Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Mandalorian - przewodnik po serialu

Poznaj lepiej świat Mandalorianina.

Witajcie! Przed Wami przewodnik po serialu „The Mandalorian”. To produkcja osadzona w świecie Gwiezdnych Wojen, opowiadająca o Łowcy Nagród, którego los związał z obdarzonym Mocą dzieckiem. Serial oglądać można w serwisie Disney+.

Akcja serialu toczy się kilka lat po wydarzeniach z tzw. Starej Trylogii. Choć Imperium zostało pokonane, a w galaktyce panuje Nowa Republika, to niedobitki poprzedniej władzy wciąż grasują na Zewnętrznych Rubieżach. To właśnie członkowie dawnego Imperium zlecają Dinowi misję, która na zawsze odmieni jego życie. Celem, który musi dostarczyć, okazuje się obdarzone Mocą niemowlę.

Ten przewodnik powstał dla wszystkich fanów serialu. Pozwala on pogłębić wiedzę o świecie przedstawionym, odpowiada na kwestie, które mogą wydawać się niejasne, a także pozwala przypomnieć sobie, co wydarzyło się w zakończonych już sezonach.


Na tej stronie:


Podsumowania sezonów, bohaterowie, świat serialu

Podsumowania i zapowiedzi sezonów Postaci Świat

The Mandalorian a inne produkcje Star Wars

Serial „The Mandalorian” jest częścią większego, stale rozbudowywanego świata. Znajomość pozostałych pozycji z uniwersum Gwiezdnych Wojen nie jest wymagana, lecz kilka z nich warto znać, aby zrozumieć wszystkie wątki i wiedzieć, kim są występujące gościnnie postaci.

Akcja „Mandalorianina” ma miejsce 9 lat po wydarzeniach ukazanych w „Części VI: Powrocie Jedi”. W serialu znajdziemy sporo nawiązań do wydarzeń z filmowej sagi, szczególnie do pokonania Imperium oraz czystki Jedi z „Epizodu III: Zemsty Sithów”. Gościnny występ zaliczają też postaci znane z filmów, w tym Boba Fett.

Wspomniany Łowca Nagród otrzymał również własny serial. „Księga Boby Fetta” osadzona jest pomiędzy drugim i trzecim sezonem „Mandalorianina”. Warto zapoznać się z tą produkcją, ponieważ część odcinków jest ściśle powiązana z historią Dina Djarina. Oba seriale, a także mająca premierę w sierpniu 2023 roku „Ahsoka” stanowią spójne mini-uniwersum, nazywane przez fanów „Mandoverse”. Wątki wszystkich wymienionych produkcji mają spiąć się w niezatytułowanym jeszcze filmie, stanowiącym zwieńczenie tego segmentu świata Gwiezdnych Wojen.

Jednym z głównych twórców „Mandalorianina” jest Dave Filoni, odpowiedzialny za animacje ze świata Gwiezdnych Wojen, w tym „Wojny Klonów” i „Rebeliantów”. Ahsoka Tano i Bo-Katan Kryze zadebiutowały właśnie w wymienionych serialach. Znajomość animacji nie jest wymagana do zrozumienia fabuły „Mandalorianina”, lecz osobom, które chciałyby dowiedzieć się więcej o Ahsoce i Bo-Katan, polecamy zapoznanie się z tymi produkcjami.


Ciekawostki

 • Pod hełmem Mandalorianina nie zawsze kryje się Pedro Pascal. Aktor ma dwóch dublerów. Najczęściej zastępuje go Brendan Wayne, wnuk legendarnego aktora westernowego - Johna Wayne'a. W scenach akcji widzimy najczęściej mistrza capoeiry Lateefa Crowdera.
 • Za niektórymi odcinkami stoją znani reżyserowie – Robert Rodriguez („Desperado”, „Sin City”, „Maczeta”) i Taika Waititi („Jojo Rabbit”, „Thor: Ragnarok”).
 • Kilka odcinków wyreżyserowała Bryce Dallas Howard - aktorka znana z takich filmów, jak „Jurassic World” czy „Spider-Man 3”. Prywatnie jest córką Rona Howarda - reżysera od lat współpracującego z George'em Lucasem, a także odpowiedzialnego za film „Han Solo”.
 • Taika Waititi użyczył głosu droidowi IG-11.
 • Broń głównego bohatera, laser pulsacyjno-fazowy oparty jest na broni Boby Fetta z nieco zapomnianego fimu „Star Wars: Holiday Special”.
 • W rolę Klienta w 1. sezonie wciela się Werner Herzog, reżyser takich filmów, jak „Nosferatu wampir” czy „Agguire, gniew boży”
 • Kellerana Bequa zagrał Ahmed Best, aktor grający Jar-Jar Binksa. Aktor prowadzi również teleturniej dla dzieci „Jedi Temple Challenge”, gdzie również wciela się w postać Beqa.
 • W jednej ze scen możemy zobaczyć reżyserów serialu - Dave Filoni, Rick Famuyiwa i Debora Chow wcieli się w role pilotów Nowej Republiki.
 • W serialu pojawił się Luke Skywalker. Twarz Marka Hamilla nałożono na dublera, Maxa Lloyda-Jonesa. Obaj aktorzy pojawili się na planie i odegrali tą samą scenę.
 • W rolach przedstawicieli obcych ras pojawiło się wielu znanych aktorów, których ciężko rozpoznąć pod charakteryzacją: Natalia Tena jako Xi'An, John Leguizamo jako Gor Koresh, Nick Nolte jako Kuiil oraz Clancy Brown jako Burg.
 • Paz Vizsla przemawia głosem Joha Favreau, showrunnera serialu.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Star Wars

Video Game

Oczekiwanie na obraz okładki

The Mandalorian

TV show

Powiązane tematy
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze