Skip to main content

Dead Space - mapa i lokalizator: jak korzystać

Jak odnaleźć drogę na Ishimurze.

Większa część Dead Space to przemierzanie labiryntu korytarzy na pokładzie ogromnego planetołamacza USG Ishimura. Praktycznie wszystkie pomieszczenia są opisane za pomocą holograficznych tablic informacyjnych, jednak ciężko spamiętać je wszystkie i nietrudno zgubić drogę. Na tej stronie dowiesz się, jak odnaleźć swoje położenie i cel misji.


Na tej stronie:


Mapa

Pierwszym narzędziem pomocnym w ustaleniu swojego położenia oraz celu misji jest mapa, którą w dowolnym momencie można przywołać z poziomu menu ekwipunku. Wystarczy otworzyć ekwipunek i przełączyć się na zakładkę Mapa.

  • Przegląd (1) - w tym okienku widzimy nasze ogólne położenie na planie statku oraz piętro, na którym się znajdujemy.
  • Misje (2) - w tym okienku widzimy nasz aktualny cel zadania.
  • Główne okno mapy (3) - największe okno zarezerwowano na właściwą mapę. Zielona strzałka pokazuje pozycję i kierunek, w którym zwrócony jest Isaac. Niebieska linia symbolizuje najkrótszą trasę do celu, a dodatkowe ikony informują nas o położeniu zamkniętych drzwi czy przydatnych obiektów jak stacje zapisu czy dyspensery stazy.
  • Skróty klawiszowe (4) - na dole i w dolnym lewym rogu okna widzimy skróty klawiszowe, które pomogą sprawniej poruszać się po mapie bez konieczności zapamiętywania konkretnych funkcji.

Lokalizator

Istnieje jednak szybszy i bardziej praktyczny sposób na znalezienie drogi. Jest nim Lokalizator, którego możemy użyć podczas rozgrywki przez wciśnięcie przycisku R3/RS na kontrolerze lub klawisza B na klawiaturze.

  • Aktualny cel misji (5) - po użyciu lokalizatora nad prawą ręka Isaaca wyświetli się na chwilę okienko informujące o aktualnym celu misji.
  • Linia nawigacyjna (6) - to główna funkcja lokalizatora. Błękitna linia wskazuje optymalną drogę do celu i jest doskonale widoczna nawet w największych ciemnościach. Wciśnięcie jednego przycisku wystarczy, aby nakierować Isaaca we właściwą stronę.

UWAGA: Lokalizator nie działa w przypadkach, gdy podczas rozwiązywania zagadek musimy znaleźć i użyć jakichś obiektów w obrębie jednego pomieszczenia.

Następnie: Dead Space - poziom trudności: jaki wybrać

Spis treści: Dead Space - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Dead Space - paski na plecach: co oznaczają wskaźniki na kombinezonie

Read this next