, czyli działają w 60 klatkach na sekundę.

Read this next