Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dead Space - system ALIVE: co to jest

Czym jest, co zmienia i jak działa system ALIVE.

Twórcy Dead Space Remake jeszcze przed premierą chwalili się innowacyjnym systemem o nazwie ALIVE, który miał wznieść immersję w trakcie gry na wyższy poziom. Na tej stronie dowiesz się, czym jest, co zmienia i jak działa system ALIVE.

ALIVE to skrót od „Adrenaline, Limbic System Response, Intelligent Dialogue, Vitals, and Exertions”, czyli „adrenalina, odpowiedź układu limbicznego, inteligentne dialogi, funkcje życiowe i zmęczenie”. System działa w tle, monitorując kondycję Isaaca i dyktuje, jak bohater brzmi i zachowuje się podczas rozgrywki, zmieniając odgłosy, które wydaje czy tempo oddychania.

Poziom adrenaliny Isaaca może wzrosnąć w obliczu stresującej sytuacji, co następnie ma odzwierciedlenie w dźwiękach, jakie wydaje. Możemy na przykład usłyszeć przyspieszone bicie serca, gdy potwór niespodziewanie zaatakuje, czy przyspieszony oddech przy wzmożonym wysiłku. Także w sekcjach, gdy kończy nam się powietrze w próżni i w ostatniej chwili uzupełnimy zbiornik, Isaac realistycznie i przez dłuższy czas uspokaja oddech.

System ALIVE ma też duży wpływ na dialogi, ponieważ bierze wszystkie wymienione czynniki pod uwagę i sprawia, że Isaac podczas rozmów wypowiada swoje kwestie na różne sposoby. Przygotowano w tym celu po trzy wersje każdej wypowiedzi: normalną, po wysiłku oraz po urazie. Sprawia to, że głowy bohater zachowuje się bardziej naturalnie i przekonująco.

Na przykład, jeśli nasza postać jest w dobrej kondycji i od dłuższego czasu nie nadawała się w walkę, to wypowiadane dialogi będą spokojniejsze. Te same linie dialogowe będą jednak wypowiedziane bardziej pospiesznie, z większą irytacją lub z trudem, jeżeli Isaac ma mniej zdrowia lub jest po intensywnym wysiłku.

Twórcy poświęcili sporo czasu na dopracowanie systemu. Podczas badań wzięli pod uwagę statystyki i BMI (wskaźnik masy ciała) przeciętnego mężczyzny w wieku Isaaca, aby określić jego szacunkowe tętno spoczynkowe.

Następne: Dead Space - czy można wrócić do poprzednich miejsc i lokacji

Spis treści: Dead Space Remake - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Dead Space - kolejka, szybka podróż

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Oczekiwanie na obraz okładki

Dead Space (remake)

PS5, Xbox Series X/S, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.
Komentarze