Skip to main content

The Mandalorian, sezon 3 - zakończenie: co się wydarzyło

Podsumowanie najnowszych przygód Mando i Grogu.

Trzeci sezon osadzonego w uniwersum Gwiezdnych Wojen serialu pozwala lepiej poznać kulturę i obyczaje Mandalorian. Din Djarin po raz pierwszy przybywa na rodzimą planetę, która skrywa kilka mrocznych sekretów. W tym miejscu podsumowujemy wydarzenia ukazane w najnowszym sezonie „Mandalorianina”.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.


Na tej stronie - skocz do sekcji:


Jak Mando uzyskał odkupienie win

Kiedy Din Djarin żegnał się z Grogu pod koniec 2. sezonu, zdjął hełm, po raz pierwszy ukazując małemu towarzyszowi swoje oblicze. W ten sposób złamał zasady swego ludu i został uznany za apostatę. Co prawda mandaloriańska religia przewiduje możliwość odkupienia, ale nie jest to łatwe zadanie.

Rytuałem pozwalającym odkupić swoje winy jest zanurzenie w Żywych Wodach, znajdujących się w kopalniach Mandalore, rodzimej planety Mandalorian. Wyprawa na nią zdaje się być ryzykowna, ponieważ jej powierzchnia została doszczętnie zniszczona podczas wojny z Imperium. Według pogłosek planeta jest skażona i nie nadaje się do życia. Dinowi jednak udało się kupić pochodzący z Mandalore kryształ. Fakt ten dowodzi, że ktoś był w stanie dotrzeć na miejsce i wrócić w jednym kawałku.

Odsłaniając twarz, Mando złamał obyczaj i musi odkupić swoje winy

Aby wyruszyć na Mandalore, Din potrzebuje robota, który badałby potencjalne skażenie. W tym celu odwiedza planetę Nevarro, która stała się dużo przyjemniejszym miejscem po objęciu władzy przez Greefa Cargę. Zarządca chce, żeby miejsce to było wolne od zewnętrznych wpływów, dlatego nie może liczyć na pomoc Nowej Republiki w walce z najeżdżającymi planetę piratami.

Mando chce naprawić droida IG-11, który został zniszczony w 1. sezonie. Okazuje się to niemożliwe ze względu na uszkodzony moduł pamięci. Din musi więc zadowolić się stareńkim R5-D4. Po odlocie z Nevarro wdaje się w walkę z piratami. Uchodzi z niej cało, lecz tym samym narobił sobie nowych wrogów.

Din i Grogu lądują na Mandalore. Choć powierzchnia planety jest skrystalizowana, to panujące warunki umożliwiają swobodne oddychanie. Drodid nie wyrywa też skażenia. Schodząc do podziemi. Mando zostaje zaskoczony przez tajemniczą, biomechaniczną istotę, która łapie go w sidła i odbiera jego uzbrojenie, w tym Mroczny Miecz.

The Mandalorian - film, recenzja
Na Nevarro Mando spotkał starych przyjaciół i poznał nowych wrogów

Grogu udaje się po pomoc do przebywającej na pobliskim księżycu Bo-Katan Kryze. Dawna przywódczyni tkwi w marazmie, ponieważ bez Mrocznego Miecza nie jest w stanie zjednać sobie pozostałych Mandalorian. Postanawia jednak wyruszyć Dinowi z pomocą i ratuje go z opresji.

Kiedy Din zanurza się w Żywych Wodach, wpada pod powierzchnię i traci przytomność. Bo-Katan nurkuje za nim, a w głębinach dostrzega potężnego mitozaura - zwierzę niezwykle istotne w mandaloriańskiej mitologii, dotychczas uważane za wymarłe.


W jaki sposób doszło do zjednoczenia Mandalorian

Bo-Katan wyrusza wraz z Dinem i Grogu na planetę, na której ukrywa się Zbrojmistrzyni z pozostałymi członkami Plemienia. Ku zaskoczeniu wszystkich, przywódczyni ogłasza odkupienie win zarówno Djarina, jak i Kryze, ponieważ od czasu zanurzenia w Żywych Wodach oboje nie zdjęli hełmu. Aby utrzymać przychylność Plemienia, Bo-Katan nie odsłania twarzy w towarzystwie innych osób.

W międzyczasie piraci zajmują Nevarro. Jako że Greef Carga nie może liczyć na wsparcie Nowej Republiki, prosi o pomoc Mandalorian. Ze względu na dawne niesnaski prośba budzi wątpliwości członków Plemienia, lecz ostatecznie zgadzają się stanąć do walki z najeźdzcami. W nagrodę otrzymują własne ziemie na Nevarro i nie muszą już się dłużej mieszkać na pełnej niebezpiecznych bestii planecie.

