Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Mandalorian - przeszłość Grogu: kim jest Kelleran Beq

Jak Baby Yoda przetrwał czystkę Jedi.

Sięgająca pięćdziesięciu lat wstecz historia Grogu to jedna z najdłużej skrywanych tajemnic serialu „The Mandalorian”. O tym, skąd pochodzi Baby Yoda, dowiedzieliśmy się w drugim sezonie, a pierwsza retrospekcja została pokazana dopiero w trzecim. W tym miejscu zbieramy wszystkie dotychczas ukazane informacje o przeszłości Grogu i wyjaśniamy, kim jest jego wybawca.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.


Grogu to obdarzone mocą dziecko, które odbywało szkolenie w Akademii Jedi na planecie Coruscant. Kiedy Imperator wydał rozkaz 66, obejmujący wyeliminowanie wszystkich Jedi, ocalenie malca stało się priorytetem dla starszych rycerzy.

Choć Wielka Czystka Jedi miała miejsce 30 lat przed akcją serialu, to Grogu niewiele zmienił się od tego czasu. Nadal też towarzyszą mu traumatyczne wspomnienia, które odżywają podczas spotkania z Ahsoką oraz wykuwania pancerza przez Zbrojmistrzynię.

Pierwszą retrospekcję, mówiącą o przeszłości Grogu, pokazano dopiero w trzecim sezonie

W retrospekcji widzimy, jak kolejni Jedi są pacyfikowani. Grogu ostatecznie zostaje ocalony przez mistrza Jedi Kellerana Beqa, któremu udaje się odlecieć z malcem z Corusctant na pokładzie statku zaoferowanego przez Gwardię Ochrony Naboo. Nie wiadomo jednak, kiedy i w jaki sposób drogi Kellerana i Grogu się rozeszły.

Co ciekawe, Kelleran Beq to postać stworzona na potrzeby teleturnieju dla dzieci „Jedi Temple Challenge”, utrzymanego w konwencji szkolenia dla padawanów. W rolę Kellerana wcielił się Ahmed Best. Aktora mogliśmy zobaczyć już w „Epizodzie II: Ataku Klonów” w roli Achk Med-Beqa. Według słów odtwórcy obu ról, Achk i Kelleran są ze sobą spokrewnieni. Best zagrał też inną, dużo bardziej rozpoznawalną postać: Jar-Jar Binksa.

Spis treści: The Mandalorian - przewodnik po serialu

Read this next