Skip to main content

The Callisto Protocol - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, misje, rozgrywka oraz najlepsze porady.

Witajcie! Przed wami poradnik do The Callisto Protocol, czyli prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego horroru 2022 roku. Znajdziecie tu wszystkie najważniejsze informacje na temat gry - od rozgrywki po opis przejścia wszystkich rozdziałów.

Wcielamy się w postać Jacoba Lee, który trafia do więzienia Black Iron ulokowanego na Kallisto - „martwym księżycu” Jowisza. W trakcie rozgrywki przyjdzie nam zmierzyć się z koszmarami opanowującymi placówkę, a także stanąć do nierównej walki o przetrwanie przeciw zmutowanym genofagom.

Życzymy miłej lektury i dobrej zabawy w The Callisto Protocol!


Spis treści poradnika - skocz do sekcji::


Rozgrywka i mechanika

W tej sekcji opisujemy i wyjaśniamy najważniejsze systemy gry. Znajdziecie tu też przydatne wskazówki - zarówno dotyczące walki, jak i eksploracji


Opis przejścia

W tym rozdziale znajduje się kompletna solucja, czyli opis przejścia wszystkich zadań i misji z kampanii fabularnej. Znajdziesz tu również ilustracje, które pomogą przejść najtrudniejsze fragmenty.


Znajdźki i sekrety

W tej sekcji znajdziesz informacje na temat znajdziek, na które można natrafić podczas rozgrywki. W The Callisto Protocol mają one formę dzienników zwanych Danymi Biograficznymi.

Wkrótce aktualizacja.


Pytania i odpowiedzi

Przygotowaliśmy dla was sporo informacji o grze, a także odpowiedzi na pytania, które mogą pojawić się podczas rozgrywki.


Interfejs i najlepsze porady

Na początek zabawy warto poznać podstawowe elementy gry, takie jak interfejs, a także wskazówki dotyczące rozgrywki na start.

Interfejs i oznaczenia na ekranie

Interfejs w The Callisto Protocol jest wyjątkowo minimalistyczny, a większość informacji wyświetlanych na ekranie jest osadzona w świecie gry. Dla przykładu - zamiast paska zdrowia w rogu ekranu mamy holograficzny wskaźnik kondycji Jacoba wyświetlany na jego karku.

  1. Wskaźnik zdrowia i naładowania baterii GRP - zielony to zdrowie, niebieski to bateria.
  2. Ikona interakcji - wyświetla przycisk lub klawisz, którego należy użyć.
  3. Informacja o podniesionym przedmiocie lub zebranych danych - podsumowanie najważniejszych informacji o tym, co podnieśliśmy.

Najlepsze porady i wskazówki

- The Callisto Protocol to gra tylko dla dorosłych. Jest bardzo krwawa i pełna przemocy, która bywa odrażająca. Sceny śmierci wyglądają wyjątkowo dosadnie przez zastosowaną technologię, która pozwala ukazywać odrywanie mięsa od kości czy pękające włókna mięśni, a projekty potworów i otoczenia zaprojektowane są, by budzić obrzydzenie.

- Gra, choć pod paroma względami może przypominać serię Dead Space i jest częściowo stworzona przez te same osoby, kładzie nacisk na zupełnie inne aspekty rozgrywki i różni się dość mocno od konkurencyjnych produkcji na rynku. Przede wszystkim nie jest to strzelanka - najważniejsza jest walka wręcz. Broń palna stanowi raczej dodatek.

- Wrogowie są szybcy i bardzo agresywni, potrafią też zadawać spore obrażenia. Zawsze staraj się walczyć tylko z jednym przeciwnikiem i rozdzielać większe grupy przy pomocy rękawicy GRP. Dwóch wrogów to problem, trzech to spore wyzwanie, a czterech - niemal pewna śmierć.

- Rękawica GRP pozwala chwytać i miotać wrogami. Możesz dzięki temu zabijać przeciwników przez wbicie ich na kolce, wrzucenie w pracującą maszynerię czy zrzucenie z wysokości. To świetne narzędzie, które pozwala zyskać przewagę w sytuacji pozornie bez wyjścia.

- Leczenie jest powolne. Użycie strzykawki leczniczej trwa bardzo długo, więc postaraj się nie robić tego podczas walki, a jedynie pomiędzy starciami. Żel medyczny działa natychmiastowo, ale nie można go przechowywać i uzupełnia tylko niewielką ilość zdrowia.

- Skrupulatnie przeszukuj otoczenie. Amunicji i przedmiotów leczniczych na początku gry jest niewiele. W późniejszych etapach można kupować je w sklepach zwanych Kuźniami, jednak pieniądze znacznie lepiej przeznaczyć na ulepszenia broni.

- The Callisto Protocol jest stosunkowo liniową przygodą, jednak w wielu miejscach dostępne są alternatywne ścieżki, które prowadzą do ukrytych przedmiotów. Często są to spore zapasy amunicji i leków, jednak zdarzają się też unikalne dzienniki, a nawet schematy nowych broni.

- W grze nie ma mapy. Trzeba starać się zapamiętać rozkład pomieszczeń i sposób nawigowania pomiędzy nimi, na szczęście nie jest to trudne przez stosunkowo nieskomplikowaną konstrukcję poziomów oraz wiele charakterystycznych punktów orientacyjnych. Nie brakuje też skrótów do odblokowania.

- Grafika w grze jest mroczna nie tylko pod względem projektu, ale też poziomu jasności. Najlepsze wrażenia zapewnia gra przy zgaszonym świetle i w słuchawkach, choć przy tak gęstej atmosferze w wielu momentach może skutkować to przyspieszoną akcją serca.

- Baw się dobrze. Mimo krwawej stylistyki i wymagającego poziomu trudności >The Callisto Protocol jest przede wszystkim grą akcji, która daje mnóstwo satysfakcji i potrafi sprawić wielką frajdę.

Zobacz także