Mandalorianie zyskują nowy dom, a Nevarro zyskuje ochronę

Bo-Katan opowiada Zbrojmistrzyni o spotkaniu oko w oko z mitozaurem. Przywódczyni Plemienia uznaje to za znak i podejmuje kolejną szokującą decyzję: pozwala Bo-Katan zdjąć hełm. Ogłasza też, że pragnie zażegnać niesnaski między radykalnym Plemieniem a pozostałymi Mandalorianami, którzy nie podążają za starożytnym Obyczajem. W końcu łączy ich jeden cel, którym jest odzyskanie planety Mandalore.

Din wyrusza wraz z Bo-Katan na planetę Plazir-15, gdzie przebywają dawni podkomendni Mandalorianki, pracujący obecnie jako najemnicy pod wodzą Axe’a Wovesa. Przed spotkaniem z oddziałem dwójka Mandalorian pomaga lokalnym władzom rozwiązać problem ze zbuntowanymi droidami.

Flota Axe'a Wovesa może okazać się nieocenioną pomocą przy odzyskiwaniu Mandalore

Woves nie chce podążać za rozkazami Bo-Katan, ponieważ nie dzierży ona Mrocznego Miecza. Mandalorianka wyzywa go na pojedynek, który jednak nie rozwiązuje problemu. Do rozmowy włącza się Din i przypomina sytuację, w której został uwięziony i pozbawiony broni przez tajemniczą istotę na Mandalore. Według jego słów Bo-Katan pokonała stwora, a więc zdobyła Miecz w walce. Dzięki temu odzyskała posłuch wśród ludu.

Najemnicy dysponują liczną flotą, a także potężnym, odebranym Imperium krążownikiem. Pod wodzą Bo-Katan łączą siły z Plemieniem i wspólnie wyruszają odzyskać rodzimą planetę. Przed wyprawą Grogu otrzymuje prezent. Mechanicy z Nevarro przekształcili IG-11 w swoisty pojazd, którym „Baby Yoda” może sterować.


Co planuje odradzające się Imperium

Według Nowej Republiki, niedobitki Imperium to głównie drobni watażkowie, grasujący na Zewnętrznych Rubieżach. Jeden z nich, Moff Gideon, został schwytany i czeka na proces. Byli żołnierze i pozostali funkcjonariusze, w tym Doktor Pershing, zostają poddani procesowi resocjalizacji.

Okazuje się jednak, że Imperium jest silniejsze, niż mogłoby się wydawać. Elia Kane, dawna podkomendna Gideona, udaje, że przeszła resocjalizację, aby wkupić się w łaski Nowej Republiki. Tak naprawdę wciąż służy swojemu dawnemu panu. Manipuluje też chcącym odkupić swoje winy Pershingiem i ostatecznie poddaje go praniu mózgu. Piraci na Nevarro również współpracowali z Gideonem.

Imperium tylko udaje słabość i niezorganizowanie. Potajemnie jednoczy się jako Rada Cieni

Moff nigdy nie dotarł na proces. Został uwolniony z transportu więziennego, a w zniszczonym promie odnaleziono szczątki beskaru - metalu wykorzystywanego głównie przez Mandalorian.

Pojedynczy watażkowie, wbrew obiegowej opinii, nie działają na własną rękę, a potajemnie jednoczą siły jako Rada Cieni. Dowództwo nad Radą ma objąć Admirał Thrawn - antagonista znany chociażby z animowanych „Wojen Klonów”, który pojawi się również w serialu „Ahsoka”.

Moff Gideon powraca, potężniejszy niż kiedykolwiek

Jednym z watażków jest Brendol Hux, ojciec znanego z trylogii zapoczątkowanej przez „Przebudzenie Mocy” admirała Armitage’a Huxa. Pracuje on nad tajemniczym Projektem Nekromanta. Związany jest on z klonowaniem i (najprawdopodobniej) wskrzeszeniem Palpatine’a.

Gideon ma własne plany co do klonowania. Badania Pershinga i krew Grogu były mu potrzebne, aby stworzyć armię własnych, obdarzonych Mocą klonów. Swoją nową bazę umiejscowił na planecie Mandalore, a szturmowców wyposażył w inspirowane mandaloriańską technologią plecaki odrzutowe oraz pancerze z beskaru. Moff zdaje sobie sprawę, że Bo-Katan i Din chcą powrócić na planetę, dlatego czeka na nich z zasadzką.


Jak pokonano Gideona i odzyskano Mandalore

Kiedy Din, Bo-Katan i pozostali Mandalorianie przybywają na planetę, spotykają grupę nomadów. Podczas czystki nie opuścili oni rodzimych ziem i starali się przeżyć w trudnych warunkach. Podróżują prymitywnym okrętem, lecz mają też kilka kryjówek, w których zakładają ogrody z lokalną roślinnością. Te drobne działania dają nadzieję, że Mandalore może jeszcze odżyć.

Nomadzi pamiętają Bo-Katan jako przywódczynię i postanawiają słuchać jej rozkazów. Ta jednak przyznaje się, że podczas wojny z Imperium skapitulowała przed Gideonem, aby uratować planetę przed zagładą. Moff jednak ją oszukał i wydał rozkaz zbombardowania Mandalore. Wyznanie Bo-Katan nie spotkało się jednak z potępieniem, a zrozumieniem.

Armia Gideona zaskakuje Mandalorian. Nie obyło się bez ofiar

Oddział dociera do Wielkiej Kuźni, jednego z najważniejszych miejsc na planecie. Tam atakują ich szturmowcy. Okazuje się, że ogromna baza Gideona znajduje się nieopodal Kuźni. Mandalorianie nie mają szans z licznym, dobrze uzbrojonym wrogiem. Bo-Katan wraz z oddziałem ucieka i wzywa posiłki, a Din zostaje pojmany.

Bohaterowi udaje się jednak uwolnić. Podążą za nim Grogu. Wspólnie docierają do miejsca, w którym rozwijane są klony Gideona. Din wyłącza aparaturę podtrzymującą ich życie, czym rozwściecza antagonistę. Mando musi zmierzyć się z wyposażonym w beskarową zbroję Moffem oraz trzema wojownikami Gwardii Pretoriańskiej.

Z pomocą przybywa Bo-Katan i podejmuje walkę z Gideonem, w trakcie której Mroczny Miecz zostaje zniszczony. Din stara się powstrzymać trzech gwardzistów. Pomaga mu w tym Grogu, wyprowadzając przeciwników z równowagi za pomocą Mocy.

Grogu po raz kolejny udowadnia, że moc jest w nim silna

Krążownik Mandalorian został poważnie uszkodzony przez myśliwce TIE. Jego opadający wrak wycelowano prosto w bazę Imperium. Walczący z Moffem Din i Bo-Katan nie zdążyli się ewakuować. Uratował ich Grogu, tworząc z wykorzystaniem Mocy ochronną kopułę.

Gideon został pochłonięty przez wybuch. Choć nie jest to powiedziane wprost, to główny antagonista najprawdopodobniej zginął. Istnieje jednak możliwość, że beskarowy pancerz cudem go uchronił, a także, że gdzieś w galaktyce istnieją inne jego klony.


Co dalej z Dinem Djarinem i Grogu

Planeta Mandalore została odzyskana, a ogień w Wielkiej Kuźni zapłonął na nowo. Najprawdopodobniej Bo-Katan i Zbrojmistrzyni będą dążyć do przywrócenia planecie dawnej chwały, zapominając o podziałach i akceptując różnice kulturowe.

Din chciałby, aby Grogu mógł złożyć przysięgę i stać się pełnoprawnym Mandalorianinem. Zbrojmistrzyni odmawia, ponieważ malec nie jest w stanie powtórzyć słów przysięgi. Nie ma także rodziców, którzy mogliby wyrazić zgodę. Wówczas Mando postanawia go adoptować i oficjalnie uczynić swoim synem. Od tej pory „Baby Yoda” znany jest jako Din Grogu.

Mandarlorian -recenzja.jpg
Din Djarin został oficjalnie ojcem Grogu

Zgodnie ze zwyczajem, Grogu zostaje mandaloriańskim adeptem i musi wyruszyć na wyprawę ze swoim mistrzem, Dinem. Ze względu na troskę o przybranego syna, Mando chce podejmować się mniej ryzykownych zleceń. Dogaduje się z kapitanem Carsonem Tevą i zaczyna nieoficjalną współpracę z Nową Republiką.

Grogu znajduje w bazie Tevy głowę IG-11 z działającym modułem pamięci. Dzięki temu udaje się w pełni naprawić droida. Mando postanowił, że IG-11 powinien trafić na Nevarro i objąć tam rolę szeryfa. W ramach wdzięczności Greef Carga podarował Dinowi dom za miastem, gdzie może spokojnie osiąść ze swoim przybranym synem.

Spis treści: The Mandalorian - przewodnik po serialu

Read this next